Teadus ja tulevik

Tahad teha karjääris kannapööret, proovida midagi uut või oma teadmisi lihvida? TalTech kutsub kandideerima avatud õppesse ja mikrokraadikavadele

Valida saad 16 mikrokraadikava ja tuhande õppeaine vahel.Foto: Shutterstock.

Tallinna Tehnikaülikool avas kevadise vastuvõtu avatud õppesse ja mikrokraadikavadele. Tahad omandada rohkem teadmisi inseneri, IT, loodusteaduste, majanduse või merenduse kohta? Valida saad 16 mikrokraadikava ja tuhande õppeaine vahel. 

Mõtle oma valikud läbi   

„Enne kandideerimist tuleks õppuril läbi mõelda, kuidas ta soovib omandatavaid teadmisi hiljem kasutada,” soovitas TalTechi avatud ülikooli juhataja Hanno Tomberg. Tasemeõppeainete läbimine nõuab õppurilt regulaarset pingutamist. Selle tulemused võiksid talle hiljem tagada edutamise oma töökohal, uue karjääri loomise või senistele teadmiste lihvimist ja sellele lisaväärtuse andmist. “Nii nagu start-upid sünnivad ühest heast läbimurdelisest ideest, võiks ka avatud õppes õppimine anda uusi ideid, mille põhjalt oma soovunelmaid teostada,“ sõnas Tomberg. 

Õpi seda, mis sind päriselt huvitab

Avatud õppe kaudu on oodatud õppima noored ja täiskasvanud, kes soovivad läbida ülikoolis üksikuid õppeaineid või pole osutunud valituks tudengiks. Avatud õpe on tasuline, kuid see võimaldab valida just neid õppeaineid, mis õppijal silma tõeliselt särama panevad. 

Avatud õppe suurim erinevus tasemeõppest on see, et koormuse ja ainete läbimise järjekorra valib õppur ise. Ta saab osaleda elukestvas õppes, valides endale sobiva õppimise tempo ja jagades soovitud õppeainete läbimise pikema perioodi peale. Õppuril puudub kohustus sooritada kindlas mahus ainepunkte ühe õppeaasta jooksul. “Oluline on see, et valikud teeb õppur ise, hinnates eelnevalt, kas ta suudab neid aineid läbida,” tõi Tomberg välja. 

Avatud õppijad osalevad õppetöös samadel alustel tasemeõppijatega, kuigi nad ei oma üliõpilasstaatust.Vähemalt 30 ainepunkti sooritamine annab õppurile võimaluse kandideerida ka valitud õppekaval tasuta üliõpilaskohale.

Avatud õppe õppurid võivad valida endale aineid nii bakalaureuse- kui ka magistrikavadest. Samas on magistrikava ainete läbimise eelduseks enamasti vähemalt varasem bakalaureusekraad. 

Tomberg sõnas, et erinevate piirangute ja distantsõppe laiema juurutamise käigus kasvab kindlasti seminaride ja praktikumide osakaal ning väheneb kontaktõppes loengute osakaal. Jaotus on õppekavade lõikes erinev ning avatud õpe järgib samasuguseid põhimõtteid kui tasemeõpe.

Uus suund karjääris

Samuti saab kandideerida ka mikrokraadikavadele. Mikrokraadid on mõeldud täiskasvanud õppuritele, kes soovivad uuendada oma teadmisi valitud erialal või tahavad teha karjääris kannapööret ja valida endale uus suund. Mikrokraadikavad koosnevad enamasti 2-3 õppeainest, mis kokku annavadki õppijale mikrokraadi. 

Mikrokraadikava ained on jaotatud kuni kolme semestri peale ja õppur saab minna üle tasemeõppesse, kui on sooritanud (nagu ka avatud õppe puhul) vähemalt 30 ainepunkti mahus õppeaineid, mis on seotud konkreetse õppekavaga. Magistrikavadel on vajalik ka teatud eeldusainete läbimine edasiõppimiseks tasemeõppes.

“Mikrokraadikavad praktikat kindlal töökohal ei sisalda, küll aga püüame mikrokraadikavadele liita projektipõhiseid aineid, mis omavad praktilist väljundit,” ütles Tomberg. Kindlasti tulevad kava läbimisel kasuks varasemad teadmised või kogemused antud valdkonnas.

Pane end IT-maailmas proovile 

Infotehnoloogia teaduskonna õppekavade, sh mikrokraadikavade õpiväljunditeks on valdkonna parem tundmine, projektide läbiviimise oskus, populaarsel programmeerimise õppekaval ka dokumenteeritud koodi ja töökindlate rakenduste loomine. Digiriigi raamistiku mikrokraadikaval õpitakse nii digiriigi põhimõtteid ja sellega seotud tehnoloogiaid kui ka olulisemaid arengusuundi ja oskust planeerida digiteenustele üleminekut. Tuleb silmas pidada, et paljud IT õppekavade ained on TalTechis ingliskeelsed.

Koostöö ettevõtetega

IT valdkonna õppekavade arendusse panustavad paljud Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) ettevõtted ja kavade koostamisel on arvestatud tulevase väljundiga tööjõuturule. Õppekavade koostamisel lähtutakse tööjõuvajaduse pikast perspektiivist, sest on oluline, et õpitud teadmisi saaks kasutada võimalikult palju. “Peame aga arvestama, et tänases kiiresti muutuvas maailmas vananevad teadmised väga kiiresti ja neid tuleb pidevalt uuendada,” märkis Tomberg. TalTech pakub siin abi nii taseme- kui ka täiendusõppekavade näol.

TalTechi tasemeõppekavad on saanud riiklikud akrediteeringud vastavalt kõrghariduse kvaliteedistandardile ja seetõttu on edasi antavad teadmised kindlasti sellised, mida saab vajadusel üle kanda ka teises õppeasutuses õppima asudes.

Pane end proovile! 

Avatud õppesse toimub vastuvõtt kaks korda aastas – jaanuaris kevadsemestriks ja augustis sügissemestriks. TalTechis õpib aastas ligi 1500 õppijat avatud õppe kaudu. Kevadine vastuvõtt avatud õppesse lõpeb 24. ja mikrokraadikavadele 17. jaanuaril. 

Lisateavet avatud õppes osalemise kohta leiad SIIT ning avaldusi saad esitada aadressile avatudope@taltech.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.