Elisa blogi

5 põhjust, miks oma telefoni alati esimesel võimalusel uuendama peaks

Foto:Shutterstock.

Telefonivärskendustel on tüütu komme endast sel hetkel märku anda, kui kasutajal on parajasti midagi telefonis pooleli. Et seadme kasutamisesse pausi ei tuleks, lükatakse värskendamine edasi järgmisesse päeva või nädalasse. Telefoni turvalisuse huvides tuleks kõik värskendused aga siiski võimalikult õigeaegselt paigaldada, kuna viivitamine jätab telefoni turvariskidele avatuks. Saxonsit tõi välja 5 põhjust, miks on tähtis värskendada nutitelefoni tarkvara esimesel võimalusel.     

1. Häkkerid ja küberkurjategijad on aktiivsemad kui kunagi varem 

Telefoni operatsioonisüsteemi tarkvara uuenduste käigus parandatakse sageli võimalikke turvaauke. See on ka peamine põhjus, miks tuleks uusimad värskendused esimesel võimalusel paigaldada. 

Tarkvarapakkujate ja häkkerite vahel käib justkui võidujooks – esimesed peavad pidevalt tarkvaras ärakasutatavaid auke parandama, samal ajal kui teised juba uusi otsivad. Häkkerite ja küberkurjategijate jaoks ongi peamiseks sihtmärgiks vanemate tarkvaraversioonidega seadmed, kuna nende tarkvara võib veel sisaldada auke, mille uuendused on juba likvideerinud. 

Selle muudab veelgi tõsisemaks asjaolu, et kõik eelmiste versioonide ärakasutatavad sisenemispunktid tehakseüldjuhul pärast uute tarkvaravärskenduste välja andmist avalikuks. 

2. Sinu dokumendid on ilma viimaste värskendusteta ohus

Kui mõelda, et pea kõik on tänapäeval digitaalselt salvestatud, näib, et sinu dokumendid on ootamatult suuremas ohus kui kunagi varem. Teatud pahavara võib teie dokumente nii ära kaotada kui need arvutist kaugserverisse edastada, mille tõttu kaob neile ajutiselt isiklik ligipääs ning halvimal juhul kaovad andmed täielikult. 

Näiteks tabas taoline rünnak 2014. aastal Sony Picturesi, mis tõstis selgelt esile seda tüüpi rünnakute tõsiduse. Seadmetest saadi kätte konfidentsiaalne teave, sealhulgas töötajate erainfo, palgateave ja avaldamata filmid. Lisaks sellele kustutas pahavara Sony arvuti infrastruktuuri.

Viimasel ajal hoiab näiteks WannaCry pahavara enda käes nii isiklikke kui ka ettevõtte dokumente ja nõuab nende eest makset. Operatsioonisüsteemi tarkvara värskendamine aitab kaovad sinu seadmest turvaaugud ja süsteemirikked, ning pahavara ei pääse sinu dokumentidele ligi. 

3. Seade ei võta vastu automaatseid värskendusi 

Seadme kaitsmiseks ei piisa pelgalt viirusetõrje olemasolust, sest häkkeritel on võimalus viirusetõrjetarkvara välja lülitada ka eemalt. See tähendab, et häkkerid ja küberkurjategijad pääsevad sinu arvutile iga kell vabalt ligi ükskõik kus nad ka ei asuks, ja võivad teha seadmega, mida ise tahavad. Sel puhul ongi oluline häkkerite võimalused lõplikult elimineerida, laadides alla kõige uuemad värskendused, kus ei ole turvaauke, mida nad saavad ära kasutada.      

4. Kui arvuti on nakatunud, võid pahavara sõpradele ja kolleegidele edastada 

Võiks ju ehk arvata, et meiliviiruste õitseaeg on möödas, kuid paraku on reaalsus teine. Ka praegu võivad viirused sageli levida era- ja töömeilivõrkude, mälupulkade ja eemaldatavate kõvaketaste kaudu. Operatsioonisüsteemi ja uusima värskenduse paigaldamine on üks kindlamaid viise oma seadme turvalisuse tagamiseks. Värskenduste paigaldamisele lisaks on viiruste jagamise juures oluline ka inimeste endi teadlikkus võimalikest ohtudest meilikastis.  

5. Sul jäävad kasutamata uued ja põnevad funktsioonid 

Õnneks ei keerle tarkvarauuenduste alla laadimine vaid probleemide ümber. Tegelikult töötavad arendajad eelkõige seadme täiustamise nimel. Nad otsivad pidevalt uusi täiustatud funktsioone, et muuta sinu kasutuskogemus paremaks. See on oluline eelkõige ettevõtetele, sest müügi- ja turundustarkvara värskendused maksimeerivad ostetud tarkvara investeeringutasuvust. 

Paljudel rakendustel on saadaval ka automaatne tarkvaravärskenduse võimalus, nii et arendaja täiustused tulevad seadmesse automaatselt väljaandmise ajal, ilma et peaksid sellele mõtlema. Siiski on soovitatav aeg-ajalt kontrollida, kas sinu turvavälistes rakendustes on automaatsed värskendused seadmes lubatud. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.