Elisa blogi

Kuidas valida ergonoomilist klaviatuuri ja hiirt?

Arvuti taga tööd tehes peab mõtlema nii oma heaolu kui ka tervise peale, mistõttu on oluline kasutada ergonoomilisi töövahendeid, et ennetada karpaalkanali sündroomi teket ning hoida ära üldiseid pingeid kätes ja õlgades.

Toome välja mõned kriteeriumid, mida ergonoomilise hiire ja klaviatuuri valimisel vaadata, et pingelised tööpäevad mugavaks muuta.

Hiir peab kätte sobima

Sülearvuti on populaarne valik, eriti kodukontoris töötava või liikuva tööga inimese jaoks, kuid isegi sellega tuleks kasutada eraldiseisvat klaviatuuri ja hiirt.

Sülearvuti lapik puuteplaat ei toeta rannet pikema perioodi jooksul piisavalt, kuna käsi on pingeasendis ning ebaloomuliku nurga all. Selleks, et vältida pingeid ka õlgades ja kaelas, peaks eelistama juhtmeta hiirt, mis võimaldab suuremat liikuvust.

Hiirt valides tuleks lähtuda oma peopesa suurusest ning valida pigem kolmemõõtmeline kui tasapinnaline variant. Korraliku sõrmede ja käelaba toetusega hiir tagab käe neutraalse ning pooleldi külili asendi, mis lubab käel olla puhkavas asendis.

Et ergonoomiline hiir veelgi mugavamaks muuta, tasub kaaluda ka hiirepadja soetamist. Randmetoega hiirepadjad toetavad rannet ning hiir libiseb spetsiaalsel hiirematil alati paremini.

Klaviatuur, mis ei aja sõrmi krampi

Nagu sülearvuti puuteplaat ei toeta kätt tarvilikul määral, ei tee seda ka klaviatuur. Väline klaviatuur võimaldab selle kalde alla seada ning seeläbi tagada loomulikum kehaasend.

Käed peaksid klaviatuuri kasutades jääma alati õlgade laiuselt. Liiga lai klaviatuur sunnib rohkem liikuma, mis väsitab õlgasid ning omakorda asetseb ka hiir sellisel juhul kehast liiga kaugel eemal. Et klaviatuuri laiust vähendada, võib mõelda ilma numbripaneelita variandile, mis klaviatuuri koheselt kitsamaks muudab.

Klaviatuuri klahvid peaksid olema piisavalt madalad ja kergesti vajutatavad, et trükkimisel liigset lihaspinget ei tekiks.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.