Kaidi Ruusalepp: koroonaajastu on vaid muutuste kiirendi

Funderbeami asutaja Kaidi Ruusalepp.FOTO: Urmas Kamdron

Juba 15. oktoobril toimuv TechDay konverents toob tervest Euroopast kokku enam kui 50 mõjukat esinejat, infotehnoloogia spetsialisti ning tippjuhti, kes oma ettekannetes pakuvad lahendusi praegu valitsevatele globaalsetele riskidele ja kriisidele.

Üks, kes kõnelejana lavale astub, on investeerimisplatvormi Funderbeam juht ja asutaja Kaidi Ruusalepp, kes käsitleb oma ettekandes muutusi juhtimises ja ärimudelites koroonast kiirendatud ajastul.

“Olgu selleks London, New York või Eesti, kõik peavad koostööd tegema ning õppima kohanema. Ettevõtted ei pea mitte ainult ellu jääma, vaid ka kasvama,” sõnab Ruusalepp.

Inimene õpib muutuste keskmes vajadusel alati ümber

“Praegusel koroonaajastul ei ole viirus iseenesest muutuste põhjuseks. See, kuidas me nüüd töötame, juhime ning millised on ärimudelid — need olid tegelikult õhus juba varem,” räägib Ruusalepp.

Koroonaajastut võib pidada hoopis muutuste kiirendiks. “Paljudel äridel, töötajatel, tippjuhtidel ning inimestel, kellel on lapsed koolis, on õhus praegu küsimus, et kuidas muutuvad meie eluolud, trendid ja elustiil?” jätkab ta. 

“Olen ise peamiselt tegutsenud tehnoloogia- ning teenusesektoris, kus tehnoloogia on teenuste osutamiseks vajalik vahendmeedium. Seal on mängimisruumi küllaga. Küll aga on oluline küsimus, kuidas jäävad ellu näiteks pagarikojad või käsitööga tegelevad ettevõtted. Mida nemad peavad tegema,” arutleb Funderbeami asutaja.

Ruusalepa sõnul on Eestis palju väikesi ning keskmise suurusega (SME) ettevõtteid — need moodustavad meie majandusest ligikaudu 80 protsenti. “Kui väikesed ei jää ellu, kuidas jääb siis ellu Eesti majandus?” küsib ta. 

Ühe põneva näite toob ta Singapurist, kus pagarikojad tulid välja kuupõhise teenusega. “Sisuliselt maksid inimesed kindla kuutasu ning kindlal päeval ilmus nende ukse taha kas üks leib, sai või mis iganes nad tellinud olid. Pagarikojad ei pidanud enam lootma tollal tugevalt langenud päevasele ja ettearvamatule käibele,” ütleb ta.

“Kriis on suurepärane võimalus muutusteks. Saada aru, kuhu liigutakse ja muutuda sellele vastavalt. Aga tuleb meeles pidada, et kriisis ei jää ellu mitte kõige suurem ega tugevam, vaid see, kes paremini kohandus. Seega ma arvan, et me võime praegust aega nimetada ka kohandumise ajastuks.” 

Hoolivus on aina enam juhtimiskvaliteedi tunnuseks

Funderbeami asutaja tõstab esile ka ühe teistsuguse muutuse. “Oleme Elisa esindajatega vesteldes märganud, et paljude ettevõtete ja riikide juhtimiskultuur on muutunud ning seda palju hoolivamaks ja kaasavamaks.

Näite võib tuua Norrast. Seal tegi peaminister kriisi ajal lastele online-ürituse, kus lockdown’i ajal nooremad temalt olukorra kohta küsida said ja peaminister nende muresid kuulas,” ütleb Ruusalepp.

Norra riigijuhi kõrval toob ta välja veel Uus-Meremaa peaministri ning paljud uue põlvkonna tehnoloogiasektorite juhid, kes samuti viljelevad kaasavat ja hoolivat juhtimiskultuuri.

Sellest ning enamastki veel räägib Kaidi Ruusalepp TechDay üritusel juba 15. oktoobril. Ürituse ning ajakavaga saab tutvuda siit!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.