Elisa blogi

Kas nutitelefoni öösiti laadimine mõjutab aku eluiga?

Telefoni ööseks laadija külge jätmine, et hommikul täislaetud akuga uut päeva alustada on väga levinud teguviis. Kas see on aga aku eluiga silmas pidades ikka kõige mõistlikum teguviis?Foto: Shutterstock

Enamik kaasaskantavaid elektroonikaseadmeid töötavad aku pealt ning nutitelefonid ei ole mingi erand. Kõige mugavam on telefoni või muu nutiseadme akut laadida ajal, mil me seda parasjagu ei kasuta.

Seetõttu on vägagi levinud telefoni ööseks laadija külge jätmine, et hommikul täislaetud akuga uut päeva alustada. Kas telefoni ööseks laadija külge jätmine on aku eluea suhtes ikka kõige mõistlikum teguviis?

Öösel laadimist pole mõtet üle mõelda, aga üht-teist tasub tähele panna

Enamik nutitelefone kasutab liitiumioonakusid, tänu millele on telefonid niivõrd õhukesteks muutunud. Et li-on aku eluiga võimalikult pikana hoida, tuleks sellel mitte lasta täiesti tühjaks või täis saada.

Nimelt on li-ion akudel piiratud kogus tsükleid täiesti täis ja täiesti tühjaks saamist, mis tähendab, et alates oma telefoni kasutama hakkamisest algab ka aku eluiga vaikselt allapoole tiksuma.

Öösel aku laadimine tähendab üldjuhul seda, et aku saab mõni tund peale inimese magama jäämist täis ja hommikul saab inimene sajaprotsendilise täituvusega telefoni uuesti kätte võtta.

Kuna tänased nutitelefonid on juba piisavalt nutikad, ei pea muretsema “ülelaadimise” pärast – kui aku jõuab sõltuvalt tootjast 95 või 100 protendini, peatab telefon laadimise ja midagi nö raisku ei lähe.

Küll aga võiks võimaluse korral hoida telefoni aku 80% laetavuse juures juba enne magamaminemist ja laadida vastavalt vajadusele, mitte ainult öösiti.

Seda põhjusel, et li-ion akudele ei meeldi saada täiesti tühjaks või täiesti täis ning laadija küljes olles võib telefoni aku pikka aega tavatemperatuurist kõrgemana püsida, mis võib selle eluiga lühendada.

Kes soovivad oma telefoni aku eluiga võimalikult pikana hoida, võivad muretseda laadimiseks nutika adapteri, mis lõpetab laadimise mõni tund peale uinumist.

Samuti võib praktiseerida telefoni laadija küljest ära võtmist, kui mingil põhjusel peaksid öösel üles ärkama ja aku on juba täis saanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.