Kas nutitelefoni peab regulaarselt sinna salvestatud piltidest ja failidest puhastama?

Foto: Shutterstock.

Kui telefoni mälu saab pilte, videoid ja faile täis, muutub see paratamatult ka aeglasemaks. Kas regulaarne telefoni puhastamine sinna salvestatud failidest-piltidest annab midagi juurde ja tagab selle, et telefon toimib kiiresti? 

Mida ühist on telefonil ja järjekorral poekassas?

Kõige parem on nutitelefoni või mistahes muud seadet võrrelda poekassadega. Arvestamata seadmes endas toimuvaid taustprotsesse – pidev toimimiseks vajaliku info kontroll (nt akutase ja selle kuvamine, temperatuur), suurendab iga avatud rakendus protsessori koormust ehk siis pikendab kassa(de) järjekorda.

Kui vaatad telefonist näiteks fotosid ja neid on palju, siis kõigi piltide lugemine vahemällu ja neist eelvaate tekitamine on tunduvalt aeganõudvam siis, kui telefonis on 1000 pilti ning võtab vähem aega, kui tegutsema peab 100 pildiga. Ehk siis protsessori kiirus on nagu kassalindi kiirus ja kasutatav mälu on poelindi laius, mis ei muutu kunagi laiemaks, küll aga kitsamaks, kui sama mälu hõivatakse teiste protsesside poolt.

Protsessori tööloogika on selline, et anda sellele käsk midagi teha – näiteks veebilehte kuvada, siis selle sisu tõmmatakse vahemällu ja hakatakse sealt ekraanile tooma N korda sekundis ekraanipilti värskendades.

Protsessoril on selleks tööks olemas teatav broneeritud vahemälu, aga kui samaaegselt on lahti palju rakendusi või on mõne arendusvea tõttu mingi (ebamõistlikult suur) ala mälust hõivatud, siis asub telefon kasutama enda salvestusmälu.

Kui salvestusmälu on piisavalt, ei pane seda tähelegi, kui aga vaba mälu on vähe, muutub seadme töö aeglasemaks. Sisuliselt võib mõelda nii, et spagettide pakk ei mahu korraga lindile – see tuleb lahti võtta ja spagetid ühekaupa lindile panna. 

Hoia osa mälust vaba

Üldiselt on mõistlik hoida u 10% telefoni mälust vaba. Seda, kui palju vaba mälu on, saab kontrollida telefoni seadetest. Lisaks on võimalik telefoni kiirendada ka üleliigse info kustutamisega. Et telefon võimalikult tõhusalt toimiks, võiks sealt eemaldada rakendused, mida ei tarbita ja tühjendada ka vahemälu. Näpunäited, kuidas seda teha, on olemas iga seadme kasutusjuhendis.

Restart kulub vahel marjaks ära

Kiirust tõstab ehk kassalindi ala laiendab ka see, kui lihtsalt sulgeda rakendused, mida ei ole parasjagu vaja kasutada. Ja alati on hea seade aeg-ajalt ka taaskäivitada. Taaskäivitamise tulemusel protsessid (ka vigased ja liigset mälu hõivavad) peatuvad ja telefon saab tööle hakata „puhtalt lehelt“. 

Tasub tähele panna, et see osa telefonist, kus me valime, mis rakendusi avada, on samuti tarkvara ehk telefoni operatsioonisüsteem, mis samuti peale taaskäivitamist alustab uute protsessidega.

Rakenduste ja operatsioonisüsteemi puhul tuleb jälgida nende ajakohasust. Uuendamata tarkvara võib olla ebaturvaline ja on tihti vähem optimeeritud kui värske, mis omakorda võib muuta telefoni aeglasemaks. Uuendusi on soovitav kontrollida keskmiselt korra nädalas. Uus versioon rakendusest või tarkvarast võib sisaldada ka muidugi vigu, mis on tekkinud uute funktsionaalsuste loomisega, kuid üldjuhul parandatakse kriitilised vead kiiresti.

Jäta meelde!

  1. Tühjenda regulaarselt telefon ebavajalikust sisust nii, et vaba oleks vähemalt 10% mäluruumist. 
  2. Kustuta rakendused, mida ei sa vaja. 
  3. Peata rakenduste töö, mida sa pidevalt ei kasuta.
  4. Värskenda aeg-ajalt rakendusi ja operatsioonisüsteemi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.