Londonisse saabus maailma esimene vesinikul töötav laev

Foto: Tolga Akmen / AFP

Vesiniku jõul töötav alus “Energy Observer” maabus hiljuti Londonis, mis on üheks peatuspunktiks laeva kuueaastasel ümbermaailmareisil. Veepealseks laboratooriumiks ristitud laeva eesmärgiks on näidata, et ka laevandus võib heitmevaba olla ning selle tõestuseks on see läbinud juba ligi 30 000 kilomeetrit merd.

“Energy Observeri” peasponsoriks on Toyota, kellel on üks suurimaid kogemustepagaseid vesinikautodega katsetamisel. Laev liigub kiirusega kuni 7 sõlme ning kasutab vesiniku tootmiseks sisseimetavat merevett, mis destilleeritakse ning saadetakse seejärel elektrolüüsi. Viimase puhul on tegu protsessiga, mis murrab veemolekulid kaheks – vesinikuks ja hapnikuks.

Hapnik lastake laevast välja, vesinik surutakse kokku ning ladustatakse seejärel kahte paaki. Kokku suudab laev endaga kaasas kanda 62 kilogrammi vesinikku, mis on võrreldav keskmises majapidamises tarbitava aastase energiahulgaga.

Laeval paiknev meeskond on kuueliikmeline ning alus kasutab liikumiseks päikeseenergiat, tuult ning vesinikmootoreid. Energy Observer on nüüdseks juba üsna vana laev, mitu ümbermaailmareisi teinud alus toodeti 35 aastat tagasi .

Foto: Tolga Akmen / AFP

Laeva meeskond loodab, et Energy Observeri eeskujul on lähimate aastate jooksul võimalik merenduses revolutsioon tekitada. Katamaraani kapteniks on prantslane Jérôme Delafoss ja ekspeditsiooni juhiks kaasmaalane Victorien Erussard. Meeste juhtimisel läbib Energy Observer 101 erinevat sadamat viiekümnes erinevas riigis.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.