Õige taustamuusika aitab töö teha, vale muusika takistab. Kuidas valida sobiv?

Avatud kontoris on muusika kuulamine üheks viisiks, kuidas enda töötamist pärssivast sagimisest välja lülitada. (c) Foto: Shutterstock
Avatud kontoris on muusika kuulamine üheks viisiks, kuidas enda töötamist pärssivast sagimisest välja lülitada.Foto: Shutterstock

Spordi tegemisel kuulame tihti muusikat, olgu selleks metsarajal sörkimine või aeroobikatrennis treenimine. Muusika aitab püsida rütmis ja annab energiat. Vanal ajal talutöid tehes laulisid inimesed ise, sest see tegi füüsilise pingutuse nende jaoks kergemaks.

Muusika mõju töötegemise on teaduslikult omajagu uuritud. Näiteks on Birminghami ülikoolis toimund uurimistöö tulemusel jõutud järeldusele, et tootmistööl aitab taustal kõlav muusika monotoonseid ülesandeid kiiremini täita ja nii paremaid tulemusi saavutada.

Aga teadlaste järeldused ei piirdu vaid tootmistööga. Õigesti valitud taustamuusika toetab ka mõttetööle keskendumist ja selle tulemuslikkust.

Kuidas muusikat valida?

Mille alusel muusikat valida? On üks väga oluline kriteerium ja selleks on laulusõnade puudumine. Keskendumist soodustav muusika on instrumentaalne. Selle tulemuseni on jõudnud Cambridge’i ülikooli teadlased.

Isegi kui sõnad, mida me kuuleme, on keeles, mida me ei oska, reageerib meie aju sellele pigem viisil, mis töötegemist ja keskendumist häirivad. Muuseas, ka avatud kontorites toimunud uuringute põhjal on selgunud, et just inimeste jutt on kõige segavam heli, mis niisuguses keskkonnas levida võib.

Asi on selles, et inimkõnet, sealhulgas laulusõnu kuuldes aktiveeruvad meie ajus automaatselt need piirkonnad, mida me kasutame kirjutamise, lugemise ja õppimise ajal. Niimoodi tekkiva „ülekoormuse“ tagajärjeks ongi halvenenud töövõime.

Klassika ja elektroonika

Omaette küsimus on aga ka, kas eelistada klassikalist muusikat või hoopis midagi kaasaegset, džässi, rokki või elektroonikat.

Keskendumist soodustav muusika peaks olema pigem rahulik, mitte liiga intensiivne. Muusika peab jääma taustale ega tohi olla liiga vali, et meie aju mitte liigselt stimuleerida. Seetõttu kalduvad eksperdid arvama, et parimaks variandiks on klassikaline muusika, aga ka meloodiline ambient-elektrooniline muusika. Rokk ja džäss on seevastu ehitatud üles just nii, et nende kõla stimuleeriks aju.

Ja loomulikult tuleks valikut tehes lähtuda ka sellest, millist muusikat inimene armastab ja millist mitte.

Helikvaliteet samuti oluline

Ükskõik, kui sobiv muusika keskendumiseks ka poleks, kui seadmed, mille abil seda kuulatakse on ebakvaliteetsed, võib kahju olla lõppkokkuvõttes suurem kui kasu, mis muusikast tõuseb. Liialt metalne või heli mitte välja kandev helisüsteem pigem ärritab ja segab kui toetab töötamist.

Vastavalt olukorrale sobib muusika kuulamiseks kasutada nii kõlareid kui kõrvaklappe. Parimat valikut ülimalt kvaliteetseid seadmeid pakub selleks Bang & Olufsen.

Kui oma tegemistele saab keskenduda näiteks kodukontoris üksinda istudes, siis selleks on hea kasutada just kõlareid. Bang& Olufseni kõlaritel on olemas spetsiaalsed funktsioonid erinevate olukordade puhuks.

Rahvast täis avatud kontoris on parimaks lahenduseks aga kõrvu katvad ja väliseid helisid summutavad kõrvaklapid. Neid kasutades ei sega oma muusikavalikuga teisi ja samas kaitsevad kõrvaklapid jutuvada ja muu häiriva müra eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.