Juba vähem kui kolme kuu pärast 2. märtsil algab Eesti suurim tudengitele suunatud karjäärimess Võti Tulevikku. Pandeemia tõttu otsustasid korraldajad tänavuse ürituse virtuaalselt korraldada.
Messil osaleb tuhandeid tudengeid ja ettevõtteid ning asutusi erinevatest valdkondadest. Uurisime Töötukassalt, SEB-lt ja Helmeselt, kes selliste üritustega vägagi tuttavad, kuidas tudengina messil tööandjale silma jääda.
Korralik eeltöö annab head eeldused suhtlemiseks
Karjäärimess annab võimaluse tudengil oma potentsiaalsete tööandjatega suhtlust alustada, neilt küsimusi küsida ja ennast tutvustada. Et aeg on messil piiratud, tasub juba enne messi teha eeltööd nende organisatsioonide kohta, mis sind kõige enam huvitavad.
“Meie jaoks on karjäärimesside idee astuda dialoogi ja saada omavahel tuttavaks. Tutvustada oma tegemisi, kuulates ka tudengite vajadusi ja soove praktika ning töö osas,” rääkis Helmese tehniline värbaja Annika Herkel.
“Tudeng otseselt erilisi pingutusi silma jäämiseks tegema ei pea. Küll on aga hea kui tudeng teeb eelnevalt eeltööd, et millised tööandjad ja töökohad talle huvi pakkuda võiksid ja valmistab end nendega suhtlemiseks ette. Kõigi tööandjatega suhelda ei jõua, hea kui saab suhelda endale huvipakkuvamatega ja sisukamalt.”
SEB personali ja koolituse divisjoni direktor Margit Pugal tõi SEB praktikakohtadest rääkides välja, et kasuks tuleb arusaam, millist praktikat selline organisatsioon nagu pank üldse pakkuda saab.
“SEB pakub igal aastal üle 30 erineva praktikakoha ja kaasab aktiivselt ka rahvusvahelisi tudengeid. Olenemata sellest, kuidas ühine üritus on korraldatud, ootame tulevaselt praktikandilt aktiivsust, oma huvide head tundmist ja põhilist arusaama sellest, millist tööd/praktikat noor soovib.
Siinkohal on hea mainida, et viimastel aastatel oleme oluliselt laiendanud erialade nimekirja, mille esindajaid endale praktikale ootame. Nüüdseks on meie fookus palju laiem, kui ainult majandus või IT. Väga ootame ka reaalainete ja pedagoogika tudengeid, innovatsiooni- ja ettevõtlustaustaga noori, samuti neid, kellel on lisaks põhierialale olemas ka jätkusuutlikkuse ja keskkonnahoiu alane ekspertiis.”
Sellist eeltööd soovitas karjäärimessile suunduvatel tudengitel teha ka CV.ee turundusspetsialist Gertrud Sild, kes tõi lisaks ettevõtete kohta taustateadmiste omandamisele välja veel ühe nüansi.
“Kindlasti võiks juba karjäärimessile suundudes olla tudengil olemas korralik CV. Alustavatel spetsialistidel võib karjäärialaseid kogemusi olla vähe, kuid CV-sse tasub kindlasti kirja panna ka sellised nö pehmed oskused, mille peale esialgu ei tule. Näiteks hea suhtlemisoskus, oskus pingelistes olukordades rahulikuks jääda,” rääkis ta.
Mõtle läbi, valmistu ja hakka julgelt küsima
Messil keegi uusi töötajaid värbama ei hakka, kuid sellised üritused annavad hea võimaluse tudengitel enda jaoks võimalike praktika- ja töökohtade võimalused selgemaks saada ning luua kontakt potentsiaalsete tööandjatega.
“Tihti on noortel pea laiali, et tahaks mingit tööd, aga täpselt ei tea, mida ma tahan. Karjäärimess on sel juhul hea koht, kus küsida ettevõtetelt erinevaid küsimusi ja enda jaoks lahti mõtestada, milline on see organisatsioon, kus sa ise päriselt töötada tahad,” rääkis Gertrud Sild.
Ettevõtetega suheldes ei tasu jääda tagasihoidlikuks, vaid kasutada sulle antud aeg täielikult ära ja näidata ennast avatu ja huvitundjana.
“Kui tudeng on enda jaoks asjad läbi mõelnud on tööandjal kergem talle sobivaid pakkumisi edastada. Suhtlemises tööandjatega on oluline austus, ausus, avatus ja julgus. Kunagi ei tea, millal tutvumisest mõne ettevõttega messil võib saada tulevane tööandja,” tõi välja Annika Herkel.
“Proovime ise ka võimalikult palju kandideerimisega seotud infot tudengitele edasi anda, et neil oleks julgem ja parem ettevalmistust teha. See on ka hea võimalus tööandjatelt nõu küsimiseks. Meie boksis on võimalusel ka mitme ameti esindajad, kes saavad tudengitele oma kogemusi jagada – seda jällegi, et avada erinevaid ameteid ja võimalusi. Julgustame kõiki suhtlema ja küsimusi küsima,” lisas ta.
Karjäärimess ei ole see koht, kus tasub lootma jääda, et keegi teine sinu eest midagi küsib või et ettevõtted alati kõik olulise ise ära räägivad. See on võimalus küsida täpsemaid küsimusi just nende aspektide kohta, mis sind võimaliku praktika- või töökoha juures huvitavad.
“Igal äriühingul (ja kindlasti ka inimesel) on väga hea meel, kui Sa oled kursis selle viimaste uudiste või saavutustega ning oled tundnud huvi organisatsiooni tegevuse eesmärkide. Väga olulised on ka viisakus ja lugupidav suhtumine, kuid need on kindlasti Geeniuse lugejatele iseenesestmõistetavad ootused,” kinnitas SEB-st Margit Pugal.
Enda jaoks oluliste küsimuste ja mõttekohtade väljaselgitamine ja neile vastuste saamine võiks kõik olla osa eeltööst, mis tagab lõpuks, et kui üritus kätte jõuab, saad juba konkreetsete organisatsioonide ja asutustega ühendust võtta ja vastuseid hankima asuda.
Võibolla saab just sellest messist koht, kust leiad endale pika tööalase suhte.
“Meil on väga positiivseid kogemusi tudengitega suhtlemisel ning mitmed tudengid on peale messil osalemist leidnud meie juures praktika- või töökoha,” lõpetas Annika Herkel.
Võti Tulevikku karjäärimessi kohta saad lähemalt lugeda siit.