Elisa blogi

Elisa 8 telefonisoovitust lapsevanematele algavaks kooliaastaks

Foto: Shutterstock.

Uus kooliaasta on peagi algamas ja seoses sellega tekib taas küsimus: milline telefon on kooli minevale lapsele kõige sobivam ja kuidas toetada lapse heaolu ning arengut nutitelefonis? Elisa telekomiteenuste juht Mailiis Ploomann annab nõu, kuidas telefoni ostuks valmistuda.

Esimene nutitelefon on kindlasti midagi sellist, mida paljud väikesed on vanematelt pikalt luninud. Esimesse klassi mineva lapse puhul võiks esmalt kaaluda, kas talle on vaja nutitelefoni või piisab nutikellast, mis katab kõik esmased vajadused.

Soeta telefon vastavalt vajadusele

Mida suuremaks laps kasvab, seda rohkem funktsioone  ja erinevaid lisasid ta telefonilt ootab ja vajab. Näiteks esimesse klassi minejale piisab Elisa klienditeeninduse tagasisidele tuginedes ka Põnniradarist.

Nutikell on tihti just esimesel poolaastal väga hea lahendus ja päris nutitelefoni toob lapsele tihti hoopis jõuluvana. Nii on uusi käitumisreegleid, millega koolilaps peab harjuma, korraga vähem ja kõigil süda rahulikum.

Kui siiski selgub, et nutitelefon on vajalik, piisab vabalt seadmest, millega saab käia internetis tunniplaani jälgimas, e-koolis ülesandeid vaatamas või mõnda mängu mängimas.

Põhikooli õpilased tahavad aga telefonides juba näiteks erinevaid sõnastikke või teatmikke kasutada, muusikat kuulata, fotosid teha ning sotsiaalmeedia suhtluskanaleid kasutada. Seetõttu vajavad nad pisut parema ja suurema ekraaniga telefone, millel on ka võimekam raudvara.

Gümnasistid ja tudengid ootavad telefonist enamasti maksimumvõimekust, mida tehnikamaailmal üldse pakkuda on. Seega sobivad nn nõudlikumate vajadustega ja vanemale koolieale hea multimeedia võimekusega nutitelefonid, näiteks Samsung Galaxy S20 või iPhone 11, millel on terava pildi ja kvaliteetse värviedastusega OLED-ekraan.

Ost võiks sündida vanema ja lapse kokkuleppel

Ilmselgelt ei soovi ükski vanem lapsele telefoni soetades talle pettumust valmistada, aga ka mitte hirmkallist, vajadustele mittevastavat seadet osta.

Paljud lapsed küsivad iseendastmõistetavalt maailma parimat ja kallimat telefoni. Siinkohal tuleks enne ostu nii lapse soovid kui ka lapsevanema võimalused ja ootused läbi rääkida. Nii jõutakse argumenteeritud kompromissini ja vajadustele kõige paremini vastava telefonini.

Mõnikord on kiusatus soetada lapsele kasutatud seade. See mõte tuleb hoolega läbi mõelda, sest kasutatud seadmetel on tihti vanemad tarkvaraversioonid.

Peab arvestama, et laste jaoks olulised mängud, rakenduste uuendused või koolitööks vajalikud rakendused väljastatakse alati esmalt just uuemale tarkvarale. Mistõttu mõne vanema mudeliga ei saa neid üldse kasutada. Seega, kui vanaemale või vanaisale võib kasutatud seade hästi esimeseks nutikaks sobida, siis noorte ja laste puhul tasuks seda pigem vältida.

Pikemad koolipäevad nõuavad telefonilt suuremat akut

Lapsevanematena teame, et lastele meeldib telefone kasutada, videoid vaadata või mänge mängida. Seetõttu on ebameeldiv, kui telefon saab koolis poole päeva pealt tühjaks või peab napilt koolipäeva lõpuni vastu.

Tihti käivad noored veel ka huviringides või trennides ning nii võib koolipäev päris pikaks venida. Nii on üheks kriteeriumiks telefoni valimisel aku kestvus. Suure aku ja taskukohase hinna poolest sobib hästi näiteks Xiaomi Mi Note 10 Lite, mis peab isegi kõige suurema nutisõbra käes kindlalt vastu terve päeva.

Kindluse mõttes võib koolilapse kotis alati olla ka üks laetud akupank, mis on hea kingitus lapselegi, kellel telefon juba olemas.

Ekraani suurus peab olema käepärane

Kooliteed alustavale lapsele võib suure ekraanipinnaga telefoni kasutamine olla keerulisem. Seega tasub telefoni valides mõelda ka seadme suurusele ja kasutusmugavusele. Hea valik nooremale koolieale on suuruse poolest näiteks iPhone SE 2020.

Siiski sõltub telefoni sobiv suurus paljuski ka lapsest endast. Selleks, et teada saada, mis suuruses telefon on just temale kõige parem, tasub seadet enne ostu sooritamist poes uudistada.

Sellisel juhul on kindel, et ostetud telefon sobib lapsele hästi kätte ning on talle meeltmööda. Lisaks ekraanidiagonaalile tasub arvestada ka telefoni kaalu ja kuju. Sõltuvalt lapse käe suurusest võib vahel paremini sobida mõni suurem, aga kergem mudel.

