Elisa blogi

Elisa asjade interneti võrk võimaldab turvata ka väga keerukaid asukohti

Energiatõhusaid IoT seadmeid kasutatakse aina enam ka igapäevaelus, näiteks kõikvõimalike näitude edastamiseks – vesi, gaas, elekter ning lisaks ka suitsuandurites, turvaseadmetes, targa linna lahendustes ja logistikas.Foto: Shutterstock

Elisa madalsagedusel toimiv asjade interneti võrk toob Eesti ettevõtte nutilukud ka keerukatesse asukohtadesse nagu spordiväljakud või ehitusobjektid, kuhu kaabli või Wi-Fi võrk ei ulatu.

Nutikatele turvalahendustele spetsialiseerunud Eesti ettevõttel Valnes valmis uudne mobiilse internetiühendusega nutilukk WebLock, mida saab tänu Elisa narrowbandIoT (NB-IoT) võrgule paigaldada ka keerukatesse asukohtadesse, kuhu Wi-Fi, kaabelinterneti- või elektrivõrk ei ulatu.

Alternatiiv kaablile või traadita võrgule

Valnese müügijuht Tambet Kõrv sõnab, et paljudel objektidel pole võimalik või mõistlik läbipääsusüsteemide jaoks sidet pakkuda kaabli või traadita võrgu vahendusel. Siis on alternatiiviks madalsagedusvõrk narrowband IoT, mis sobib just väljakutseliste asukohtade jaoks.

Näiteks tenniseväljakule pääsemiseks tuleb broneeringu teinud kliendil sisestada ühekordne nutiluku kood, mis avab seejärel värava. “Narrowband IoT võrk on loonud võimaluse lahendada keerukaid läbipääsu probleeme pilvelukustusega, mis muidu vajaksid kliendi jaoks keerulist kaabeldust. Madalsagedusel toimivad seadmed edastavad infot kiirelt ja madala energiatarbimise tõttu võivad toimida pikaajaliselt ka akude pealt,” lisab Kõrv.

Kõnealuseid nutilukke kasutatakse Smartpost Itella pakimajakestes Kosel, Türil ja Paldiskis ning lähitulevikus paljudes muudes kohtades, kus klient saab avada majakese ukse sama koodiga, millega saab kätte paki pakiautomaadist.

Itella Estonia pakiveo teenuste direktor Rauno Parrase sõnul on nutilukud saanud osaks ettevõtte kontseptsioonist “Hoolega hoitud”, mille kohaselt paiknevad Smartpost Itella pakiautomaadid ainult siseruumides.

Parras lisab, et asjade internetis toimivad nutilukud võimaldavad pakkuda ööpäevaringset juurdepääsu nii pakimajakestele kui eraldi sissepääsuga pakiautomaatidele, kus pakid on kaitstud nii äärmuslike temperatuuride kui liigse õhuniiskuse eest.

Lisaks kasutatakse sarnaseid nutilukke näiteks spordiväljakutel Paides ja Pärnus ning erinevate ehitusobjektide läbipääsuväravates, et tagada alale täielikult automatiseeritud ligipääs.

Energiatõhusaid IoT seadmeid kasutatakse aina enam

Elisa äriarenduse valdkonna juht Merli Üle sõnab, et energiatõhusate IoT seadmete kasutus on tõusuteel.

“Tehnoloogia sobib igapäevaelus kasutamiseks näiteks kõikvõimalike näitude edastamiseks – vesi, gaas, elekter ning lisaks ka suitsuandurites, turvaseadmetes, targa linna lahendustes ja logistikas. Madalal sagedusel töötavad seadmed sobivad kasutamiseks tingimustes, kus info edastamise maht ei ole suur, aga oluline on tagada võimalikult väikse energiakuluga andmeedastus.”

Narrowband IoT võimaldab võrku ühendada seadmed energiatõhusalt ja edastada andmeid madalate signaalitugevuste juures. See tähendab, et neid saab edukalt kasutada asukohtades nagu maa-alused keldrid või kanalisatsioonikaevud, kuhu tavaline 3G ja 4G leviala ei ulatu.

Elisa avas NB-IoT võrgu 2018. aasta sügisel. NB-IoT võrk on oluline samm ka 5G võrgu arenduses, kuna asjade internet on üheks oluliseks kasutusjuhuks just 5G tehnoloogia puhul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.