Elisa: kuidas jääda silma konkurentsitihedal tööturul?

Foto: Shutterstock.

Keishy Margus, Elisa personalikonsultant

Viimaste kuude mõjutused on tööjõuturu trende muutnud. Varasem suur tööjõupuudus on kriisi tõttu vähenenud. Kuna töökohti on kas sama palju või vähem kui varasemalt, on kandideerimine paljudele ametikohtadele muutunud tunduvalt konkurentsirohkemaks.

Kuidas kandideerimisprotsessis edukalt silma jääda, kui kandidaate on palju ning kuidas tulla toime EI-vastustega?

Kui pikka aega on pidanud ettevõtted kandidaatide nimel võitlema ja võistlema, siis lähiajal võib täheldada seda, et teatud valdkondades võib töökohtadele kandidaate olla varasemast rohkem.

Konkurentsisõel unistuste töökohale kandideerides võib olla tihedam kui varem. Seda on märgata juba täna. Siin on mõned soovitused, kuidas tihedas konkurentsis töövestlusteks hästi valmistuda, intervjuudel silma jääda ning kuidas mitte motivatsiooni kaotada kui järjestikus juba mitmes EI-vastus tuleb?

Tee põhjalikku eeltööd – see jääb silma!

Üks peamisi soovitusi on põhjalikult kandideerimiseks ette valmistuda. Seejuures pea silmas konkreetset ametipositsiooni ja tööandjat. Mõtle läbi, kuhu sa kandideerid ja kas sa seda tööd ka päriselt soovid.

Enda kogemuse põhjal võin näiteks tuua, et olen kohanud ka kandideerimisavaldusi, kus peale CV ei edastata midagi, ka mitte ametikohta või valdkonda, mis huvitaks. Kirja sisuks on olnud lihtsalt „kandideerin“.

Innukus on alati teretulnud, aga sellise avalduse puhul on ka meil raske mõelda, mis kandideeritavat ennast võiks päriselt huvitada. Me võime küll CV-st näha varasemat töökogemust, aga see ei pruugi anda tervet pilti ja nii võib inimesel hea ametikohani jõudmata jääda.

Ajakohastatud ja kvaliteetsed kandideerimismaterjalid annavad eelise

Mõtle läbi, millist infot enda kohta edastada võiksid. Seega vaata üle oma CV, LinkedIni profiil, videotutvustus või muu kandideerimiseks oluline materjal.

Veendu, et kogu info oleks up-to-date. Tihti on kandidaatide puhul ilmnenud, et on jäetud mõningaid olulisi asju CV-sse märkimata ehk pole enda elulookirjeldust koostatud vastavalt soovitud ametikohale.

Hea mõte on ka lasta oma heal sõbral või tuttaval CV või motivatsioonikiri läbi lugeda ja selle kohta tagasiside anda. Tugev CV on 1-2leheline ning selline, mida oleks silmal hea hoomata. Too välja kõige olulisem.

Pööra tähelepanu ka detailidele nagu näiteks õigekiri. Eksimine on inimlik ja võib ette tulla, et kuhugi on näpuvead sisse tulnud, kuid järjepidevad kirjavead võivad mõnele ametikohale kandideerides halva esmamulje luua või ka  saatuslikuks saada – eriti, kui näiteks positsioonile on omane väga hea keeleoskus.

Ära karda uuendusi

Uuendusi ei tasuks karta, vaid neid hoopis võimalustena näha. Vooluga kaasa minnes on nendega ka kergem kohanduda. Siin julgustan kõiki kastist välja mõtlema.

Võib-olla järgmisel korral saadad CV asemel hoopis video-CV? Oma kogemusest tean, et kui mõni kandidaat on saatnud kandideerimiseks videotutvustuse, eristub see teistest ja tõenäosus silma jääda on suur.

Kuna viimastel kuudel on silmast silma kontakt vähenenud, on mitmed ettevõtted suurendanud videovestluste osakaalu. Videovestlusi ei tasuks samuti karta ning kindlasti mitte kandideerimata jätta.

Protsess ise on endiselt sama ning midagi keerulist siin ei ole. Pigem on videovestluse puhul eelis see, et kandidaat saab enda aega kokku hoida ning intervjuul osaleda endale turvalisemas keskkonnas.

Nii ehk saab iga inimene end oma esimesel kokkupuutel potentsiaalse tulevase tööandjaga veel mugavamalt tunda. Kindlasti ei tasuks ka karta, et nii jääb osa infost saamata.

Näiteks Elisas on vestlustel nii konsultant kui ka värvatava ametikoha juht, mistõttu saavad nii tööandja kui ka kandidaat vastastikku üksteisega tutvuda ja küsimusi küsida, justnagu näost näkku kohtumiselgi.

Mida teha, kui järjest tuleb mitu EI-d?

Konkurents tööturul on tihe. Kui sa ei osutunud sel korral valituks, ei tähenda, et sa antud ettevõttesse ei sobitu – seda tasub alati meeles pidada!

Iga tagasilöök võib korraks meele kurvaks teha, aga tuleb sirge seljaga edasi minna. Ära anna alla, keskendu oma tugevustele ning püüdle selle poole, mida sa tahad. See võib kõlada klišeelikult, aga kui päriselt midagi tahta, siis elu on näidanud, et unistused ikkagi kipuvad täituma ka.

Põhjus, miks korduvalt kandideerides ei ole veel õnnestunud soovitud tööandja juurde saada, võib taaskord peituda (pealiskaudselt koostatud) kandideerimisavalduses.

Vaata see üle, ajakohasta, püüa läheneda uuenduslikult, et silma paista ning vajadusel palu sõbralt või pereliikmelt ausat ja konstruktiivset tagasisidet. Ma olen ka alati öelnud, et siirus ja ausus on need, mis töötavad.

Sa ei peaks kedagi teist mängima – ei kandideerimisavalduses ega ka töövestlusel. Just nii võid olla kindel, et eduka kandideerimisprotsessiga, oli see just õige tööandja, kelle juurde sa said.

Ehk kokkuvõttes –  tööle kandideerijal on võimalus väga palju ise ära teha, et ka tiheda konkurentsiga konkursil silma jääda. Hea ettevalmistus, endaks jäämine ning õige suhtumine on juba pool võitu ning annavad värbajale kindla signaali, et oled enda jaoks õigel teel ja usud sellesse, mida teed.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.