Kindlasti peab uuele telefonile muretsema kaitsekorpuse ja -klaasi ning kokku leppima, kus telefoni hakatakse hoidma. Näiteks ei sobi selleks koolikoti iga tasku. Jälgida tuleb, et telefoni ekraan ei saaks kahjustada — ei koti välistaskus kotti maha toetades ega sisetaskus õpiku või pinali tõttu.

Suuremal ekraanil on mugavam toimetada

Enamik nutitelefonide omanikest teab ja oskab oma seadet maksimaalselt ära kasutada. Suurema ekraaniga seadmes on enne tundi mugavam kodutöös mõnda lauset kiiresti muuta või Google Slidesis esitlust üle vaadata.

Ka Snapchati, Discordi või Messengeri vestlusi on lihtsam jälgida ja hallata, kui ekraan on suurema diagonaaliga. Tõelisele rööprähklejale sobib näiteks 6,7-tollise ekraaniga uus Samsung Note 20, millel on kaasas nii S Pen kui olemas ka Microsoft Office’i integratsioon.

Kasutusreegleid ei tohi unustada

Nagu paljud tänapäeva lapsevanemad, võivad ka lapsed end nutitelefoni sõna otseses mõttes ära unustada — videoid, mida vaadata, ning mänge, mida mängida, pakutakse ju lõpmatult. Seega võiks esmakordse telefoniostu juurde kuuluda ka pereringis kasutustingimustes kokkuleppimine.

Lapsega tuleks üle käia vähemalt kõige põhilisemad küberhügieeni reeglid ning see, kui palju ja milleks telefoni võib kasutada. Näiteks on vaja selgitada, et telefonirakendusi tohib alla laadida ainult ametlikest äpipoodidest ja telefoni peab kaitsma kas PIN-koodi või sõrmejäljelugejaga, et võõrad telefoni sisule ligi ei pääseks.

Kindlasti on mõistlik rääkida ka sellest, kuidas telefoni õues kasutada. Näiteks liikluses olles või teed ületades tuleb seade kindlasti taskusse panna. Telefoni füüsiliseks kaitsmiseks on vaja soetada sobiv ümbris.

Mida teha, kui lapse telefon kaob?

Lastel juhtub telefonidega õnnetusi rohkem kui täiskasvanutel ja tihti unustatakse või kaotatakse seade hoopistükkis ära. Tänapäeval on tarkvaratootjad sellega juba arvestanud ja iga telefon tuleb kaasa võimalusega see uuesti üles leida arvuti või teise nutiseadme abil.

Android-tarkvaral töötava seadme leiab hõlpsalt üles Google’i Find My Device’i lahendusega, mis tuleb kaasa iga android-nutitelefoniga, ja soovitatav on see kohe aktiveerida, kui telefon on kasutusse võetud. Kui telefoni asukohateenus on aktiveeritud koos andmeside või wifiga, leiab telefoni hõlpsasti üles aadressilt www.android.com/find.

Veebilehele tuleb siseneda telefonis kasutatava Google’i kontoga ja seejärel näeb selle asukohta kaardilt. Veebilehelt saab telefoni ka helisema panna ja lukustada, et keegi teine seda pahatahtlikult kasutada ei saaks.

Sarnane süsteem on ka Apple iPhone’i telefonides. Niisiis tasub seadmes ühe esimese toiminguna aktiveerida programm Find iPhone, et kui tõesti juhtub, siis saab veebis või iPadil kadunud telefoni üles leida või oma andmeid uudishimulike pilkude eest kaitsta, lukustades seadme.

Kaitse telefoni nutikindlustusega

Igaühel meist võib nutiseadmega juhtuda ka midagi etteaimamatut, aga seepärast ei pea kallist seadet hirmuga kasutama. Juba aastaid on lapsevanemad kasutanud meelerahu säilitamiseks Nutikindlustust, mis tuleb appi tahvelarvuti või nutitelefoni kukkumise, põrumise ja varguse korral.

Kliendid on Elisa kindlustuse lahendusega jätkuvalt väga rahul. Ja kui kindlustus on taga, siis on julgem tunne soetada ka lapsele veidi kallim ja tehniliselt võimekam seadme. Õnnetuse korral tuleb sellest kohe teavitada Elisat, kes hüvitab kahju ning vajadusel asendab või parandab toote. Paranduse ajaks annab Elisa kaitstud klientidele ka asendusseadme.

Elisa soovitatud nutitelefonid algavaks kooliaastaks:

  1. Nokia 5.3 – 199 €, kolmikkaamera, puhas operatsioonisüsteem
  2. Huawei P30 Lite – 199 €, suur salvestusruum, kõrgtasemel kaamera
  3. Samsung Galaxy A41 – 249 €, suurepärane esikaamera, vastupidav aku
  4. Xiaomi Mi Note 10 Lite – 299 €, ülisuur aku, kiirlaadimine ja võimekas tagumine kaamera
  5. Sony Xperia 10 II – 369 €, tolmu- ja pritsmekindel, pikk ekraan
  6. Apple iPhone SE 2020 – alates 489 €, tipp-protsessor, kompaktne telefon
  7. Huawei P30 Pro – 549 €, ülihead kaamerad, välkkiire laadimine
  8. Samsung Galaxy S20 – 749 €, lipulaev, 120 Hz ülisujuv ekraan
  9. Apple iPhone 11 – alates 779 €, kvaliteetne kaamera, kiire operatsioonisüsteem
  10. Samsung Galaxy Note 20 – 959 €, tõeline jõujaam, mugav, S Pen

Tutvu kogu Elisa telefonivalikuga mugavalt Elisa e-poes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.