Kui nutikõlaril oleks rattad all – mis on GaGa Panda ja kuidas see meie elu muudab?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Viimasel Ajujahi konkursil, mille suurtoetajaks on Elisa, torkas 30 edasipääsenu seast silma üks ümmargune olend GaGa Panda, mis oskab ise laadima minna, liigub ja räägib ning kuulab oma peremeest. Tegemist on targa virtuaalse assistendi või nutikõlariga, mille sarnane on tegelikult olemas pea kõigil suurematel tehnoloogiahiidudel. Eesti idufirma aga mõtles välja liikuva nutikõlari. Selle saamisloost räägib Helen Kokk.

Kuidas sündis idee ehitada nutikõlar, mis ringi veereb?

Idee sündis mul koos kahe prantsuse buldogiga – tahtsin midagi, mis oleks häälkäsklustega juhitav ja mängiks ka koertega. Nii tekkiski mõte ratastel kõlarist GaGa Panda, mis oleks tavalise nutikõlari nagu Amazon Echo, mida juhib Alexa või Google Home, mida juhib Google Assistant edasiarendus.

Nutikõlarile lisasime veel teisigi vajalikke omadusi – WiFi ruuteri, et oleks võimalik ühendada teiste seadmetega – näiteks autoga, teleriga jne ja iseseisva laadimise nagu robottolmuimejatel.

Miks on just ringiliikuv kõlar hea?

Liikuv kõlar on hea sellepärast, et esiteks ei ole see juhtmega seinas kinni, liigub sinuga kaasa või selle võib ise saata kuhugi midagi tegema.

Meil on liikuva kõlari jaoks kolm n-ö segmenti, kelle peal katsetame, kuidas seda kasutada. Põhiline sihtgrupp on siiski lapsed, aga seade sobib teistele ka.

Esiteks, kontoriinimeste abiline – GaGa Panda võib liikuda kontoris ringi ja anda teada mõnest üritusest või muust tähtsast uudisest. Nutikõlar võib sõita saabunud kliendi juurde ja juhtida ta koosolekuruumi.

Teiseks sobib liikuv nutikõlar vanemate inimeste abistamiseks – saab vabamalt tehnikaga suhelda ja saata GaGa panda näiteks midagi tegema. Seade võib abistada voodihaigeid või suhtlemist vajavaid vanureid, audio-raamatuid ette lugeda ja tervist monitoorida.

Kolmandaks on aga kõige kiiremini toote nii-öelda omastanud sihtgrupiks lapsed. Panda koduloomalik välimus ja sõbralik olek panevad lapsed temaga suhtlema ning tema eest hoolitsema.

Samas ei pea GaGa Panda eest pidevalt hoolt kandma, see saab laadimisega ise hakkama.

Teeme praegu kasutajateste erinevate sihtgruppidega. Laste arengus suudab nutikõlar edukalt kaasa rääkida ja sobib neile kõige rohkem: näiteks juhatab hommikul mängides ja tantsides voodist üles tõusma, kutsub end silitama, vastab erinevatele küsimustele.

Kust tuleb GaGa Panda tarkus?

Lahendasime nutikõlari nutikuse läbi vastava Google API. Seega on liikuva nutikõlari tarkus pärit Google´ilt ehk olemasolevalt lahenduselt. Meilt on küsitud, et mis siis saab, kui Google teenuse tingimusi muudab või selle kinni paneb, aga praegu pole see probleemiks. Teenus on kasutatav ja seda arendatakse pidevalt.

Millega seade ümbrust tajub?

Asukohta määrab WiFi abiga, kaamera asub ninas, mikrofonid ja kõlarid on kõrvade sees.

Kes projektiga seotud on ja mida nad teevad?

Kokku on projektiga seotud kuus inimest, kellest kolm on insenerid: üks tarkvarainsener, üks robootikainsener ja kolmas vastutab toote paketeerimise eest. Näiteks on tema ülesandeks üle vaadata ratta või mõne muu detaili kuju, et see oleks paremini toodetav.

Ülejäänud kolm meeskonnaliiget on finants- ja müügiinimene, disainer ning ärijuht.

Mida on Ajujahi konkurss andnud teie ideele, mis on tulnud ümber teha ja mis on hästi?

Ajujahi juures on kõige olulisem osa ajud – tarkadelt mentoritelt saab palju häid soovitusi, nende loengute seeria on olnud suure mõjuga. Nad esitavad keerulisi küsimusi, millele tuleb vastus leida. Peame olema realistid ja aru saama, mida jõuab selle lühikese aja jooksul valmis teha ja mida mitte.

Ideid on vaja kogu aeg ümber teha, näiteks viimasena pidime tegema ülisuured sisemised rattad, et GaGa Panda maha kukkudes katki ei läheks.

Kuidas prototüübi valmis saite?

Tegelikult on meil praegu kaks prototüüpi valmis ja kolmas kohe valmis saamas.

Palju peab ise 3D printima, mootorid ja elektroonikakomponendid on juba valmistooted. Suhtleme praegu tootmispartneritega, et planeerida GaGa Panda suuremat tootmist. Tootmiseks on vajaminevate komponentide nimekiri juba olemas.

Suhtleme mõnede Eesti tootjatega, et hakata siin tootma, mitte välismaal.

Kuidas GaGa Panda liigub ja akusid laeb?

Kerakuju aitab nutikõlaril ringi veereda. Kaks kera on üksteise sees, sisemise korpuse küljes on rattad, mis välimist kera pööravad vajalikus suunas.

WiFi abil oskab GaGa Panda end positsioneerida ja leiab niimoodi üles laadimisaluse, kus saab akusid laadida.

Kui palju see seade maksma hakkab?

Amazon Echo hind on 79 dollarit, meie hind peab ka sinnakanti jääma. Sihime hinna võimalikult madalale, aga eks lõplik hind sõltub läbirääkimisest tootjatega.

Ärimudeliks pole meil aga mitte müüa üht toodet tükihinnaga, vaid keskkonda, kus saab lisateenuseid osta. Järgmise põlvkonna GaGa Panda 2.0 võiks juba olla renditoode, millel on kuutasu ja mille saab alati tasuta uuendada järgmise põlvkonna seadseadmeks. E-keskkond aga saab olema avatud kõigile arendajatele, kes sinna lisateenuseid tahavad teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.