Suur mikrofonitest: milline tänastest tipptelefonidest salvestab kõige paremat heli?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
telefonid.jpg

Iga uue telefoni juures kiidetakse tema kaamerat. Teravam, sügavam, värvikirkam, kiirem, täis-HD või isegi 4K kvaliteedis video, pilt on sujuv ja nii edasi. Aga tihtipeale unustatakse videopildi teine ja sama oluline osapool – heli.

Meie võtsime testi viis moodsat nutitelefoni, et teada saada, millisel neist on parim mikrofon ja oskus sellega parima kvaliteediga heli kinni püüda. Meie lauale jõudsid Samsung Galaxy S7, Sony Xperia X, Huawei Mate S, Apple iPhone 6s Plus ning iPhone 6 Plus.

Panime telefonid salvestama prooviks erinevates elulistest tingimustes nagu mürarikka tänava ääres, rahvasumina seas õues, kõrge laega kohvikuruumis ja muidugi telefoniga helistades.

Kõikides testides on kasutatud vaikimisi diktofoniäppe, mis poest ostes ztelefonisse juba eelpaigaldatud on (välja arvatud Sony puhul, loe altpoolt). Samuti on kõikides näidetes heli muutmata kujul, lõigatud on vaid salvestuste alguseid ja lõppe.

Igas testis kuulutame oma subjektiivse hinnangu põhjal välja võitja, aga hea asi on see, et meiega nõustuma ei pea – igaüks saab kuulata helinäiteid ja otsustada ise, milline telefon kõige paremini heli püüab.

1. Ootamatu kohtumine Vabaduse väljakul

Välitingimused on heli salvestamiseks kõige ettearvamatud. Hea ilma korral võib see minna ideaalselt, pisikese tuule või liikluse puhul võib salvestusele jääda vaid tühi müra. Seisime Tallinna südames Vabaduse väljakul ühe kohvimüügi putka kõrval ja tegime esimese proovi.

Enne esimest salvestamist pakkus üks testitelefon aga üllatuse. Sony Xperia X ei sisalda tehasest tulnud olekus üllatuslikult diktofoni rakendust. Seega pidime selle rakendusepoest diktofoni tõmbama ja meie valikuks sai originaalse nimetusega Smart Recorder, mis oma tööd suurepäraselt tegi.

Seadmete järjestus testis on järgmine: Huawei Mate S, Sony Xperia X, Samsung Galaxy S7, iPhone 6 Plus ning iPhone 6s Plus.

Alustame sellest, et miks teeb Huawei enne salvestama hakkamist salvestusele sirtsukese valget müra? See on täiesti ebavajalik ja tekitab tunde, nagu jõuaksime analoograadiot kruttides õigele lainele. Edasine on aga üllatavalt hea. Heli on puhas, laia sagedusvahemikuga ning Mate S on ainus meie testitud telefon, mis vaevus diktofoni režiimis stereoheli salvestama.

Sony kohta seda aga öelda ei saa. Helis on liigselt ülemisi sagedusi ning kvaliteet meenutab põgusalt mõne odava lastemänguasjaga salvestatud heli või isegi kunagist 2000ndate algusest pärit Sony kassettdiktofoni, mis tolle aja kohta oli hea kvaliteediga, kuid 2016. aastaks on ilmselgelt aegunud.

Samsungi heli seevastu on puhas, ilma üleliigse pininata, ainsana võiks norida mõningase tuulemühina kallal.

Järgmisena kuulame iPhone 6 Plus salvestust – kuhu kadusid madalad sagedused? Oleme parajalt tänavast eemal, et liiklusmüra ongi kuulda vaid madala tüminana. iPhone 6 Plus seda liiklustüminat aga ei kuule.

Viimaseks on võrdluses uuem iPhone ehk 6s Plus ja see kuuleb madalaid sagedusi küll ning liigagi hästi. Tuul kõmiseb uhkelt mikrofonis, varjutades ka meie jutu.

Testi võitja meie hinnangul: Huawei Mate S. Ainus stereoheli salvestanud seade. Heli on ilus, jutt on esiplaanil, kuid aru saada on ka ümbritsevast atmosfäärist.

2. Intervjuu kõrge laega kohvisaalis

Ole sa ajakirjanik, üliõpilane, teadlane või projektijuht – kunagi läheb sul kindlasti vaja oma telefoni diktofoni, et salvestada mõnda vestlust või intervjuud. Et teada saada, milline telefon salvestamiseks parim on, istusime maha võimalikult ebasobivas paigas – kõrge lae ja kajava saaliga Sesooni kohvikus Kalamajas. Muidugi võtavad vestluspartnerid tassi kohvi, segavad lusikaga suhkrut sisse ja kõlistavad portselaniga, et juttu veel halvemini kuulda oleks.

Seadmete järjestus testis on järgmine: Huawei Mate S, Sony Xperia X, Samsung Galaxy S7, iPhone 6 Plus ning iPhone 6s Plus.

Leidsime Huawei Mate S diktofoniäpist erirežiimi “intervjuu”, mis peaks teoorias taustamürast kõnelejate hääled “välja noppima”. Lülitasime selle funktsiooni sisse. Salvestatud õudust võib iga üks ülalt oma kõrvaga kuulata. Heli muliseb, kohiseb ja vehib ühest kanalist teise nii mis kole. Teoreetiliselt on siin soovitud salvestada vaid ühte kõnelejat, vaigistades teise kõneleja helikanali, kuid praktikas see nii kenasti ei kõla. Mõistlikum on kasutada tavalist režiimi.

