Elisa blogi

Kui veekindel su telefon tegelikult on?

Nutitelefonide tihedas konkurentsis on tarvis kasutajatele pakkuda lisamugavusi, mis neid konkreetset mudelit ostma meelitaks. Üheks selliseks on ka vee- ja tolmukindlus, mida paljud tootjad reklaamivad ning mille jaoks kasutatakse erinevaid tähiseid. Mida need aga tavakasutajale tähendavad?

IP67 ja IP68 – mis need on?

Elektrooniliste seadmete veekindlust määratakse rahvusvahelise standardi järgi (inglise keeles International Protection) erinevaste numbriliste tasemetega.

Esimene number kombinatsioonis näitab seadme tolmukindlust, kus kõrgeim tase on 6 ning tähendab, et telefon on täiesti tolmukindel. Enamikel mudelitel, mis IP reitingut omavad on kõrgeima tolmukindluste tasemega.

Teine number näitab aga telefoni veekindlust ning see määratakse selle järgi, kui kaua ning kui sügaval vees peab seade vastu. Näiteks kui seadmel on 7 taseme veekindlus, tähendab see, et sellega võib minna vee all kuni 1 m sügavusele ning olla seal kuni 30 minutit.

Kõrgema taseme puhul määrab tootja üldjuhul, mis tingimustel veekindlust on testitud ning mis on sellisel juhul maksimaalsed väärtused. Näiteks Samsung S10 ja S10+ mudelit puhul on tegu IP68 reitinguga. Ehk et telefon on tolmukindel ning seda saab kasutada kuni 1,5 m sügavuses vees mitte rohkem kui 30 minutit.

Ilma reitinguta veekindlus

Paljud tootjad nimetavad oma seadmeid vee- ja/või tolmukindlateks, kuid otseselt selle juurde mingit konkreetset IP tähist ei märgi. Sellisel juhul tähendab see enamasti seda, et kuigi tootja on telefoni juures kasutanud võtteid, mis aitavad selle veekindlamaks muuta, pole seda ametlikult testitud.

Näiteks on OnePlus oma uusima mudeli 7 Pro puhul öelnud, et see on küll veekindel, kuid kindlat reitingut sellele pole määratud.

Sellisel juhul on iga kasutaja enda otsustada, kuivõrd ta tootjat selle kohapealt usaldab ja telefoniga julgeb vette või duši alla minna. Samas annab sellise veekindluse olemasolu veidi kindlustunnet, et kui see peaks kogemata näiteks talvel lumme kukkuma, siis suure tõenäosusega pääseb kasutaja vaid ehmatusega.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.