Teadus ja tulevik

Värske uuring kinnitab: roheenergia on fossiilkütustest odavam

Roheenergiale üleminekuga seotud kulusid hinnatakse sageli üle, arvavad teadlased.Foto: Shutterstock

Kui skeptikute arvates tähendab roheenergia tohutu suurt väljaminekut, siis nüüd on teadlased selle väite ümber lükanud ning väidavad, et kiire üleminek rohelisele energiale võiks säästa triljoneid dollareid, kirjutab ajakiri Joule.

Kulusid hinnatakse sageli üle

Üleminek taastuvale energiale on maailmas rohkelt diskussiooni tekitanud. On ka põhjust: et see tähendab levinud arusaama kohaselt tohutu suurt väljaminekut, on majandusteadlased roheenergiasse skeptiliselt suhtunud, seda enam, et olemasolema süsteemi väljavahetamine ehk dekarboniseerimine on küll keskkonnale suur heategu, kuid võib tähendada majanduslikku kahju ehk lihtsamalt öeldes: ebamõistlikke kulusid.

Nüüd on teadlased pannud oma tõdemused numbritesse, mis kinnitavad, et ümberlülitumine roheenergiale säästaks kokku ei rohkem ega vähem kui triljoneid dollareid. Nimelt avaldati ajakirjas Joule uuring, kus väidetakse, et paljudes majandusprognoosides kiputakse roheenergia kasutuselevõtuga seotud kulusid ülehindama ning sealjuures alahindama kõigile lihtsasti mõistetavat fakti, et taastuvenergia kogub üle kogu maailma populaarsust, mistap on selle hind aastakümnete jooksul pidevalt langenud.

Selliseid järeldusi ei tehta aga kristallkuuli pealt: et energiahinda on üsna keeruline ette ennustada, kasutasid teadlased nn arvutimudelit, mis suudab selle töö inimeste eest ise ära teha. Nimelt kogusid teadlased vajalikke andmeid roheenergia hindade kohta olukorras, kus selle kasutuselevõtt on aastatega ainult tõusnud.

Tõenäosusteooriale tuginedes loodi niisiis arvutimudel, mille abil saaks ennustada ka tulevikus kehtima hakkavaid hindu. Loodud mudeli testimiseks lasti sel ennustada, kui palju maksis energia näiteks 2000. või 2010. aastal ning jõuti kiiresti tõdemusele, et arvutil oli tõepoolest õigus.

Selliseid mudeleid on ökonomistid kasutanud juba aastaid ning selgitanud välja, et fossiilkütuste maksumus on võrreldes 100 aasta taguse ajaga jäänud enam-vähem samaks. Samas on päikeseenergia maksumus kukkunud alates 1958. aastast 5000 korda, mis kinnitab veelgi teadlaste seatud hüpoteesi.

Jutt käib tohututest summadest

Loodud mudel põhineb hüpoteesil, et inimesed jätkavad rohelisematesse energiaallikatesse investeerimist samas tempos, nagu see on kasvanud viimase 20 aasta jooksul. Kui nii juhtub, õnnestuks säästa umbes 5 kuni 15 triljonit dollarit, mis võib tähendada tohutut säästu energiakuludelt.

Ehkki selliseid väiteid uskuda võib tunduda naiivne, tuleb heita uudishimulik pilk minevikku: nimelt avaldasid teadlased 2010. aastal ajakirjas Nature artikli, kus ennustasid, et päikeseenergia abil elektri tootmine on 2020. aastaks soodsam kui söeelektrijaamades. Ehkki skeptikuid oli palju, läks arvutimudeli ennustus täide. Seega võib uuringu põhjal väita, et 2050. aastaks roheenergiale üleminek oleks lisaks keskkonnale kasulik ka rahakotile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.