Elisa osakonnajuht Siim lapsepuhkusest: kuidas korraldada tööd ja miks julgeb ta seda teistelegi soovitada?

10. novembril tähistatakse isadepäeva ning rääkisime Elisa raadiovõrgu halduse ja arenduse osakonna juhi Siim Valgeväljaga lapsepuhkusest ja isaks olemisest. Täna saavad lisaks emadele võtta lapsehoolduspuhkust ka isad, mida Siim on Elisas olles teinud juba mitmel korral ning soovitab seda teistelegi.

„Otsustasin lapsehoolduspuhkusele jääda sellepärast, et lapse arengu jaoks on mõlema vanema panus ja osalus väga oluline. Kuna lapse esimestel sünnijärgsetel kuudel on ema panus asendamatu, proovisin enda osa nüüd hiljem järele aidata,“ rõõmustab Siim. „Riiklik perehüvitiste skeem on meil Eestis üsna hästi reguleeritud ja see omakorda andis kindluse lapsehoolduspuhkusele jäämiseks. Tahan võimalikult palju ühiselt veedetud aega investeerida enda lastesse!“ lisab Siim, kelle peres sirgub neli toredat põnni.

Tulenevalt seadusest on emal või isal (ainult ühel vanematest korraga) õigus saada lapsehoolduspuhkust kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni ühes osas või osade kaupa igal ajal. Lisaks on veel olemas ka isapuhkus, mida on igal isal õigus saada kokku kümme tööpäeva kahe kuu jooksul enne või pärast lapse sündi.

„Viimati olin puhkusel kaks kuud – juuli ja august 2019. Kuid mõned aastad tagasi olin eemal ka terve aasta.“

2019 suveperiood sobis Siimule puhkuseks just seetõttu, et esiteks on suvel lihtsalt ilus puhata, kontoris rahulikum ja eemalolek valutum. „Kõik klappis hästi ka lapse vanuse ja lõppkuupäevaga. Augustis sai pesamuna nimelt pooleteistaastaseks ja sellega lõppes ka tasustatud lapsehoolduspuhkus.“

Täielik ümberlülitus puhkuserežiimile

Lapsehoolduspuhkuse võtmisel võib Siimu sõnul ehmatada esmalt pigem teadmatus, kuidas ja millal tuleb suhelda erinevate ametitega ning avaldusi esitada. „Mis avaldused, kellele täpselt, mis formaadis, mida vaja jne. Aga kui bürokraatia kõrvale jätta, ei ole midagi keerulist ja kõik sõltub planeerimisest ning kokkulepetest. Kõik on hea tahtmise korral võimalik,“ julgustab Siim.

Puhkuse planeerimisega alustas Siim varakult: „On ju vaja kokku leppida kõikide osapooltega (tööandja, minu tiim, kolleegid, kodune elukorraldus, lapsed), et ükski osapool ei saaks kannatada ja kõik sujuks valutult.“

Siim muigab, et esmase vestluse pidas ta iseendaga ning seejärel rääkis korralduse läbi ka perega. Siis tulid juba läbirääkimised ja kokkulepped Elisaga. Kui kõik klapitatud, võttis Siim ette tee sotsiaalkindlustusameti e-keskkonda ning andis puhkuseavalduse sisse. Pärast seda tuli veel asjatada kontoris ning alustada ühist aega perega.

Kui küsida, kas lapsepuhkuseajal töömõtteid peas keerles või tuli ka ülesandeid lahendada, muigab Siim, et kokkulepete kohaselt oli ta vajadusel kättesaadav, kuid igapäevased tööülesanded jäid ootama puhkuse lõppu.

„Kokkulepe pidas ja kuigi sain mõned kiireloomulised kõned ning koosolekutel osalemised, siis üldjoontes see ei häirinud ja saime asjad kenasti organiseeritud. Ehk siis lülitasin teadlikult ennast puhkuserežiimile ja töömõtted äratasin ellu alles pärast tarkusepäeva (1. septembrit) tööle naastes.“

Tagasi vaadates nendib Siim, et protsessi juures oligi vast keerulisim korraldada enda tööalaseid kohustusi selliselt, et ümberlülitatus puhkuserežiimile sujuks võimalikult valutult. „Mitte vähemtähtis on fakt, et mul on suurepärane ja väga iseseisev tiim ja see oli ka kindlasti üheks õnnestumise faktoriks!“

Aeg iseendale ja perele

Lapsepuhkuse ajal jäi koju ka Siimu abikaasa, veedeti suvekuud ühiselt – see ongi Siimu sõnul väärtus omaette. „See on aeg iseendale ja perele. Saime nautida nii mitmenädalast perereisi kui ka koduseinte vahel toimetamist. Kuna elan vanas talukohas, nautisin ohtralt värskes õhus viibimist ja laste lõunaune kõrvalt jäi aega ka raamatute lugemiseks ning majapidamistööde nautimiseks.“

Kõigil meestel, kel vähegi võimalik, soovitab Siim samuti võtta lapsepuhkus. „Aeg kuulub ainult sinule ja su lähedastele. Saad isana olla eeskujuks oma lapsele ja anda tema arengule juurde neid tahke, mida lapse emalt ei ole võimalik lapsele edasi anda. Näed oma lapse esimesi samme ja kuuled tema esimesi sõnu. Need on väärtused, mis tööl käival inimesel kaovad tihtilugu igapäeva virrvarri vahele ära!“

„Võta aeg korraks maha – kuula ja vaata, näe last ja lapse maailma läbi tema silmade. Ole selles hetkes ja naudi! See on aeg, mis ei tule kunagi tagasi ja möödub helikiirusel! … ja tuled töölegi tagasi palju entusiastlikumana ning hoopis uue hingamise, uute ideedega ja uue energiaga!“

Mida arvavad lapsepuhkusest Siimu tiimikaaslased?

„Minu meelest on see täiesti normaalne, et ka isad võivad jääda lapsepuhkusele. Miks peaks ainult naistel olema seda puhkuserõõmu? Ka mehed soovivad vahepeal tööst aja maha võtta ja tegeleda hoopis teise maailmaga. Kindlasti pärast tagasi tööle tulles oskad vaadata kõike seda, mida teeme, hoopis uuest vaatevinklist ja see tuleb ka ettevõttele kasuks,“ kiidab Siimu otsust ka tema tiimikaaslane, raadiovõrgu juhtivinsener Mart. „Kui naiste puhul on juba pikalt ette näha, et ta varsti lapse saab, siis mehed saavad, vähemalt kolleegide vaatevinklist, üleöö isaks,“ lisab Mart muiates.

Raadiovõrgu halduse insener Jaanus, kes igapäevaselt Siimu tiimis tegutseb, soosib samuti isade jäämist lapsehoolduspuhkusele. „Siim puhkas pikalt enne, kui sai meie ülemuseks, seega seda aega ei oska ma otseselt kommenteerida. Meie ülemusena oli Siim suvel vaid kuu lisapuhkusel ja see küll kuidagi igapäevatööd ei mõjutanud.“

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.