Elisa ja TitanGrid astusid sammu lähemale inimeste digitaalse jalajälje kaardistamisele

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Elisa ja nutikat küberkaitsesüsteemi loov Eesti iduettevõte TitanGrid panid hiljuti seljad kokku, et koos Elisa töötajatega katsetada, kui suure digitaalse jalajälje oleme me jätnud.

TitanGrid alustas tegevust 2015. aasta kevadel. Praeguseks tegeleb ettevõte selle asutaja Aleks Koha sõnul inimese digitaalse jalajälje automaatse kaardistamisega.

„Sisuliselt kaardistame kõik, mida inimesed enda kohta internetti üles laevad, kas siis tahtlikult või mitte. Meie süsteem leiab automaatselt kogu info üles, mis kunagi üles pandud on,“ ütles Koha Äripäeva saates „Äritehnoloogia saade“.

Andmemaailm võib olla üsna hirmutav

Valdkond hõlmab kõike, mida leiab näiteks sotsiaalmeediast või veebilehtedelt. „Tihti ei pruugi me ise mäletada, mis kontosid kunagi teinud oleme. Hullem on siiski see, et teised jagavad omavahel infot – kui tuttav on sinu kohta midagi jaganud, otsib TitanGrid selle üles,“ lisab Elisa äriarenduse osakonna juht Merli Üle. Tema sõnul sai koostöö tulemusel selgeks, kui hirmutav kogu andmemaailm tegelikult on. „Palju hirmutavam on aga see, kui palju privaatsust me oleme juba ise vabatahtlikult ära andnud,“ lisas Merli Üle.

Tema sõnul õppiski Elisa eelkõige seda, kuidas suures ettevõttes protsess toimub: „Mis küsimused inimestel tekivad, kuidas neile selgitada, samuti kübertehnilist teadmist.“

TitanGrid sai omakorda targa õppetunni: koostöö tulemusel sündis pivot ehk senist ettevõtte strateegiat muudeti märkimisväärselt. „Elisani jõudsid nad mõttega, et loovad teenust suurettevõtetele, kes võiksid olla finantsilises mõttes atraktiivsed ja tajuvad probleemi juba täna. Kuna ettevõtteid rünnatakse praegu aga pigem töötajate isiklike kontode kaudu, siis saime protsessi käigus selgeks, et firmade nõuded on väga keerulised ja ärikliente on raske kohe püüda. Seetõttu otsustasidki nad pigem keskenduda erakliendile,“ lisas Üle.

Tehnoloogiafirmad teistest haavatavamad

Elisast osales TitanGridi katseperioodis poolsada inimest, kes võivad enda üle uhkust tunda – tervikuna oli meie töötajate tulemus keskmisest parem. See on tugev tulemus, kuna TitanGridi kogemuse kohaselt kipuvad tehnoloogiateadlikud ettevõtted olema riskile avatumad, kuna peavad pidevalt ise katsetama turvaauke, nende digitaalne jalajälg on suurem ning firma kokkuvõttes haavatavam.

„Meie puhul tulid välja tavalised küsimused, mis inimestel tekivad. Üks osa oli kindlasti oodatav: probleemid sisselogimisel, kuidas andmeid kustutada, millist infot näidata. Väga palju oli ka spetsiifilist ehk kui tihti mõni programm andmeid saadab või uuendab, kust infot korjab jms,“ loetleb Merli lisades, et koostöö oli igal juhul kasulik, kuna saadi teadlikuks nii inimeste muredest kui ka sellest, kui vähe igapäevaselt ohte tajutakse.

Sobib hoopis erakliendile

TitanGrid loodab saada sügiseks valmis esimese variandi oma lahendusest, ent see on suunatud eelkõige erakliendile.

Kuigi Elisa ärikliendi vaates TitanGridi lahendusega hetkel edasi ei lähe, saab Merli Üle sõnul lugeda katse igati õnnestunuks: „Meil oli kasulik seal kaasas olla, sest me ei jõua kunagi nii palju ise ära teha, et päris elulistes olukordades neid asju katsetada.“

Küll aga tekkis küsimusi, mida ärikliendile edaspidi esitada: kas võiks tegu olla teemaga, mis nende jaoks täna on probleemiks ning kas ollakse nõus teenuse eest ka maksma. „Oleme küberturvalisust Elisa äriklientide seas uurinud ning 80% vastanutest ütles, et nad tajuvad probleemi. Eelarvet, ja sealjuures vähesel määral, on selle jaoks olemas vaid 18% klientidest,“ rääkis Merli Üle.

Teiseks sai Elisa kogemuse võrra rikkamaks, kuidas teha koostööd alustava start-up’iga, mis alles arendab oma toodet ning seda saab tulevikus kellegi teisega korrata. „Igal juhul sai kasulikke mõtteid tootearendusse ja enda protsessidesse,“ ütleb Merli. „Sellest, et TitanGridi lahendusest sai hoopis erakliendi toode polegi meil kahju, vaid ikka hea meel. Kui tarbijatele see sobib ja meeldib, on hiljem lihtsam teenust ka väikeettevõtetele kohandada.“

TitanGridi kohta saad rohkem lugeda siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.