Elisa blogi

Kui kiiret internetiühendust sul tegelikult vaja on?

Interneti kasutamiseks on lisaks seadmele tarvis ka ühendust, mida mööda andmed liikuma panna. Koduinterneti puhul on võimalik kasutada ühenduskiiruseid alates 5 megabitist sekundis kuni 500 megabitini sekundis. Millisel juhul ühte või teist varianti peaks eelistama?

Mis tegevused kasutavad enim mahtu?

Erinevad tegevused internetis nõuavad erinevaid ühenduskiirusi. Näiteks on videote vaatamine üks neist tegevustest, mis võib suurel määral andmemahtu tarbida. Oluliseks aspektiks sellisel juhul on ka video kvaliteet – mida kõrgem on resolutsioon, seda suurem on tarbitav andmesidemaht.

Netflixi puhul on kõrglahutusega (1080p) pildi juures keskmiseks kuluks 5 megabitti sekundis, kui sama videot aga 4K resolutsioonis vaadata, võib see maht küündida kuni 25 megabitini sekundis.

Milline kiirus on piisav?

Lisaks mahule on olulise tähtsusega ka seadmete hulk, mida ühes majapidamises internetis käimiseks kasutatakse. Keskmiselt võib arvestada 5 megabitti ühe seadme kohta, kui andmesidet tarbitakse tavalisteks tegevusteks. Elisal on olemas sellise kasutusviisi jaoks pakett Internet S, kus allalaadimiseks kiirust 10 megabitti sekundis.

Kui aga seadmeid on rohkem ning kasutus aktiivsem, tasuks mõelda ka suuremate kiiruste peale. Internet M pakett on sellisel juhul täpselt paras ning võimaldab allalaadimise kiiruseid kuni 50 megabitti sekundis.

Kui kasutad aga mitut internetti tarbivat nutiseadet korraga või soovid mahtu kogu perega jagada, tasub eelistada suuremaid pakette. Nii saad olla kindel, et ükski tegevus ei jää teise seadme tõttu tegemata.

Suurema mahuga paketid sobivad aga neile, kes regulaarselt filme ja videoid üle interneti striimivad või võrgumänge mängivad. Elisal on selleks tarbeks olemas paketid Internet L (150 megabitine allalaadimise kiirus) ja Internet XL (500 megabitine allalaadimise kiirus). Kui peres on aktiivseid videovaatajaid mitu, siis on mõistlik eelistada just viimast. Samuti on viimase puhul suurem ka üleslaadimiskiirus (50 megabitti), mis võimaldab vajadusel internetti rutemini faile üles laadida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.