Elisa blogi

Andrus Hiiepuu: kokkuvolditavad ekraanid on saanud töökindlaks ja neil on oma nišš

Barcelonas toimunud Mobile World Congressil oli Elisa Erakliendiüksuse juht Andrus Hiiepuu ilmselt esimene eestlane, kes kokkuvolditava ekraaniga telefoni oma käega katsuda sai. Siin on tema esmamuljed.

„Kokkuvolditavate ekraanide tehnoloogia on päris hästi edasi arenenud. Seda hakati arendama juba kolm aastat tagasi, kuid vaja oli lahendust, mis kannataks kokku murdmist ka tuhandeid kordi ning näeks seejuures hea välja.

Kui Huawei Mate X-i katsuda, tunnetad sõrmega kohta, kust seadet kokku volditakse, kuid see pole häiriv. Murdekohale jääv kitsas triip on ka silmitsedes vaid vaevumärgatav. Pooled klapivad kokku üllatavalt hästi.

Huawei kokkuvolditava ekraaniga telefonil jääb ekraanipind väljapoole (Samsungil sissepoole) ning see osa, mis on sirge, jääb kokku murdes puutetundlikuks, kumer osa aga puudutusele küljel enam ei reageeri. Kui telefoni lahti teed, läheb pilt efektselt üle ekraani suureks.

Kasutaja võimalused seostuvad osaliselt ka 5G tulekuga, et kvaliteetset video suuremal ekraanil näidata – vaatad nagu tahvlist ja see on tõesti mugav. Tavalisest telefonist filmi vaadata on veidi ebamugav, sest siis on ekraan liiga pisike. Lisaks on lahtivõetud suurelt ekraanilt hea veel ka lugeda ning multitaskingut teha, pannes ühele ekraanipoolele ühe, teisele aga mõne muu rakenduse.

Esialgu sellised seadmed ilmselt müügihitiks ei saa, sest hind jääb 2,2 tuhande kanti, kuid mida tulevikus analoogsete seadmete hinnad teevad, ei oska veel keegi ennustada.

Praegu ongi seda tüüpi seadmetel vaja lahendada kaks suurt väljakutset – tuua hind vähemalt poole võrra alla, et saada kallima otsa telefonide seas konkurentsivõimeliseks ning teiseks tuleb saada need seadmed nii õhukeseks, nagu on täna tavalised nutitelefonid. Praegu on kokkumurtuna nii Huawei kui Samsungi mudelid väga paksud, umbes nagu Nokia kommunikaatorid, mida me veel ammustest aegadest veidi mäletame.

Kui selliste telefonide hind on kuni 1200 eurot, võiks sellised mudelid high end segmendis saada tegijateks. Tahvliasendajaks need kindlasti pole – tahvel maksab praegu vaid paarisaja euro ringis, tegemist on siiski kindla omaette nišitootega, mille jaoks suurem vajadus on alles tekkimas.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.