Kuidas nutitelefoni laadimisel energiat säästa?

Foto: Shutterstock.

Nutitelefonide igapäevane kasutusloogika on muutunud kardinaalselt ja peamiselt seetõttu, et telefoni ei kasutata enam ammu ainult kõnelemiseks ja sõnumite saatmiseks. Lisavõimalused, mida pakuvad tänapäevased nutiseadmed, teevad elu palju mugavamaks, kuid samas suurendavad oluliselt ka seadme voolutarvet. Kas telefoni on võimalik laadida targalt ja energiat säästes? 

Ära aku pärast üleliia muretse

Nutitelefonide laadimise loogika või rütm on igal kasutajal omanäoline, aga on olemas mõned märksõnad, mida võiks silmas pidada, et seadme akut hoida ja enda elu mugavamaks teha. 

Esimene lihtne soovitus on aku pärast mitte üleliia muretseda. Aku kestvus on suhteliselt muutumatu ja tihedalt seotud kasutusmahuga. Optimaalsel kasutusel peab seadme aku vastu 2-4 aastat ja see ei olene väga palju sellest, kuidas ja millal akut laetakse, vaid ikkagi laadimistsüklite arvust. 

Millal akut laadida?

Kõige lihtsam vastus on – lae telefoni siis, kui aku on tühi! Teine nõuanne on, et mobiili võiks laadida siis, kui see on ootel – ehk näiteks ajal, kui telefoniomanik ise magab. Sel puhul peljatakse tihti aku „üle“ laadimist ja üle kuumenemist. Tegelikult ei ole hirmuks põhjust. Kui seade on korras – ei ole näiteks maha kukkunud või veekahjustusi saanud, siis ei pea muretsema.

Akude ehitus ja „tarkus“ on aja jooksul mõnevõrra paranenud ja tänapäevaste seadmete akud saavad aru, millal peab laadimise näiteks kõrge temperatuuri või mõne muu probleemi pärast peatama. Teisalt on laadijas veedetud öö akule puhkus, sest akust sel ajal voolu ei võeta ja omanik saab alustada päeva mugavalt, laetud akuga telefoniga. 

Kuidas akut säästa?

Telefoni laadimine öösel, kui omanik mobiili just öösiti ei kasuta, on mõistlik ka olukorras, kus elektri hind on öösiti soodsam. Üldiselt on aku laadimiseks kuluv elektrienergia kogus aga väga väike ja ka selle pärast ei tasuks üleliia muretseda. Pigem tasub mõelda, kuidas akut säästa ning seeläbi laadimiskordi vähendada. Selleks on mitmeid võimalusi.

Näiteks need  raadioühendused, mis ei ole kasutuses tasub välja lülitada. Rakenduste võimalus taustal toimida ja päringuid teha tasub samuti välja lülitada, kui selleks vajadust ei ole. Ekraani heleduse madalamaks sättimine, video kasutamise keelamine kõnedes, on samuti viisid, kuidas vähendada aku kasutamist vähendada.

Nii on soovitav hoida tarkvara ajakohasena ning telefonis piisav vaba ruum ning optimaalne kogus sisu, et mitte koormata protsessorit nende hulgast otsimisele ning sinna kulutada ka energiat. Kui tarkvara on kas uuendamata või hangunud, siis ka see võib telefoni energiakasutust suurendada, kui protsessor peab tavapäraste töödega hakkama saama vähendatud võimsuse või mäluruumiga, mis osaliselt kinni vigase tarkvara või taustaprotsesside all. 

Mida tasuks vältida?

Kui varasemate aku tüüpide puhul räägiti akude „mälust“ mis tähendas seda, et aku täitsa tühjaks laskmine tagas selle, et aku järgmisel tsüklil täismahus oskab vastu pidada, siis selle loogikaga võiks tänapäeval hüvasti jätta. Pigem on pragustele akudele viimase piisani tühjaks saamine koormav.

Vältida tuleks pidevat kiirlaadimist, sest see ei ole mõeldud aku igapäevaseks laadimiseks. Tegemist on aku täis „pressimisega“ maksimaalse lubatud laadimisvooluga. Aku tervisele pidev selline laadimine hea ei ole. 

Mitmed seadmed on varustatud ka juba juhtmevaba laadimise võimalusega, mis teeb kasvõi lühiajalise laadimise väga mugavaks ja nii ei kulu seadme toitepesa, mis oli eriti suur probleem näiteks mikro-USB pesade puhul.

Jäta meelde!

  1. Lae telefoni, kui selleks on võimalus ja on oht, et see saab tühjaks enne järgmist laadimist.
  2. Jälgi, et aku ei kuumeneks üle (ära jäta telefoni teki või padja alla, päikese kätte) ega ei saaks külma.
  3. Jälgi, et seadmel poleks liiga suurt koormust (hangunud või liigsed protsessid, liigne info).
  4. Ära kasuta pidevalt kiirlaadijat.
  5. Uuenda telefoni ja selle rakendusi korrapäraselt.
Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.