Kuidas leida üles oma kaduma läinud nutitelefon?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Telefonid kipuvad kaduma minema kas kergemal moel – ei leia näiteks kodust asjade seast üles või raskemal moel – jäi kuhugi avalikku kohta maha. Mida siis teha ja kuidas teada saada, kus kadunud telefon asub?

1. Telefon kadus kodus ära (või sõbra juures)

See on nii tüüpiline – jalutasid mobiiliga kööki, tegid võileiva ja unustasid kuhugi kapinurgale? Pistsid sõbra juures kaminasimsile ja oled juba lahkunud? Kui telefon on kindlas ruumis, kus saab selle helisemist kuulata, siis on lihtne selle järgi jälgi ajada.

Kui tegemist on ainsa mobiiliga, mis kadunud ja teiselt telefonilt sellele helistada ei saa, et helina järgi asukoht tuvastada, siis selle jaoks on olemas lahendus, mis ka siis aitab asukoha üles leida.

Androidi kasutajana mine arvutist (või teisest telefonist/tahvlist) Google´i veebilehele www.google.com, logi paremalt ülalt sisse selle Gmaili kontoga, millega kasutad ka oma kadunud telefoni ning lihtsalt tipi otsingulahtrisse Find my phone. Viimane asukoht võidakse näidata mõnemeetrise täpsusega, kui GPS oli sisse lülitatud.

Nüüd saad teada vähemalt seda, kas telefon on kodus, sõbra juures või kuskil mujal. Kui aga tahad täpsemalt teada, kus riiete all või millises toas see asub, tuleb kaardiakna all klõpsata telefoni ikooni kirjaga “Ring”. Vajutades seda, hakkab mobiil viie minuti jooksul häält tegema. Selle lõpetab toitenupu vajutamine.

iPhone´i otsimine toimub aadressil https://www.icloud.com/#find umbes samamoodi. Logides oma iPhone´i või iPadi kontoga sisse, saab All Devices menüü alt näha viimast asukohta ning aega, millal viimane asukoht õnnestus määrata. Kui seade on võrgust väljas, saab panna meeldetuletuse selle uuesti võrku ilmumisest. Kui tahad toas kadunud telefoni otsida, vajuta seadme all linki Play Sound ja telefon hakkab helisema.

2. Kui mobiil on tõeliselt kadunud ja ei tea, kuhu see väljas olles maha jäi

Kui oled oma telefoni väljas olles ära kaotanud, on juba keerulisem, aga heal juhul saad ka siis teada, kus see kadumiskoht oli ja kitsendada otsimisala.

Samamoodi, nagu eelmises punktis võib Google´i või Apple´i vahenditega oma mobiili asukohta näidata, aga kui oled GPS-i välja lülitanud, siis aitab ka Elisa mobiilse positsioneerimise teenus, mida saad kasutada iseteenindusest.

Logi iseteenindusse sisse, vali menüüst „Teenused ja seadmed“ ning siis „Positsioneerimine“.

Päring maksab 0,19 eurot ning teenustasu lisatakse positsioneeritava numbri arvele. Positsioneeritava numbriga telefon aga saab SMS-iga teavituse, et tema numbri kohta tehti just asukohapäring.

Olenevalt asukohast võib positsioneerimine olla päris täpne.

3. Mõned äpid, mis aitavad

Iga asja jaoks on alati olemas mõni äpp. Nii ka telefoni kadumise puhuks leiab lausa hulgaliselt rakendusi.

Kui tahad kaitsta nii arvuteid, tahvleid kui sülereid korraga, siis väga hästi sobib Prey – kõik-ühes lahendus, milles saad ühe konto alla tuua kõik oma isiklikud seadmed tasuta või võtta suurema paketi väikese kuumaksu eest. Prey pakub kaitset nii Androidile kui Apple´i seadmetele, samuti on olemas eraldi turvarakendus sülearvutitele ja lauaarvutitele – see kaitseb nii Maci, Windowsi kui Linuxi kasutajaid.

https://youtu.be/9W80jriIXx4

Family Locator sobib tervele perekonnale – kaardilt saab näha teiste pereliikmete asukohta ning loomulikult selle järgi ka kadunud telefoni otsida. Sobib nii IOS-ile kui Androidile.

Wheres My Droid on lihtne mobiiliäpp, mis eriti akut ei kurna, kuid aitab samuti mobiili asukohta näidata, paneb selle helisema, et paremini üles leida ning kuvab ekraanil teadet omanikult, et leidja saaks ühendust võtta. See on kõige vanem mobiiliäpp Androiditelefoni leidmiseks, aja jooksul on Google ka ise Androidile selliseid omadusi juba sisseehitatuna lisanud, mis sel äpil olemas olid.

4. Kui kaotasid mobiili ühistransporti

Kui kaotasid mobiili bussi või mujale ühistransporti (taksosse, lennukisse, laeva), siis võta ühendust vastava teenusepakkuja dispetšeriga – tavaliselt jõuavad tööpäeva lõpus kõik reisijate kaotatud esemed kuhugi kindlasse kohta ja mõnda aega hoitakse neid alles.

5. Mida teha, et andmed oleks kaitstud?

Kui telefonis oli andmeid, mida tahad kaitsta võõraste eest, siis nendesamade Google´i ja Apple´i vahenditega saab kadunud telefonist kõik andmed kustutada, kui internetiühendus on veel alles.

Samuti muuda kindlasti ära oma sotsiaalvõrgukontode ja äppide paroolid, Google´i või Apple´i seadete alt eemalda kaduma läinud telefon „turvaliste“ seadmete nimekirjast ning teavita mobiilioperaatorit, et SIM kaart ajutiselt suletaks. See väldib ootamatuid kulutusi, mida telefoni leidja või varastaja võib sinu seadmega teha.

Loomulikult tasub teatada vargusest ka politseile, kui oled kindel, et ise oma asju ära ei kaotanud, vaid keegi sihilikult võttis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.