Kaugtöö – kui kiire internetiühendus on kodu kontoriks muutmiseks vajalik?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Paljudes kodudes on kiire püsiühendus, kuid tööd tehakse ka mujal, kuhu kaabel kohale ei jõua. Kui viid kontori koduseinte vahelt välja, siis kui kiiret internetti vajad, et kõik vajalikud tööd tehtud saaks?

Kui aastaid tagasi olid veebilehed väikeste piltide ja vähese graafikaga, sest netiühendused ei lubanud neid kiirelt alla laadida, siis praegu on suur osa koduseid andmesideühendusi piisava kiirusega, et vähemalt veebis ja e-postkastis surfamisel mingit takistust pole. Kui sinu töökohal ongi need põhilised tegevused, siis saad nii kodus, mujal Eestis liikudes või ka välismaal pea alati hakkama pea igasuguse internetiga. Kui aga teed videokõnesid, striimid videoid või tahad liigutada suuri andmefaile, siis võib vaja minna juba kiiremat ühendust.

Vaatame, millised ühendused millise kasutusega on piisavad, et näiteks koolivaheajaks kontoritöö linnast eemale hubasesse maamajja viia.

Üks inimene, üks arvuti, üks telefon ja veebisurf

Kui tegutsed kodukontoris üksi ning kasutad vaid arvutit ja telefoni ega striimi, pole netiühenduseks palju vaja. Piisab 14-15 Mbit/s ühendusest, et kõik asjad rahulikult aetud saaks – selle kiirusega võid vahetevahel ka videot tõrgeteta vaadata ja netikõnesid teha. Meililisandid laevad alla mõistliku kiirusega, vaid väga suurte andmefailide jaoks pead rohkem aega varuma.

Üks inimene, üks arvuti, üks telefon ja striiming ka

Olenevalt tööst võib olla vajalik ka videokonverentsi ja striimimise võimalus – kui see peab toimuma kvaliteetselt ja katkestusteta, on vajalik vähemalt 20 Mbit/s ühendus.

Kaks inimest, kaks arvutit, kaks telefoni ja striiming

Kaugtööd võib ka kogu töötav pere teha. See tähendab, et internetikasutus on juba keskmisest suurem – väike kontor vajab sel juhul ilma videokõnede ja striiminguta vähemalt 25-megabitist ühendust. Kui on aeg-ajalt vaja ka videokõnesid ja striimingut (kuid mitte korraga), siis võiks juba arvestada 30 Mbit/s ühendusega.

Kahekesi kahe töökoha, striimingu ja kvaliteetse filmiõhtuga

Vaatame, mis juhtub siis, kui tahad ka õhtuti 4K kvaliteediga filme striimida peale kahekesi tööpäeva jooksul arvutis istumist. Sel juhul tuleb võtta juba vähemalt 50 Mbit/s ühendus, et kogu internet – nii töine kui meelelahutuslik läbi mahuks.

Mida on kodukontoriks vaja?

Kui teed kaugtööd ajutiselt ja sellises kohas, kus püsiühendust pole, tuleb kasutada mobiilset andmesidet. Keskmine kaheksatunnine tööpäev veebis ja e-posti vahetades kulutab ligikaudu 1 GB andmemahtu päevas. Kui selliseid tööpäevi tuleb kuu jooksul ette mitmeid, kaalu juba piiramatu mahuga mobiilse interneti paketi võtmist, kui aga sulle tundub, et kaugtööd on siiski harva ja ajutise iseloomuga, võid alati osta endale 1 GB internetimahtu juurde (maksab 1,99 eurot). Kui vaja on veel rohkem, siis Interneti lisamaht 5 GB maksab 4,99 eurot.

Orienteerumiseks: 3 GB andmemahtu kulutab 1 tund seriaali vaatamist Full HD kvaliteediga, 1,2 GB aga tund videokõnet Full HD kvaliteediga (näiteks Skype´is), 0,15 GB näiteks Spotifyst 1 tund muusika kuulamist.

Kui kasutad püsivamalt kaugtöölahendust üle mobiili, siis võiks varustuses olla ka mobiilse interneti ruuter, mis jagab andmesideühendust üle WiFi arvutitele ja teistele nutiseadmetele. Mugavad nn taskuruuterid leiad Elisa e-poest. Hea on veel see, et taskuruuterid jagavad internetti paljudele seadmetele ise akutoitel olles –  nendega saab ka elektrikatkestuse ajal või liikvel olles netiühenduse tagada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.