Elisa blogi

Kas ja miks peaks aegajalt oma ruuterile ja digiboksile restardi tegema?

Kuigi me sellele tihti suurt tähelepanu ei pööra, on meil kõigile kodudes seadmed, mis ööpäev läbi tööd teha rassivad. Kõik selleks, et internetti avastada ning teleripilti jälgida. Kuid kas ruutereid ja digibokse peab samuti aegajalt taaskäivitama?

Ruuterid ja digiboksid võivad muutuda aeglaseks

Laias laastus võib öelda, et oma digiseadmete taaskäivitamine mingi aja tagant mõjub neile üldjuhul positiivselt. See aitab korrastada mälus olevaid protsesse ning murevabamalt seadmetel edasi toimetada.

Ruuterite puhul võib nende tööle mõju avaldada koduses internetivõrgus olevate seadmete arv. Telefonide, tahvlite ja sülearvutite hulk võib suure koormuse tõttu ruuterite tööd aeglustada, kuna mälus hoitavate andmete maht on sellisel juhul päris suur.

Sellistele seadmetele määratakse eraldi IP aadressid, mille abil on võimalik võrku ühenduda ning neid ära tunda. Enamikel juhtudel kasutatakse dünaamilisi IP aadresse, mis teatud aja vältel muutuvad.

Aegajalt võib juhtuda, et ühenduses esineb tõrkeid ning seadmetele andmete edastamine ja nende vastuvõtmine on häiritud. Kui oma kodusele nutiseadmele restart teha, muudetakse automaatselt ka IP aadress ning see võib aidata lahendada ka võrguühenduse juures tekkivaid tõrkeid.

Samuti aitab aegajalt taaskäivitamine ka turvaprobleeme vältida. Ka siin on abiks seesama muutuv IP aadress, millele pahalastel on raskem jälile jõuda, kui seda regulaarselt muudetakse.

Kuidas seadmeid taaskäivitada?

Selleks, et teada, kuidas oma kodustele seadmele taaskäivitust teha, tuleks uurida nende juhendit. Üldjuhul on selle jaoks olemas eraldi vastavalt tähistatud nupp.

Oluline on teada, et ruuterises ja digiboksides olevad transistorid salvestavad energiat ning käituvad nagu akud. Nende võime energiat säilitada on küll väike, kuid kui seade välja lülitada, toimivad need veel edasi.

Seepärast ongi oluline, et seadmete uuesti tööle lülitamiseks tuleks oodata enne 10-30 sekundit. Nii saad olla päris kindel, et ruuter on ka tegelikult täielikult välja lülitunud ning saab taaskäivituse teha puhtalt lehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.