Elisa blogi

Kuidas ma saan oma Internetimahu tarbimist jooksvalt jälgida ja mille peale see kulub?

Praegu on ringireisimise tippaeg ning ka andmesidemahud kuluvad rekordiliselt. Selleks, et andmemahtudel silma peal hoida, on mitu võimalust.

Esiteks muidugi on kõige murevabam ja lihtsam lahendus hankida omale sobiv netipakett, kus on mahtu nii palju, et mitte millegi pärast ei pea muretsema. Eestis tagab piiramatu internetimaht muretu netielu ja Euroopas lubatud kuni 15 GB kuus on samuti enamuse kasutajate jaoks enam kui küll, et mahupiiranguid  mitte jälgida. Vaata pakette nutitelefonile siit ja tahvlile või sülerile siit.

Teiseks, enne kui oma mobiilse andmeside mahtu jälgima hakata, on hea teada, millele see täpselt kulub. Kui kasutad mobiili, on andmesidemahud tavaliselt väiksemad, sülearvutiga suuremad. Mobiilil saab oma andmekasutust paremini kontrollida, sest mobiili operatsioonisüsteemid on kohandatud olema andmetega kokkuhoidlikud. Süleriga aga on see keerulisem. Arvuti operatsioonisüsteemidel on muidugi ka veidi võimalusi oma andmesidet jälgida.

Millele andmemaht kulub?

Internetis on kõige mahukam suurte andmefailide allatõmbamine ja kvaliteetse video vaatamine. Tehisreaalsus ja online mängud võivad ka muidugi päris palju tarbida, kuid neid praegu veel väga üle mobiilivõrgu ei mängita. Samas on see juba lähitulevikus täiesti reaalne.

Üks tund Netflixist filmi vaatamist Full HD kvaliteedis on näiteks 3 gigabaiti, 1 tund Full HD videot Youtube´is 1,7 gigabaiti. Skype´is videokõne kulutab näiteks tunni jooksul 1,2 GB, tund Spotifys muusika kuulamist 0,15 GB. Tähtsamad veebilehed, mida külastad, on näiteks sellise mahuga:

  • postimees.ee 4 MB
  • delfi.ee 3 MB
  • err.ee 20 MB
  • gsmarena.com 1 MB
  • swedbank.ee 3 MB
  • lhv.ee 1 MB
  • seb.ee 2 MB
  • geenius.ee 4 MB
  • elisa.ee 5 MB

E-kiri ei kuluta suurt midagi ühe kirja saatmine (ilma manuseta) on keskmiselt 20 kB.

Kuidas internetimahtu mobiilist jälgida?

Nutitelefonidel on tavaliselt olemas loendurid, mis kulutatud mobiilse andmeside mahtu hindavad.

Androiditelefonis on sätetes mobiilandmeside sektsioon, kus olenevalt tarkvarast näidatakse graafiliselt, kui palju iga päev andmeid on kulunud ja mis rakendused seda on teinud. Alammenüüs Data Usage on äppidest koostatud nö edetabel, kus andmemahukamad asuvad eespool, vähem mahukamad tagapool. Siit saab selgelt vaadata, millele andmemahud reaalselt kuluvad. Tavaliselt ongi nimekirja tipus mobiilse intenteti jagamine, Youtube, Facebook, Instagram, mõned mängud ja video- või muusikastriimimise rakendused.

Telefonides on olemas ka võimalus igakuiselt andmemahu teavitust määrata (sealsamas mobiilse andmeside või Mobile Data mõnes alammenüüs). Siis annab mobiil juba varakult teada, kui oma määratud mahuni jõuad.

IOS-iga seadmetel käib see üsna samamoodi: mine Settings, Mobile Data ning näed umbes sellist pilti:

Iga asja jaoks on olemas äpp

Kui tundub, et mobiili enda vahenditest jääb väheseks, saab alati otsida mõne sobiva äpi.

Näiteks rakendus nimega Data Usage (Androidile ja IOS-ile) jälgib igakuiselt või ka igapäevaselt, kui palju andmemahtu on kulutatud ja mobiili avaekraanile saab lisada selge ning pidevalt andmeid uuendava vidina, et alati oleks näha, mis seis on. Lisaks võib eraldi jälgida WiFi ja mobiilivõrgu andmekasutust, seada erinevaid alarme ning isegi ennustada, millal limiit senise kasutuse põhjal täis saab.

My Data Manager (Androidile ja IOS-ile) aitab samuti päevast ja igakuist andmekasutust jälgida, kuid lisab ühe olulise omaduse peredele: andmemahtu saab panna jagama mitme telefoni vahel, nii et arvestust peetakse paketipõhiselt.

Elisa iseteenindus – kõige täpsem loendur

Seda, mille järgi iga kuu täpselt  arvestust peetakse ja arveid esitatakse, saab vaadata Elisa iseteenindusest.

Mobiilsideteenuste iseteenindusest leiad menüüst punkt „Tarbimine“ ja sealt saab vaadata nii kõneeristust kui mobiilse andmeside kulu:

Paketi mobiilse andmeside tarbimist näidatakse lihtsa „spidomeetriga“, kui palju paketi igakuisest maksimaalsest lubatud mahust on kulutatud. Kui sul on valitud õige mobiilse andmeside pakett vastavalt sinu igakuistele vajadustele, siis tavaliselt mingit muret andmemahu täis saamise pärast tundma ei pea. Ja kui see „spidomeeter“ hakkab jõudma saja protsendi lähedale, saad alati valida suurema andmemahuga paketi, sest vajadused inimestel alati muutuvad ning Interneti järgi vajadus pea alati kasvab uute vajalike teenuste tulekuga.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.