Kliendid kahtlustavad, et Telia kampaania eksib võrguneutraalsuse vastu, ameti kinnitusel on kõik korras

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mitmes sotsiaalmeediagrupis tekkinud aruteludes levivad kahtlused, et Telia Eesti kampaania “Enam filmid internetimahtu ei kuluta” on ELis kehtivate võrguneutraalsuse määrustega vastuolus, kuid firma ise ning Eesti regulaator kinnitavad, et tegelikult on kõik korrektne.

Telia Eesti alustas juuli alguses uue kampaaniaga, mille käigus ei arvesta Telia sidepaketis sisalduvast internetimahust maha Telia teleteenuse MINU.TV kasutatud andmemahtu.

Sotsiaalmeedias kahtlustatakse, et Telia kampaania ei ole kooskõlas määrustega, mis reguleerivad sideoperaatoreid ning nende pakutavaid sideteenuseid. Telia Eesti juriidilise üksuse direktori Kristiina Maasiku kinnitusel on kampaania igati kooskõlas ELi võrguneutraalsuse nõuetega.

“ELi võrguneutraalsuse nõuded ei välista ega keela erinevate uudsete äri- ja hinnastustingimuste (sh zero rating‘u) rakendamist,”ütles Maasik Geeniusele antud kommentaaris. “Samuti ei sisalda need nõuded kohustust rakendada zero rating‘ut alati kõigi samalaadsete rakenduste või teenuste suhtes.”

Mis on zero rating ehk nullmäär?

Maasiku viidatud zero rating ehk nullmäär tähendab seda, et teenusepakkuja määrab teatud teenuste või äppide puhul andmesidemahu määraks null, mis tähendab, et lõpptarbija poolt konkreetse teenuse või äpi kasutamiseks kulunud andmemahtu ei arvestata tema paketis sisalduvast internetimahust maha.

Euroopa Sideamet (BEREC) on andnud välja juhise määruse rakendamiseks, mille kohaselt võib nullmääraga teenust pakkuda. Andmesidepaketi mahu ärakasutamise korral tuleb piirata ka nullmääraga teenus. kui see jääks edasi tööle, oleks see sideettevõtja poolt andmeliikluse ebavõrdne kohtlemine.

Telia pakkus ka teistele

Kuigi Telia tõi välja, et ELi määrused ei kohusta neid samalaadset teenust pakkuvate ettevõtete ühendust võtmast, tegid nad seda siiski.

“Enne oma kampaaniaga alustamist saatis Telia MINU.TV-ga sarnastele kodumaiste OTT TV teenuste osutajaile info selle kohta, et neil on võimalus meie kampaaniaga liituda,” lausus Maasik. “Mõned teenuseosutajad on väljendanud huvi selle võimaluse vastu, mõned mitte. Küll usume, et lähiajal on lisandumas sellesse kampaaniasse ka teisi analoogseid kodumaiseid OTT TV teenuseid.”

Elisa Eesti suhtekorraldusjuhi Marika Raiski sõnul võttis Telia enne kampaania väljakuulutamist Starmaniga (Starman kuulub nüüdsest Elisale — toim.) ühendust, kuid seni pole nad kampaaniaga liitumiseks soovi avaldanud.

Seevastu pole Tele2 tootedirektori Katrin Aroni sõnul Telia nendega ühendust võtnud ning pakkunud nullmäära Viaplay teenuse osas.

TJA: Telia kampaania on määrustega kooskõlas

Lisaks konkureerivate teenusepakkujatega võttis Telia enne kampaania väljakuulutamist ühendust ka antud valdkonna regulaatori ehk tehnilise järelevalve ametiga (TJA). TJA side- ja meediateenuste osakonna juhataja Oliver Gailani sõnul on nullmääraga teenuse pakkumine meie turul uus nähtus, kuid enamikes Euroopa Liidu riikides juba pikemat aega eksisteerinud.

“Tüüpilised nullmääraga teenused sideettevõtete pakettides on näiteks audio- või videovoogedastus, sotsiaalmeedia, kiirsõnumirakendused, navigatsioon, pilvekettad jms,” kirjeldas Gailan. “Tehnilise järelevalve amet on Telia teenusega kursis ja ka enne kampaania käivitamist seda analüüsinud. Täna turul olev Telia MINU.TV teenus vastab määrusele ja BERECi juhisele, kuna kogu andmeliikluse halduses ei tehta eelist MINU.TV teenusele võrreldes muu andmeliiklusega ja erisus on vaid hinnastamises. Mis omakorda on lubatud kui jälgitakse põhimõtet, et paketi mahu lõppemisel piiratakse kogu liiklus.”

Gailani sõnul on Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse 2015/2120 üldine põhimõte  see, et sideettevõtja peab oma võrgus käsitlema kogu andmeliiklust ühtemoodi, ilma piiramise ning sekkumiseta, seda sõltumata saatjast, vastuvõtjast, liikluse sisust, rakendustest või teenustest.

“Sekkumise all mõeldakse eelkõige tehnilist sekkumist, kus mõnda tüüpi andmeliiklust aeglustatakse või hoopis seatakse mõnele rakendusele prioriteet võrreldes teistega,” lausus Gailan. “Selline käitumine pole sideettevõttele lubatud välja arvatud mõned erandid, nagu näiteks pahavara leviku piiramiseks võrgus.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.