Ka intervjuud salvestades ei paista Sony uusim telefon Xperia X silma. Vastupidi, kohvitassi kõlksatused mikrofoni läheduses sunnivad iga kuulajat klappe peast visates kõrvu katma, sest kilksatused on niivõrd tugevad ja valusad.

Taaskord on Samsungi heli kena ja puhas ning kohvitassi kolin surutakse sujuvalt tahaplaanile, tõstes esile jutu. Veidi liiga palju on kuulda kohviku konditsioneeri taustamühinat, kuid jutt on selge ning arusaadav.

Sama võib öelda ka iPhone 6 Plusi kohta, mis oma madalate sageduste puudumise tõttu taustamühinat isegi vähendab.

Kuid taaskord on liigselt bassi kuulda iPhone 6s Plusi salvestusel, mis tekitab tunde, et intervjuu toimub mõne parvlaeva restoranis, mitte suvises Kalamajas.

Testi võitja meie hinnangul: Samsung Galaxy S7. Kõne on tugevasti ja selgesti kuulda, samas jäävad kõrgetoonilised kohvitassi kilinad kenasti tahaplaanile ja ei sega kuulamist.

3. Sissetulev kõne

Siin ei ole telefon diktofonirežiimil, vaid salvestab inimese jutu telefonikõnes. Üllatuslikult on see kõige igavam test, kus rääkisime lihtsalt telefoniga. Suuri erinevusi siin märgata ei olegi. Oluline on märkida, et telefonikõne on tehtud kahe osapoole vahel, mis olid mõlemad ühes ja samas Eesti mobiilioperaatori võrgus, mis toetab HD-kõnesid. HD-kõned on kõrgema kvaliteediga ehk sisuliselt puhtama heliga kõned.

Seadmete järjestus testis on järgmine: Huawei Mate S, Sony Xperia X, Samsung Galaxy S7, iPhone 6 Plus ning iPhone 6s Plus.

Esiteks ei suutnud Huawei Mate S teha HD-kõnet, mis vähendas tulemuse kvaliteeti tublisti. Sellest hoolimata oli see puhas ning kuulda oli vaid juttu, hoolimata selles, et kogu testi vältel toimus taustal tegelikult kõndimine, autosse istumine ja isegi mootori käivitamine.

Ka kõik teised telefonid suutsid need taustahelid kenasti välja filtreerida edastades vaid juttu.

Üllatuslikult ei toiminud ka iPhone 6s Plusi puhul HD häälkõne. Probleemi põhjust pärast mitmekordset katsetamist meil välja selgitada ei õnnestunudki.

Testi võitja meie hinnangul: selget võitjat polegi, kuid Mate S-i ja iPhone 6s Plusiga HD-kõned ei õnnestunud.

4. Naeratage, teid filmitakse

Ilmselt kõige sagedasem heli salvestav rakendus telefonides on hoopis kaameraäpp, millega tehakse videot. Selles testis panime proovile teise mikrofoni, mis asub telefoni tagaküljel põhikaamera juures ja püüame selgitada, milline neist suudab liikuva pildi juurde parima heli luua.

Test on tehtud keerulises olukorras: filmitakse tiheda tipptunniliiklusega tänavat, kaadrile läheneb kõnelev inimene, ütleb midagi otse fookuses ja liigub siis jälle kaadrist ära.

Siin säravad kõik telefonid enam vähem puhta ja selge stereoheliga, välja arvatud mõlemad iPhone’id. Mis toimub, Apple? Monoheli video salvestamisel on sama halb kui 2-megapiksline tagakaamera, mis salvestas vaid 8 kaadrit sekundis.

Seadmete järjestus testis on järgmine: Huawei Mate S, Sony Xperia X, Samsung Galaxy S7, iPhone 6 Plus ning iPhone 6s Plus. Rea lõpus on boonusena veel professionaalse audiosalvestajaga Zoom H6 salvestatud heli.

Huawei Mate S särab siin kõige laiema helipildiga. Vasakult lähenenud inimene on selgelt vasakul ning jõuab salvestise lõpuks paremasse kanalisse välja. Helis pole liigselt madalaid mürinaid, ehkki seisame täpselt tee ääres.

Hulga väiksem stereoheli laius on aga Sony Xperia Xil, mille helipilt kõlab nii, nagu salvestus oleks tehtud kusagilt kitsa sissepääsu avaga kangi alt. Madalamaid mürasagedusi on siin küll rohkem, kuid kindlasti mitte häirivas koguses.

Pea täielikult on need aga kadunud Samsungi salvestuselt, mille heli on lisaks väga ära kompresseeritud. See tähendab seda, et vaiksemad helid on automaatselt valjemaks toodud ning liiga valjusid helisid jälle vähendatakse. See surub kogu helipildi dünaamiliselt väga kokku.

Kui jätta välja häbiväärne fakt, et mõlemad iPhoned ei suuda salvestada stereoheli, on nende helipilt tegelikult kena. Täpselt kaamera ees seisva inimese juttu on kenasti kuulda, samuti jääb ilusasti peale ka filmija tervitus.

Testi võitja meie hinnangul: Huawei Mate S. Jällegi tuleb Huawei kõige väiksemate puudustega testist läbi.

Kas teadsid, et…

Nutitelefonides on rohkem kui üks mikrofon. Tavaliselt on neid lausa kolm. Üks, telefoni alaosas paiknev mikrofon püüab sinu häält siis, kui telefoni kõrva ääres hoida. Teine, esikaamera juures olev mikrofon püüab heli videokõnede ajal ning kolmas, telefoni taga või peal olev mikrofon salvestab heli video filmimise ajal. See mikrofon hoolitseb telefoni kõnede ajal ka müraeemalduse eest.

Hans Lõugas panustas selle artikli valmimisse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.