Bose erilised kõlarid läbi aegade – kuidas garaažitöökojas nokitsemisest jõuti tippklassi helikvaliteedini

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Nagu mõned teised tippu tõusnud ettevõtmised, nii sai ka Bose lugu alguse ühe kodu garaažist, kus teismeline poiss parandas raadioid ja avas väikese remonditöökoja. Praeguseks on Bose tippkvaliteediga heliseadmete tootja, mille tooteid aitab arendada MIT – Massachussettsi Tehnoloogiainstituut.

Selles instituudis, kust on tulnud paljud tehnoloogiamaailma tähtsamad leiutised, asus tööle ka Amar Bose, firma asutaja. Kuid enne seda oli ta kaks päeva nädalas oma garaažis isaga kokkuleppel raadioid parandanud tingimusel, et hinded koolis endiselt head püsiksid. Isa lubas siis igal nädalal mingi koolist vabastamise põhjuse välja kirjutada, kuid hiljem seda enam vaja ei läinudki – õpetajad teadsid, et Amar teeb olulist tööd ja kui koolis ka hinded edasi head olid, siis leppisid sellega kõik. Raadiod olid sel ajal nagu raketiteadus, millega avaliku arvamuse kohaselt tegelesid tõelised geeniused.

Keegi polnud veel kõlaritest kvaliteetset muusikat kuulnud

MIT-i jõudes tõusis raadiote parandamise geenius peagi assistendist professoriks. Teadlane sai endale 1956. aastal selle aja kohta n-ö tippkvaliteediga stereokõlarid ja oli väga pettunud. Kõlarisüsteem sai kehvalt hakkama tõepärase heli taasesitusega ja vaatamata sellele, et tehniliste andmete järgi lubati väga head kvaliteeti, ei kõlanud muusika üldse nii, nagu inimene otse kontserdisaalis seda kuuleb.

Just sellest saigi alguse Amar Bose tõsine huvi kõlarite täiustamise vastu – kuidagi pidi olema ju võimalik membraane vibreerima pannes õhus samasuguseid helilaineid tekitada, nagu originaalis.

Võimendi kaasaskantavaks

Möödus veel aastaid, enne kui Bose leidis olevat kätte jõudnud õige aja, et teha oma ettevõte, mis kvaliteetseid helisüsteeme looma ja müüma hakkab. 1964. aastaks oli tal olemas ka kaks patenti, mis helisüsteemid uuele tasemele viisid: uut tüüpi kõlaridisain ja mittelineaarne helivõimendi, kus kasutati transistore lülitumiseks erinevatele võimendusrežiimidele. See uus mittelineaarne transistorvõimendi tarbis hoopis vähem energiat ja sobis hästi ka basside võimendamiseks, seega tekkis võimalus teha tunduvalt väiksemaid seadmeid, mida saab kasvõi kaasas kanda.

Oma patente Bose maha ei müünud ja asutas hoopis firma, mis nende alusel uusi helisüsteeme välja töötama asus.

Kõrvad vajavad peegeldusi

Tema eesmärgiks oli luua helisüsteem, mis arvestaks inimese kõrva eripäraga ja looks heli just selliselt, et kõrv tajuks seda võimalikult ehtsana. Selleks valmis esimene „hiigelkõlar“ – toanurka paigutatav 22 elemendiga helisüsteem, mis suunas heli mööda tuba laiali.

Bose 2201 oli esimene toode, mis kasutas ära heli peegeldumist – Amar Bose akustikauuringud näitasid, et väga oluline on just heli peegeldumine ruumis, sest nii kuuleb inimene muusikat ka kontserdil või mujal ruumis olles. See ei tule ainult otse heliallika suunast, vaid jõuab kohale ka seintelt, lagedelt ja põrandalt peegeldudes. See hiigelkõlar, milles asuvad 22 erinevas suunas membraani, just n-ö loomulikku peegeldumist tekitaski.

Esimese kõlari põhjal sündis peagi ka üks maailma kõige pikemalt toodetud helisüsteem Bose 901 – selles on küll vähem kõlarielemente, kuid heli suunatakse endiselt mitmes suunas, et lisaks otse kuulamisele loodaks taustaks ka helipeegeldust. Bose 901 oli tootmises 1968. aastast 2017. aastani. Selles oli oluliselt uuendatud nii võimendi kui akustika osa ning toote disain arenes ja muutus koos ajaga.

Iga auto jaoks oma seadistused

Lisaks tuppa sobivatele kõlaritele tegeles Bose ka autokõlaritega – 1983. aastal hakkas firma tootma selliseid autokõlareid, mille sageduskarakteristikud timmiti paika iga autosalongi jaoks eraldi. Kui alguses tehti helisüsteeme Cadillacile, Buickile ja Oldsmobile´ile, siis nüüd on nimekiri juba päris pikk ja helisüsteeme leiab kümnetest automarkidest. Viimased arendused on peale helivõimendi varustatud ka multimeediakeskuse ja navigatsioonisüsteemiga.

Kõlareid ja kõrvaklappe igasugusteks vajadusteks

Praeguseks on tootevalik laienenud helisüsteemide vallas mürasummutavatest kõrvaklappidest kodukinosüsteemideni. Bose Endla 16 Salongi tootevalikust leiab Bose 5.1 kodukinosüsteeme, Soundlinki seeriast Bluetooth-kõlareid, kõrvapealseid juhtmevabasid kõrvaklappe, sportlikke juhtmevabasid klappe, muidugi ka mürasummutavaid kõrvaklappe, juhtmevabasid ruumilisi Surround kõlareid, kõlarialuseid ja kõlarikinnitusi. Uus kuum trend helimaailmas on multiroom kõlarid, mis edastavad sama või erinevat muusikat kõigisse tubadesse omavahel võrku ühendatuna – Bose Soundtouchi seeria pakubki võimalust oma helisüsteemi üle WiFi juhtida. Uued nutitelerid, mille kõlarid on kahanenud olematuks, vajavad ka mahedama bassiga Soundbar´e, need leiab siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.