Bang & Olufseni blogi

Vaata, miks Bang & Olufseni kõlaritega autos vähem rehvimüra kostab

Autosalong on koht, kuhu kvaliteetsete heliseadmete tootjad kõige vähem tahaksid tulla: müra, väike salong, vähe ruumi võimendi ja kõlarite jaoks. Kuid Bang & Olufsen on otsustanud ka sellistes kehvades oludes pakkuda autosõitjatele stuudioelamust. Taani elektroonikatootja helisüsteemid on esindatud näiteks nii Audi, BMW kui Mercedes-Benzi masinates, aga ka Bentleydes ja Aston Martinites.

Selleks, et iga kõlar töötaks täpselt nii nagu vaja, on Bang & Olufsen paigutanud need salongis sedamoodi, et alati oleksid kõigist autos istujatest õigel kaugusel vajalikud kõlarigrupid. Kuna ruumi suurtele membraanidele pole, kasutatakse spetsiaalseid nn akustilisi läätsesid, mis sõidavad liftiga välja ning peegeldavad mõne ilupaneeli taha jääva kõlarielemendi heli ühtlaselt salongi laiali.

Audi salongides kasutatakse näiteks 23 aktiivkõlarit – igal kõlaril on ka omaette võimendi.

Kui me tavaliselt otsime mürasummutavaid kõrvaklappe reisile minekuks või avatud kontoris töö tegemiseks, siis autos neid kasutada ei saa – juht peab tajuma ka mujal liikluses toimuvat ja kõrvaklappidega sõita ei tohi. Samas on autos ka üsna mürarikas, eriti just siis, kui kiirus suurem.

Bang & Olufseni kõlarisüsteemil on selleks puhuks salongi paigutatud mikrofon. Kui sõidukiirus suureneb ja müra tuleb rohkem, kergitatakse automaatselt helivaljust ning tööle asub mürasummutus, mis tõrjub rehvi- ja mootorimüra samal põhimõttel, nagu töötavad mürasummutusega kõrvaklapid.

Ka BMW kasutab Bang & Olufseni kõlarisüsteemi, mis toob tubase kontserdielamuse autosalongi. Kuusteist kõlarit tagavad Surround-heli ja aitavad ka autosalongis kuulata muusikat sama mugavalt, kui suuremas elutoas.

Järgnevas videos aga selgitatakse lahti, milliseid väljakutseid esitab auto helisüsteem tootjale ning millised raskused tuleb ületada: kord on väga kõrged, siis jälle väga madalad temperatuurid, kuulajad istuvad mitte keskel, vaid ruumi erinevates nurkades, kiirteel on üsna vali rehvimüra, autos on kitsikus võimendite äramahutamisel, kaalupiirangud jne.

Bang & Olufseni tooted on müügil Bang & Olufseni Endla 16 Salongis või www.miterassa.ee.

Märksõnad: , , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.