Ka elektriline tõukeratas vajab hooldust: millele tasuks kindlasti tähelepanu pöörata?

Foto: Shutterstock.

Kõik mis liigub, see ka kulub. Täpselt sama põhimõte kehtib ka viimastel aastatel võrdlemisi palju populaarsust kogunud elektriliste tõukerataste kohta. See tähendab, et sinu elektritõukeratas vajab samuti heaperemehelikku kätt ja hooldust. 

Enda kergliikurit tuleks regulaarselt hooldada, et vältida suuremate probleemide tekkimist. Hooldamata tõukeratas seab ka oluliselt kõrgemaid ohte nii endale kui ka ümbritsevatele inimestele. 

Tihtilugu ei pruugi tehnilised rikked endast ka kohe märku anda, mistõttu võib jääda ka mulje, et sinu tõukeratas kenasti töökorras. Pikemas perspektiivis ei ole selline teguviis siiski kuigi mõistlik.

Millele tuleks tähelepanu pöörata tõukeratta hooldamise juures?

Kontrolli rehvide seisukorda

Selleks, et kergliikuriga oleks ülimalt mugav ja mõnus mööda teid kruiisida, tuleks kindlasti silm peal hoida ka rehvidel. Oluline on aeg-ajalt käia rehvirõhku kontrollimas, et see liiga madal või kõrge poleks. 

Liialt madal rehvirõhuga on üldjuhul kiirus märgatavalt aeglasem. Samuti võivad seeläbi nii veljed kui rehvid saada suuremaid kahjustusi. Kõrge rehvirõhuga muutub manööverdamine mõnevõrra keerulisemaks ja rehvid võivad juba väikesest kivist ülesõites lõhki minna.

Milline on aga õige rehvirõhk? Reeglina jäävad tõukerataste rehvirõhud 2,4-3,1 bari vahemikku, suuresti sõltub see kasutaja kehakaalust ja tõukeratta mudelist. Alati saab muidugi veenduda, vaadates tõukerattaga kaasa tulnud manuaali või küsida nõu poest, kust tõukeratas soetati.

Hoolitse aku eest

Elektrilise tõukeratta juures on kõige olulisemaks komponendiks aku. Ühegi aku eluiga ei ole lõpmatu, kuid jälgides paari olulist soovitust, on võimalik seda vähemasti pikendada. 

  • Kui võimalik, väldi aku täielikult tühjaks saamist. Pikemat aega laadimata jätmine võib aku eluiga mõjutada märkimisväärselt. 
  • Kui aku on täis saanud, tuleks laadija kohe eemaldada. Samuti võiks alati eelistada originaal laadijat. Odavad nii-öelda rahvakeeli “hiina” laadijad võivad akule tekitada probleeme. 
  • Pööra tähelepanu ka ilmastikuoludele – suured külma- ja soojakraadid ei mõju akule kuigi hästi. Kui tõuks peakski näiteks jääma päikese kätte pikemaks ajaks, tuleks aku kindlasti üle kontrollida, et sellel mingisuguseid kahjustusi poleks tekkinud.

Hoia tõuks alati puhtana

Mööda erinevaid pinnaseid ringi sõites saab tõukeratas tahes-tahtmata mustaks ja poriseks ning kohe kindlasti ei mõju see kergliikurile kuidagimoodi hästi. Tähtis on regulaarselt enda tõukeratast puhastada.

Siiski ei tasuks tõuksiga külastada esimest nutipesulat ja seal see survepesuriga ruttu tõmmata. Nimelt on pea kõik turul müüdavad tõukerattad ainult tolmu- ja pritsmekindlad, mis tähendab, et survepesurit kasutades võib elektroonika või näiteks laagrid saada veekahjustusi. 

Kõige kindlam meetod on kasutada märga lappi või rätikut, hõõrudes sellega tõuksilt maha suurema mustuse ja pori.

Samuti ei ole soovitatav sõita suure vihmasajuga, sest vesi ja tõukeratas ei ole just parimad sõbrad. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.