Elisa tehnoloogiajuht: jätkame olemasoleva võrgu arendustöödega, kuid veelgi märgilisem saab olema viimaks 5G kasutuselevõtt

Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli avaldas, et käesoleval aastal jätkatakse olemasoleva võrgu arendustöödega, kuid veelgi märgilisem saab olema viimaks 5G lansseerimine ja kasutuselevõtt.Foto: Elisa Eesti

Telekomi- ja meelelahutusteenuste pakkuja Elisa arendas möödunud aastal üle Eesti kaabel- ja mobiilsidevõrku kui kokku käivitati 55 uut 4G tugijaama, 930 täiendavat võrgukihti ja 11 uut masti. Ülikiire optikavõrk toodi 27 000 majapidamiseni.

Võrgukvaliteeti parandatakse pidevalt

Igas kuus panustab Elisa jõudsalt võrguarendusse nii kaabel kui mobiilsides, parendades üle Eesti levikvaliteeti ja viies kiiret optikavõrku tuhandete kodudeni.

Möödunud aastal arendas Elisa mobiilsidevõrku kümnes maakonnas, peamiselt Harjumaal, Tartumaal ja Ida-Virumaal. Kokku lisati võrku 55 unikaalse asukohaga 4G tugijaama ja 930 täiendavat 4G võrgukihti 1800, 2100 ja 2600 MHz sagedustel. Lisaks rajati 11 uut 80-99 meetri kõrgust masti, mis parendavad leviolusid mitmetes populaarsetes piirkondades üle kogu Eesti ning millest kuus on operaatorineutraalsed ja rajatud TTJA meetme toel.

Suviste suursündmuste puhul varustas Elisa erinevad üritused ka mobiilsete tugijaamadega. Näiteks Rally Estonia massidega toimetulekuks viidi Lõuna-Eestisse koguni neli liikuvat tugijaama, mis tagasid rallifännidele veelgi parema sideteenuste kvaliteedi.

Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli sõnas, et 2021. aasta fookus oli leevendada võimalikult palju tarbimismustrit, mis tekkis just seoses koroonaga. Selleks oli peamiselt suurenenud võrgukasutus kodudes nii koduõppe kui -kontori tõttu ning leevendamiseks tuli piirkonniti lisada võrku täiendavaid sageduskihte ning uusi tugijaamu.

Uued arendused tõstsid piirkonniti oluliselt 4G andmeside kiirusi ja võimaldasid rohkematel kasutajatel korraga kasutada kvaliteetset mobiilset internetti. Samuti panustati tugevalt VoLTE kõneteenuse arengusse ja kasutuse osakaalu tõstmisse, et pakkuda klientidele ka veelgi parema kvaliteediga kõneteenust.

Märgiline sündmus saab olema 5G kasutuselevõtt

Käesoleval aastal jätkatakse Polli sõnul olemasoleva võrgu arendustöödega, kuid veelgi märgilisem saab olema viimaks 5G lansseerimine ja kasutuselevõtt.

5G arendus toimub etappides. Esmalt toob tehnoloogia suured kodu- ja kontoriinterneti kiirused ning hilisemates etappides lisandub võimekus pakkuda madalat hilistumist ehk latentsust. Lisaks suuremale kiirusele toob 5G kaasa ka selle, et võrku on võimalik samal ajal ühendada piiramatul arvul seadmeid. See loob omakorda hulganisti uusi arendusvõimalusi erinevatele äriklientidele mõeldud privaatvõrkude kui ka IoT (Internet of Things) seadmetele ja lahendustele.

Elisa kaabelvõrgus jõudis optikavõrk rohkem kui 27 000 majapidamiseni. Võrgu laiendamise raames paigaldati üle terve Eesti ka täiendavaid optikavõrgu keskseadmeid partnervõrkudesse teenusvõimekuse loomiseks. Seeläbi on Elisa kaabelvõrguga liitumise võimalus lisaks veel 5100 kodul üle Eesti.

“Suur osa Elisa võrguarendustest on seotud just olemasolevate võrkude kõrvale uue ja tulevikukindla valguskaablivõrgu ehitamisega ning selle raames viime järk järgult kliente uuele tehnoloogiale. Kliendid, kelle majja on uus optikavõrk paigaldatud, saavad ka ise üleviimist kiirendada, kontakteerudes Elisaga näiteks läbi iseteeninduse ja andes oma soovist meile teada,” sõnas Polli ning lisas, et kogu protsess on kliendile tasuta.

Aasta vältel tehti samuti oluliselt arendusi ka vanemas kaablivõrgus, mille tulemusel paranes võrgu töökindlus, kvaliteet ja valmidus tuleviku andmemahtudega toimetulekuks.

“Tuleval aastal on valguskaablivõrkude arenduste fookus peamiselt suurlinnadel, kuhu rajatakse enim uusi elamuid ja kus vajab moderniseerimist tiheda kasutusega koaksiaalvõrk,” lisas Polli.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.