Elisa blogi

3 võimalust, mida teha oma vana telefoniga

Vana Nokia (CC) Kenneth Allen / Geograph.org.uk/p/125474

Mingil hetkel tundub, et igapäevaseks kasutuseks on sinu nutitelefon vanaks jäänud – mida siis teha, ei tahaks ju lihtsalt niisama seda ära ka visata (ja seda ei tohigi)? Lihtsalt elektroonikajäätmete kogumispunkti töötavat seadet viia tundub samuti ebaõiglane. Siin on kolm võimalust, mida oma vanakesega ette võtta, et sellele uus elu või väärikas lõpp leida.

1. Müü maha

Lihtsaim variant on müüa oma mobiil mõnes ostu-müügi keskkonnas maha. Võimalik, et keegi vajab just sellist mudelit nagu sinul ega hooli aja jooksul tekkinud kriimudest – peaasi, et töötab ja helistada saab.

Selleks, kus oma mobiil müüki panna, on võimalusi palju.

Kõigepealt muidugi traditsioonilised keskkonnad: Soov.ee, Kuldne Börs, Okidoki jt. Kui sul on näiteks üks töökorras Honor 8, siis seda müüakse praegu 85 euroga Soovis. Samsung Galaxy S7-i aga pakutakse alla paarisaja euroga Kuldses Börsis, Soovis kõiguvad hinnad 150-250 euroni.

Kui arvad, et mobiil võiks teatud kindlate omaduste põhjal erilist huvi pakkuda mõnedele kollektsionääridele või on piisavalt haruldane, et tekitada hasarti oksjonil, proovi Osta.ee keskkonda. Rahvusvaheliselt saab müüa ka Ebay.com keskkonnas, kus küll võib välismaale saatmise võrra tehing kulukamaks minna. Pealegi kipuvad eBays mõned teised müüjad hinna väga alla laskma, nii et head hinda võib ülemaailmses konkurentsis olla raske saada.

Osta.ee oksjonil näiteks võib hakata Galaxy S7 pakkumisi tegema 137 eurost, müügihinnad „osta kohe“ pakkumistel aga kipuvad 250 euro kanti jääma, seega rohkem, kui ostu-müügi portaalides.

Kui ihkad vabaneda oma vanast nuputelefonist – näiteks Nokia 3310-st, siis ilmselt leidub keegi, kes selle retroseadme eest on nõus ka maksma. Kuulutuste hinnataseme järgi võiksid saada vanakese eest paarkümmend eurot.

2. Anna kohe uuesti ringlusse

Kui ei viitsi müügiga jännata ja oma kallist aega kulutada, saad mingi raha kätte ka kohe telefoni ringlusse ära andes. Raha saab selle eest küll vähem, aga muret on ka vähem: www.mobiiliringlus.ee lehel hinnatakse sinu mobiil automaatselt hetkega ära ja võid selle uuele ringile saata. Honor 8 eest, kui see on ilus ja töötav, saab küll poole vähem – 40 eurot (kriimudega vaid 26 eurot), Galaxy S7 hinnatakse vaid 95 euro peale ehk taas kehtib reegel, et saad ainult poole rahast. Kuid see on ka nii-öelda raha kohe kätte lahendus, sa ei pea müügiga enam ise tegelema.

Vana töötava Nokia 3310 eest aga ei anta midagi – jääb vaid äraandmise rõõm.

3. Kasuta vana mobiili edasi mõne muu kasuliku seadmena

Isegi vanal nutitelefonil on täiesti korralik kaamera, ekraan, WiFi ja mälu. Sa võid seda ju edasi kasutada, aga näiteks mõnes muus funktsioonis.

Internetist leiab palju õpetusi, mismoodi teha vanast telefonist kvaliteetne WiFi-valvekaamera. Tavaliselt pole selleks vaja muud, kui alla laadida mõni vastav äpp. Osa äppe näitavad sinu telefoni koguni standardse IP-kaamerana, mille võid ühendada turvakaamerate süsteemi. Kuna telefonidel on SIM-kaardi pesa, on võimalik teha suvilasse vanast telefonist autonoomne valveseade, mis elab üle elektrikatkestused, sest seadmel on akutoide.

Vanast telefonist saab veel teha koduseadmete puldi, kui sellel on infrapunaliides. Kui pole, saad juhtida nutiäpiga üle WiFi või hangi endale infrapunaserver, mis telefoniga on WiFi kaudu ühenduses, kuid otsenähtavuses seadmeid lülitab võimsa infrapuna-LEDiga.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.