Ekspert selgitab: Kas veekindla telefoni saab ka duši alla kaasa võtta?

Foto: Shutterstock.

Vee- ja tolmukindlus muutub nutitelefonide puhul üha levinumaks ning sääraste omadustega telefone võib leida ka odavamatest hinnaklassidest, mitte ainult lipulaevadelt. Kui tolmukindluse puhul on üpris selge, missuguse kaitsega on tegu, siis veekindluse puhul asi nii lihtne pole.

Nutiseadmete vee- ja mustusekindluse mõõtmiseks on rahvusvaheliselt paika pandud IP standard. Enamikel juhtudel leiab sääraste nutitelefonide juurest IP67 või IP68 reitingu.

Reitingu esimene number tähistab seadme tolmukindlust ning skaala varieerubki 0 kuni 6-ni. Seega on mõlema eeltoodud reitingu puhul seadmel juba maksimaalne võimalik tolmukindlus olema, kuigi see ei tähenda, et telefoni võiks hoolimatult liiva sisse visata – üksi turvastandard ei asenda heaperemehelikku suhtumist oma seadmesse.

Teine number tähistab juba mõistagi seadme vedelikukindlus ja selle skaala ulatub 0 kuni 8-ni. Iga number tähistab teatud ajaperioodi ja sügavust, mil telefon veele vastu peab.

Näiteks IP 1 puhul peab telefon vastu tilkuvale veele (näiteks kergemale vihmasajule) kuni kümme minutit. Kõrgeima ehk IP 8 reitingu puhul on nutitelefon kaitstud vee sisse tungimise eest enam kui ühe meetri sügavuses vees, kusjuures ajaperioodi paneb iga tootja enamasti ise paika.

Tolmu- ja veekindlus kui auto turvapadi

Elisa seadmete tootejuhi Kirill Šapošnikovi sõnul võiks IP sertifikaadiga telefone võrrelda auto turvapadjaga: “Ta päästab, kui asi hapuks läheb, kuid nagu ka turvapadi on ühekordse kasutusega, siis telefoni pritsme- ja tolmukindlus on ajaga vähenev. Ehk siis normaalsest kulumisest tingituna võib ka IP vastupidavus telefonis väheneda.”

Näiteks on Kirilli kogemuses juhtum, kus üks proua käis oma telefoniga igal hommikul duši all. Nimelt jättis ta selle duši kabiini kõrvale pesumasina peale ja kuskil paar nädalat pärast sellist käitumist lakkas telefon töötamas.

“Klient oli hämmingus, kui sai teada, et seadmel on veekahjustus ja emaplaat on kattunud veekihi alla. Pikem juurdlus selgitaski välja, et duši alt tulev veeaur immitses telefoni sisse ja kahjustaski selle,” rääkis ta.

Tegemist polnud küll vee- ja tolmukindla seadmega, aga loo põhimõte jääb siiski samaks.

“Kokkuvõtvalt võin öelda, et pritsme- ja tolmukindlus on suur pluss, sest paduvihma kätte jäädes võib see su telefoni hävimisest päästa. Küll võib aga nn kaitsekiht võib ajaga väheneda ja pärast mitme aastast kasutamist enam telefoni basseini kukkumise eest mitte päästa,” selgitas tootejuht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.