Elektritõukerattaga liiklusesse: enne tuleta meelde sõidureeglid

Tihti sõidetakse tõukerattal mitmekesi, kihutatakse liiga kiiresti või sootuks vales kohas. Kahjuks suureneb ka tõukeratturitega toimuvate õnnetuste arv.Foto: Shutterstock

Ilmade soojenedes vallutavad elektritõukerattad linnade teed ja tänavad. Paraku jääb siin-seal silma, et sõidureegleid rikutakse – tihti sõidetakse tõukerattal mitmekesi, kihutatakse  liiga kiiresti või sootuks vales kohas. Kahjuks suureneb ka tõukeratturitega toimuvate õnnetuste arv. Seepärast olekski mõistlik enne tõukerattaga liiklusesse tuhisemist kergliikuriga liiklemise reeglid meelde tuletada.

Alates käesoleva  aasta 1. jaanuarist on Eestis kehtiva liiklusseaduse kohaselt uus sõidukiliik – kergliikur. Kergliikuriks loetakse  ühe inimese vedamiseks ettenähtud istekohata elektri jõul liikuvat sõidukit. Kergliikurid on näiteks elektriline tõukeratas, monoratas, elektrirula, tasakaaluliikur ja muud sarnased kerged elektrilised sõidukid.

10–15 aastasel isikul peab olema kehtiv jalgratturi juhiluba, alla 10-aastased juhid üksinda tänavale sõitma minna ei tohi. Tõukeratta võimsus ja tippkiirus on seadusega piiratud, vastavalt 1000W ja 25km/h, liikluses on lubatud maksimaalne kiirus 25 km/h.

Mida peab teadma enne sõidu alustamist?

Kindlasti tuleb tutvuda sõiduki kasutusjuhendiga ja harjutada sõitmist liiklusele suletud alal. Planeeri teekond nii, et see kulgeks mööda turvalisema ning rahulikuma liiklusega tänavaid. Riietu sobivalt ning kasuta kindlasti turvavarustust. Soovitavalt kanna erksavärvilisi riideid, nii oled liikluses paremini märgatav.

Alla 16-aastasel juhil on kohustus kanda kinnitatud jalgratturi kiivrit. Hoia meeles ohutu liiklemise reeglid, vali sobiv sõidukiirus, et ootamatuste ja ohtudega toime tulla. Arvesta sellega, et teised liiklejad on ettearvamatud.

Kergliikur olgu tehniliselt korras

Enne sõidu alustamist tuleb veenduda, et kergliikuri pidur on töökorras. Ratas peab olema varustatud signaalkella ning vajalike tulede ja helkuritega, ees valge ja taga punane tuli ning külgedel kollane, punane või valge helkur või tuli.

Pimedal ajal või halva nähtavuse korral on kohustuslik esi- ja tagatuli ka sisse lülitada.

Kus on lubatud sõita?

Kergliikuriga võib sõita jalgratta- või kõnniteel. Kui jalgratta- või kõnnitee puuduvad või seal mingil põhjusel sõita ei saa, tuleks sõita sõidutee paremas servas või teepeenral, teisi liiklejaid ohustada või takistada ei tohi.

Ohutuim viis sõiduteed ületada on kergliikurit käekõrval lükates või käes hoides jalakäija kiirusel (~ 3-7 km/h). Kerguliikurijuht on liikluses vähemkaitstud liikleja ning liiklusõnnetuse korral jäävad nemad kannatavaks osapooleks. 

Nii ära tee!

E-tõukerattad ja teised kergliikurid on mõeldud ainult ühe inimese vedamiseks, mitmekesi rattale ronides paned ohtu nii enda kui kaassõitja. Rattasõidu ajal ei tohi tegeleda kõrvaliste tegevustega, mis takistavad liikluse tajumist. Kindlasti ei tohi kergliikurit joobes olekus juhtida. Samuti on ohtlik lasta enda juhitavat sõidukit vedada looma või mõne teise sõiduki poolt ja vedada ise järelhaagist, mis ei ole selleks spetsiaalselt ette nähtud.

Tänavatele peavad ära mahtuma kõik – jalgratturid, kergliikurijuhid ja jalakäijad. Turvalise liiklemise tagamiseks on oluline olla tähelepanelik ja järgida kõiki liiklusreegleid. Eriti tähelepanelik peaks olema linnatänavatel ja tihedama liiklusega asulateedel, kuna seal toimub ka kõige rohkem õnnetusi. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.