Huvitav leid: teadlased on leidnud võimaluse, kuidas kliima soojenemine peatada!

Kliima pideva soojenemise vastu võiks aidata Maa ja Päikese vahele saadetavad ränimullid.Foto: Shutterstock

Massachusettsi Tehnikainstituudi (MIT) teadlased arvavad, et nad võisid lõpuks leida viisi kliimamuutuste ümberpööramiseks, vahendab BGR. Või vähemalt aidata seda mõnevõrra leevendada.

Idee keerleb suuresti mitme õhukese kiletaolise ränimulli loomise ja kasutuselevõtu ümber. “Kosmosemullid”, nagu teadlased neid nimetavad, oleksid omavahel ühendatud nagu parv. Kosmoses mull laieneks ning see oleks umbes sama suur kui Brasiilia. Mullide ülesanne on anda täiendav kaitse päikeselt tuleva kahjuliku päikesekiirguse vastu.

Kas kosmosemullid võivad kliimamuutusi tagasi pöörata?

Nende uute “kosmosemullide” eesmärk oleks kliimamuutusi leevendada või isegi tagasi pöörata. Maal on viimaste sajandite jooksul temperatuur pidevalt tõusnud. 

Samuti on tõsiasi, et teadlased avastasid Maa osoonikihis veel ühe augu. Seetõttu on paljude jaoks jätkuvalt oluline leida viise kliimamuutuste leevendamiseks või tagasipööramiseks. See uus plaan põhineb kontseptsioonil, mille pakkus esmakordselt välja astronoom Roger Angel. Angel soovitas algselt kasutada Maa kaitsmiseks Päikese kiirguse eest väikeste kosmoselaevade “pilve”.

MIT-i teadlased on võtnud sama põhikontseptsiooni ja täiendanud seda, vahetades Angeli algselt välja pakutud kosmoselaeva täispuhutavate ränimullide vastu. Kliimamuutuste tagasipööramine oleks suur samm õiges suunas. Maa kaitsmine Päikese kiirguse eest oleks siiski vaid üks osa sellest. Peame jätkama oma igapäevaste käitumisharjumuste muutmist.

Kuidas mullid meie koduplaneeti kaitsevad?

Kuid kuidas täpselt see kosmosemullide “parv” kaitseb Maad Päikese kiirguse eest? Põhiidee näeb ette mullide saatmist L1 Lagrangiani punkti. See on koht otse Maa ja Päikese vahel, kus kummagi planeedi gravitatsioon ei toimi. Sellisena saaksid kosmosemullid teoreetiliselt lihtsalt hõljuda, ilma et kummaltki kehalt palju tõmbaks.

Teadlased ütlevad, et ilmselt peaksime ikkagi mingisuguse kosmoselaeva samuti sinna saatma, et aidata asju õigel teel hoida. Kuid see võib anda meile hea võimaluse kliimamuutusi tagasi pöörata või vähemalt muutusi aeglustada. Oluline on märkida, et MIT ei pea seda alternatiivseks lahenduseks meie praegustele kohanemis- ja leevendamispüüdlustele. Selle asemel on see varulahendus, mis aitab, kui asjad väljuvad kontrolli alt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.