Kuidas paari lihtsa võttega kodune internet paremaks muuta?

Pilt on illustreeriv.Foto: Shutterstock.

Ilusad suvised ilmad on kohe-kohe lõppemas ning kätte jõuab sügis, mis tähendab, et veedame rohkem aega kodus internetis õppides, töötades või meelt lahutades. On oluline, et need toimingud ei kannataks halva internetiühenduse tõttu.

Tihti võib aeglase internetiühenduse taga olla näiteks see, et ruuter asub kehvas kohas või on seade liiga vana. Kiirema ja sujuvama internetiühenduse saamiseks tasub enne klienditoele helistamist proovida ise kodus lihtsamaid lahendusi otsida. 

Elisa tootejuht Evelin Tulp annab mõned soovitused, kuidas ise kodus lihtsate võtetega interneti kasutuskogemust parandada.

Ära peida ruuterit kappi

Mobiilse interneti ruuteri asukoht on kiire ühenduse tagamiseks väga oluline. Nimelt: mida vähem on takistusi ruuteri ning väliskeskkonna vahel, seda parem on ühendus. Kindlasti ei tohiks ruuterit Tulbi sõnul peita kuhugi kinnisesse kohta, näiteks kappi, laua alla, trepi alla või mujale — see võib takistada ühendust ning tõenäosus, et internet ei jõua sinu seadmeni, on sel juhul suurem.

Sama kehtib wifisignaali puhul. Selleks, et wifi jõuaks igasse tuppa, on oluline ruuteri asukoht. Kui märkad, et wifiühendus on aeglane, siis vaata üle, et wifiruuteri ja sinu internetiseadme vahel ei oleks suuri takistusi. 

Uuematel ruuteritel on kaks sagedust, mille vahel saab valida enda vajadusele vastava: kas 2,4 GHz või 5 GHz. Valides kõrgema, 5 GHz sageduse, on internetikiirus suurem, kuid leviala väiksem. Madalam sagedus levib vastupidi kaugemale, kuid kaotad kiiruses. 

“Ideaalne oleks ühendada oma tööarvuti, teler või digiboks ruuteriga võrgukaabli abil. Nii ei teki wifi tõttu kiiruse kadu,” sõnas Evelin Tulp.

Vali sobiv teenusepakett

Teenusepakketide valikust leiab endale sobiva kiirusega interneti igaüks. Kui sinu kodus kasutab internetti samaaegselt rohkem kasutajaid ja seadmeid, siis tasuks oma internetipaketis pakutavad kiirused üle vaadata. Mida rohkem seadmeid on internetivõrgus, seda suurem võiks olla ka internetipakett. 

Näiteks Full HD kvaliteediga video vaatamine vajab internetikiirust ligi 5–10 Mbit/s ning 4K video 15 Mbit/s või isegi enam. See tähendab, et kui kodus mängib Full HD või 4K kvaliteediga video, jääb teistele kasutamiseks alles 5–15 Mbit/s vähem interneti kiirust.   

Võimenda wifisignaali

Suurtes korterites, majades või ridaelamutes on tihtilugu nii, et wifi ei jõua igasse tuppa. Selle probleemi võib aidata lahendada wifi leviala võimendi. Wifi leviala võimendi tugevdab wifisignaali, mistõttu jõuab internet ilma juhtmeta igasse tuppa.

Endale sobiva wifi leviala laiendi leiad Elisa e-poest, kuid muidugi võib alati pöörduda Elisa spetsialistide poole, kes aitavad õige seadme välja valida.

Vaheta vana seade välja või kasuta väliruuterit

Kuna tehnoloogia areneb üha kiiremini, tasuks üle vaadata oma kodune ruuter — võib-olla on see ajale jalgu jäänud. Ajast ja arust ruuter võib olla üks põhjus, miks sinu kodune internetiühendus kannatab. Tulbi sõnul tuleks oma mobiilse interneti ruuter iga 2-3 aasta tagant uuema mudeli vastu välja vahetada.  

Kui kontrollisid, et ruuter pole kapis ega laua all peidus, kuid ühendus on endiselt häiritud, võib abi leida väliruuterist. Eriti innovaatiline lahendus on 4G väliruuter. See seade ei lase internetisignaali tugevust mõjutada majaseintel ega akendel. 

“Kui tavalised internetiruuterid asuvad toas ning tugijaama ja internetiruuteri vahele jäävad paksud seinad, klaas ja katus, siis väliruuter asub õues ning internet jõuab tuppa mööda kaablit,” lausus Tulp. 

Esmalt tuleb muidugi veenduda, et väljas tõesti on tugevam signaal. Seda saab katsetada nii, et võtad internetiseadme õue kaasa ning proovid teha sama tegevust, mida tegid toas. Kui internetiühendus on kiirem ja kindlam, siis järelikult on õues levi tugevam — siis on mõttekam hankida väliruuter.

Nagu näha, siis võimalusi koduse internetiühenduse parandamiseks on hulgi. Kui aga ise sobivat ei leia või ei tea, milline parim oleks, siis võta ühendust Elisa seadmetoega telefonil 900 1919.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.