Kodukontori wifi levib kehvasti: kuidas asja parandada?

Kiirema internetiühenduse saamiseks ei pea alati spetsialistile helistama, esmalt võiks proovida olukorda ise parandada.Foto: Shutterstock

Aeglase internetiühenduse taga võib olla erinevaid põhjuseid – levinumad neist on, et ruuter on liiga vana või  paigutatud valesse kohta. Kiirema internetiühenduse saamiseks ei pea alati spetsialistile helistama, esmalt võiks proovida olukorda ise parandada.

Elisa jagab soovitusi, kuidas muuta kodust wifi leviala paremaks.  

Vaheta ruuteri asukohta

Kiire ühenduse tagamiseks on väga oluline ruuteri asukoht. Mida vähem on takistusi ruuteri ja  väliskeskkonna vahel, seda parem on ühendus. Kindlasti ei tohiks ruuterit peita kuhugi kinnisesse kohta, näiteks kappi või laua alla – see võib takistada ühendust ning tõenäosus, et internet ei jõua sinu seadmeni, on sel juhul suurem.

Kui märkad, et wifi-ühendus on aeglane, siis vaata üle, et ruuteri ja seadme vahel ei oleks suuri takistusi. Kõige parem oleks ühendada oma arvuti, teler või digiboks ruuteriga võrgukaabli abil – nii ei teki wifi tõttu kiiruse kadu. 

Uuematel ruuteritel on kaks sagedust, mille vahel saab valida kas 2,4 GHz või 5 GHz – vastavalt enda vajadusele. Valides kõrgema, 5 GHz sageduse, on internetikiirus suurem, kuid leviala väiksem. Madalam sagedus levib seevastu kaugemale, kuid kiirus väheneb. 

Laienda wifi leviala

Majades või suuremates korterites on sageli nii, et wifi-ühendus ei pruugi igasse tuppa jõuda. Kui sul ei ole võimalust ruuterit liigutada või sa proovisid seda teha, kuid liigutamisest ei olnud kasu, siis saad laiendada wifi leviala kohtadesse, kus oli varem nõrk signaal. 

Selleks tuleks kasutada wifi leviala võimendit, mis tugevdab wifi signaali ning internet jõuab ilma juhtmeta igasse tuppa. Wifi leviala võimendi leiab näiteks siit (tavaline) ja siit (mitme seadmega MESH süsteem, mida kasutades saad paigutada seadmed hoone erinevatesse kohtadesse, kuid kasutada ühte WiFi võrku).

Kas sul on piisavalt kiire internet? 

Oleme harjunud kasutama internetti mitmeks erinevaks toiminguks, mistõttu kulub ka üha rohkem andmemahtu. Kui kasutad kodust internetti mitme erineva seadmega, ei ole kasu wifi leviala laiendamisest ega ruuteri asukoha muutmisest – valida tuleb kiirem internetipakett. 

Igaüks leiab endale teenusepakettide seast sobiva kiirusega interneti ning valiku tegemisel tulekski arvestada sellega, mitu inimest või seadet korraga internetti kasutab. Mida rohkem seadmeid on internetivõrgus, seda kiirem võiks olla internet valitud paketis. Interneti kiirust saab vaadata järgi lepingust või helistades enda teenusepakkujale. 

Näiteks Full HD kvaliteediga video vaatamiseks läheb vaja internetikiirust vähemalt 5 Mbit/s ning 4K video 15 Mbit/s või isegi rohkem. See tähendab, et kui sinu kodus mängib Full HD või 4K kvaliteediga video, jääb teistele kasutamiseks alles vähem kui 5–15 Mbit/s interneti kiirust.   

Vaheta vana seade välja või kasuta väliruuterit

Tehnoloogia areneb üha kiiremini ning vahel võib juhtuda, et ruuter on lihtsalt liiga vanaks jäänud. See võib olla ka põhjuseks, miks on sinu kodune interneti aeglane. Soovitatav oleks vahetada ruuter vähemalt iga kahe aasta tagant uuema vastu. 

Aeglase ühenduse puhul võib olla abi ka väliruuterist. Kui tavalised internetiruuterid asuvad toas ning tugijaama ja internetiruuteri vahele jäävad paksud seinad, klaas ja katus, siis väliruuter asub õues ning internet jõuab tuppa mööda kaablit. 

Enne väliruuteri soetamist tuleb aga veenduda, et väljas oleks tõesti tugevam signaal. Seda saab katsetada, võttes internetiseadme õue kaasa ning proovides teha sama tegevust, mida tegid toas. Kui internetiühendus on kiirem ja kindlam, tähendab see, et õues on levi tugevam, ning ühenduse parandamiseks tuleks soetada väliruuter. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.