Bang & Olufseni blogi

Disainer selgitab: miks on Beosound Edge lihtsalt ümmargune silinder?

Sügisel esitletud Bang & Olufseni kõlar on väga omapärase kujuga: tegemist on lihtsalt ringikujulise lapiku silindriga, mille puhul tundub, et see veereb põrandal kohe minema. See oligi disaineri taotlus. Ümmargune kõlar on nüüd müügil ka Eestis.

Bang & Olufseni uue tippkõlari disainis Michael Anastassiades, kelle eesmärgiks oli leida mõni väga lihtne geomeetriline vorm, millesse kõlar sobitada ja anda sellele ka vastavalt kujule sobivad funktsioonid – näiteks on heli reguleerimine lihtsa kujuga kõlaris lahendatud väga omapäraselt. Anastassiades disainis kõlari mündi veeremist ette kujutades: seade on justnagu peatatud sel hetkel, kui münt peatub ja pole teada, kas see kukub ühele või teisele küljele või jääb hoopis servale pidama.

Niisiis, kõlarile ei tulnud ühtegi nuppu, et säilitada selle ideaalne ümar kuju. Aga kuidas siis ikkagi seadet juhtida? Muidugi on üks võimalus teha seda mobiiliäpiga, kuid Bang & Olufsen on alati oma toodetele lisanud ka minimalistlikud juhtnupud või vahendid olulisemate funktsioonide kasutamiseks.

Seega saigi kõlar küll käega juhitavaks, kuid kõik viited tehnoloogiale – nupud, juhtpaneelid, ekraanid ja juhtmed peideti silma alt ära. Anastassiadesi sõnul peavad hea disaintoote juures olema kõik vihjed tehnoloogiale ära peidetud, seade peab välja nägema pigem nagu skulptuur.

Ja nii ongi – juhtmed on peaaegu nähtamatud, kõlar seisab justnagu oma ümara külje peal ja võiks iga hetk minema veereda, helivaljuse nuppe pole, aga siiski saab heli reguleerida. Ah et kuidas? Beosound Edge on varustatud lähedus- ja asendianduriga, nii et kui liigud kõlari lähedale, süttib selle LED valgustus ja heli reguleerimiseks peab kõlarit justnagu veerema lükkama. Lükkamine ühes suunas muudab heli valjemaks, teises suunas vaiksemaks.

Kuidas Beosound Edge tööle panna?

Bang & Olufseni tippkõlar on üks neist seadmetest, mille ülespanemiseks ei pea lappama paksus käsiraamatus. Paigalda nutiseadmesse Bang & Olufseni äpp ja vali sealt beosound Edge. Kõik juhised on mobiilirakenduses olemas ja saad seadme ülespanemisel vajalikud asjad samm-sammult läbi teha. Võid ka ilma äpita allolevast videost vaadata, mismoodi kõik toimib:

Veidi on võimalik ka kruvikeeraja ja mutritega tegutseda justnagu DIY ehk tee-ise seadmetega – lõpuks saad öelda, et oled ka ise käe külge pannud, et tippkõlar kokku panna. Midagi keerulist aga sealjuures pole, mööbli kokkupanemisega pead kindlasti hoopis rohkem vaeva nägema kui selle kõlariga.

Juhtmevaba ühenduse saad ära seadistada ka Google Home´i nutikast kodust, et ühendada kõlar kodusüsteemi eemalt juhtimiseks.

Peale paariminutilist seadistamist tuleb valida ka see, kus kõlar parasjagu asub. Disainer Michael Anastassiades konstrueeris kõlari niimoodi, et seda võib paigutada nii põrandale kui seinale. Seina jaoks tuleb küljele kinnitada seinajalg, põranda jaoks aga alla põrandajalg. Heliseadetest tuleb samuti määrata, kas seade asub seinal või põrandal. Viimase puhul on kaks valikut – kas nurgas seina ääres või vabas ruumis. Selle järgi sätib kõlar ise automaatselt heliseaded. heli saab igas asendis juhtida kergelt silinderjat korpust ühele või teisele poole lükates, seinal siis kas üles- või allapoole.

Kui oled ostnud kaks kõlarit, siis saad need panna tööle stereokõlarite paarina – üks mängib vasaku, teine parema kanali muusikat.

Selles Beosound Edge´i isutekitaja-videos ongi põgusalt näha seda, mismoodi helivaljust juhitakse:

Bang & Olufseni kõlarit Beosound Edge saad proovida Bang & Olufseni salongis Endla tn 16 Tallinnas ning osta ka e-poest www.miterassa.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.