Dan Bogdanov: koroonakriis viis meid uute tehnoloogiliste lahendusteni tunduvalt kiiremini

Dan Bogdanov.Foto: Cybernetica/Jake Farra

Juba järgmisel nädalal, 7. oktoobril, toimub Eesti suurim tehnoloogiakonverents TechDay, kus silmapaistavad esinejad üle Euroopa tutvustavad kõige uudsemaid ja põnevamaid lahendusi ning ideid.  

Enam kui 40 esineja seas astub kõnelejana üles ka Cybernetica AS juhatuse liige ja mobiilirakenduse HOIA üks loojatest Dan Bogdanov. Oma ettekandes räägib Dan lähemalt, kuidas ja milliseid meetmeid kasutasid erinevad riigid koroonaviiruse leviku tõkestamiseks ning mida sellest õppida võis. 

Dan Bogdanov on informaatikateadlane, kes kaitses 2013. aastal arvutiteaduste doktorikraadi Tartu Ülikoolis ja on platvormi Sharemind loomisel löönud kaasa nii turvainseneri kui ka rahvusvahelise koostöö edendajana. Lisaks on ta avaldanud infoturbe teemadel arvukalt teadusartikleid, samuti on mitmed tema uurimistööd pälvinud auhindu.

“Riskantsed” meetmed mujal maailmas

Koroonaviiruse leviku peatamiseks võeti üle maailma kasutusele erinevaid abinõusid – nende seas oli kallimaid, odavamaid, tehnilisemaid ja riskantsemaid.

“Ühe sellise “riskantse” näite saab tuua kohe Lõuna-Korea näol, kelle tegevus tekitas võrdlemisi palju kõneainet üle maailma. Nimelt ehitas riik karantiinikohustuse kontrolliks süsteemi, mis koondas infot valvekaameratest, inimeste makseandmetest, telefonide asukoha andmetest jne, eesmärgiga olla kindel, et elanikud peaksid piirangutest kinni,” selgitab Bogdanov. 

Teine mõnevõrra labasem lahendus oli Bogdanovi sõnul see, et mitmed ettevõtted, kes tegelesid elektrooniliste jalavõrude müümisega, hakkasid pakkuma nii-öelda ümberbrändituna samu vahendeid, ent mitte vangide liikumisvabaduse piiramiseks, vaid hoopis selleks, et jälgida, kas inimesed järgivad koroona vastu kehtestatud piiranguid.

Põhiõiguste riivamine

Pärast seda, kui maailma eri riikides rakendati karantiinikohustus, hakkasid valitsused rutakalt otsima lahendust, kuidas jälgida, et lähikontaktsed tõepoolest sellest kohustustest ka kinni peaksid. Bogdanov toob välja, et esimene “lihtne ja geniaalne” idee oli muidugi see, et inimeste jälgimiseks kasutatakse telefoni GPS-i. 

“Eesti põhiseadusesse on kirjutatud, et inimeste eraelu kaitse on miski, mida võib teatud tingimustel vajadusel riivata. Üks nendest põhjustest on just nimelt inimeste põhiõiguste (sealhulgas eraelu kaitse) riivamine rahva tervise kaitse nimel,” selgitas Bogdanov.

“Probleem on aga selles, et kui ehitatakse mingisugune digitaalne taristu ning sellega riivatakse inimeste põhiõigusi, siis tihtilugu kipub see “riive” ka pärast kriisi säilima. Sellest tulenevalt võiksime esitada sinna juurde küsimuse: kas me saaksime inimõiguste riivet kuidagi minimeerida ja kas meil on ilmtingimata vaja teada seda, kus kõik inimesed liiguvad?” lisas ta. 

Selle arutelu kaudu jõudsid erinevad teadlased üle maailma lahenduseni kasutada lähikontaktsete tuvastamiseks globaalse positsioneerimise asemel Bluetooth-raadiot, mis võimaldab kontrollida, kas ja kui kaua oled kellegi läheduses viibinud.

Bogdanov nendib, et hästi positiivne selle juures oli see, et suuremad telefonitootjad (Google ja Apple) suutsid omavahel kokku leppida ning ehitada ühtse platvormi, mis võimaldas teostada Bluetooth-signaalidega lähikontaktsete tuvastamist ja seda privaatsust säilitaval moel.

Kui palju me oleme nõus maksma mingi meetme eest?

Bogdanov tõi esile veel ühe huvitava võrdluse. “Tihtipeale räägitakse, et Bluetooth-raadioga lähikontaktsete tuvastamine ei ole kuigi tõhus lahendus. Jällegi me teadsime, et kui paneme terve Eesti lukku ja kedagi kodust välja ei lase, siis läheb see riigi majandusele maksma kümneid või sadu miljoneid,” selgitas ta.

“Näiteks HOIA rakenduse juurutamine ja ehitamine on läinud maksma märkimisväärselt vähem kui riigi lockdown’id. Tõepoolest, see pole ära lahendanud tervet kriisi, aga see on olnud võrdlemisi efektiivne, arvestades rakenduse investeeringu suurust.”

Sellest ning enamastki veel räägib Dan Bogdanov tehnoloogiakonverentsil TechDay juba 7. oktoobril. Ürituse ning ajakavaga saab tutvuda siit!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.