Ära saa petta: kuidas teha kindlaks, et telefon on ikka originaal?

Originaaltoote kindlakstegemine ei ole paraku tihtipeale nii lihtne.Foto: Shutterstock.

Järelturult telefoni ostmine võib mõnikord küll tunduda rahaliselt mõistlikum, kuid sellega kaasnevad ka teatud riskid. Näiteks pannakse ostu-müügi portaalidesse üles kuulutus võltstelefonist, mida petturid üritavad müüa originaali pähe. 

Siin on paar lihtsalt nippi, kuidas on võimalik eristada võltsingut originaalist. 

Kontrolli IMEI koodi

IMEI (International Mobile Equipment Identity ingl k) on sisuliselt spetsiaalne 15- kuni 17-kohaline identifitseerimisnumber, mis on tootja poolt eelnevalt seadmesse salvestatud ja mis võimaldab seeläbi neid tuvastada. IMEI on igas mobiilseadmes alati erinev.

Seadme IMEI koodi saab lihtsalt kontrollida veebilehel www.imei.info. Kui müüja pole kuulutuses IMEI numbrit välja toonud, siis kindlasti tasub seda eraldi küsida. Kui endiselt koodi ei saa, on tõenäoliselt tegu pettusega ja mõistlikum oleks telefoni mitte osta.

Samas ei ole see meetod 100% kindel, kuna pettur saab võtta ka originaalseadme IMEI koodi ning kasutada seda võltsingu peal. Sel juhul tuleks lasta müüjal saata pilt telefoni IMEI koodist ja ise kontrollida, kas numbrid klapivad.

Androidi originaalsust saab kontrollida ka äpi abil, näiteks Test Your Android. iPhone’ide puhul on kõige lihtsaim viis kontrollida Apple’i kodulehelt.

Vaata põhjalikult logo, nime ja välimust

Enamik võltsitud mobiiltelefonide tootjaid väldivad maailma populaarseimate brändide nime või logo kasutamist, sest vastasel juhul võib neil legaalseid probleeme esineda. Seega kasutavad nad originaalidega võimalikult sarnaseid nimesid ja logosid. 

Näiteks vahetatakse nimes mõni üksik täht teise vastu välja – Samsung/Samsang, iPhone/iPhoon, Huawei/Hauwei jne. Samuti saab jälgida pisidetaile logo juures, võttes võrdluseks ette internetist originaali.

Paljud järeletehtud võltsingud näevad visuaalselt originaalidega välja äärmiselt sarnased, kuid tihti väikesed erinevused seal on. Võltsingute puhul on tihtipeale kasutatud odavaid ja ebakvaliteetseid materjale. 

Lisaks tasub alati tähelepanu pöörata operatsioonisüsteemile. Reeglina ei ole võltsingutel originaal operatsioonisüsteemi, vaid kasutatakse piraatversiooni. 

Osta usaldusväärsest kohast

Loomulikult on järelturul ka paljud ausaid müüjaid, kes tõepoolest müüvadki originaaltoodet. Küll aga peaks enne ostmist kindlaks tegema, et tegu oleks ikka õige seadmega. Tunduvalt turvalisem on osta näiteks nende inimeste käest, keda sa ka päriselt tunned. 

Kõige kindlam viis mitte petta saamiseks on soetada seade usaldusväärse edasimüüja käest. Selle eest peab küll originaaltoote väärilise hinna välja käima, aga nii võid olla 100% veendunud, et saad endale originaalseadme. Suureks plussiks sealjuures on pikk garantiiaeg, mida järelturul olevatele seadmetele sageli ei anta. Samuti saab ka veel juurde võtta nutikindlustuse, mis kaitseb seadet erinevate õnnetuste puhul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.