Kuidas valida oma koju uus televiisor, vol 1

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
img_8102.jpg

Starmani arendusjuhtMartin Havik annab nõu, mis moodi omale kaasaegset televiisorit valida.

Ausalt öeldes: kui ma täna pean minema poodi omale uut telerit ostma, siis on see väga keeruline ülesanne.

Kui mõelda teleri ostmise protsessi peale, siis aastaid tagasi oli see palju lihtsam. Kas ostan suure ja raske kasti või ostan veel suurema ja veel raskema kasti? Aga koos tehnoloogia kiire arenguga muutus ka telerimaailm täielikult: pilt läks sügavamaks ja teravamaks; piksleid tuli rohkem, kui silm eristada suudab; ekraanid läksid suuremaks, aga samas õhemaks ja kergemaks; hakati pöörama suuremat tähelepanu telerite väljanägemisele ja kasutusmugavusele, kuni selleni välja mida täna elektroonikapoodi sisseastudes näha võime.

Palju lihtsam on minna müügimehe juurde ja öelda, et tahan suurt ja odavat ning head telekat ning seejuures loodan südamest müügimehe asjatundlikkuse peale. Sest kohe kui ma ise hakkan vaatama erinevaid telereid, siis vaatavad vastu mulle kõiksugu tehnilised parameetrid ja lühendid nagu LED, OLED, UHD, 3D, 4K, DLNA jne. Valik on suur, aga osta tuleb neist just üks ja õige.

Näpunäited teleri valimiseks on mõeldud pigem igapäevasele televaatajale, kes kasutab seda rohkem traditsioonilisel viisil ehk sisuliselt vaatab seda, mis tuleb ja pakutakse. Veidi tuleb rääkida ka tehnilistest parameetritest, kuna päris ilma selleta ei saa, kuid teen seda ilma numbriteta.

Näpunäiteid on kahte sorti:enne teleri ostu ehk kodutöö ja millele pöörata tähelepanu valiku tegemise ajal.

Teleri ostmine algab juba enne poodi minekut

Esimene näpunäide ongi see, et enne kui ma üldse jõuan poodi telerit valima, tuleks mõelda,kuhu ma soovin uue teleri panna. See tähendab mõtlemist, millisesse tuppa ma teleri panen, kas see läheb millegi peale või sisse, võiks selle kinnitada seinale või üldse riputada lakke? Tänapäeval on selleks väga palju erinevaid võimalusi.

Keegi ei taha kindlasti seda, et poest koju tulles tabaks halb üllatus, kui uuele telerile lisaks peab ostma ka uue telerialuse. Veel halvem oleks, kui sein füüsiliselt ei kannata mu uut telerit kanda.

Kuigi teleri mõõtudest räägitakse alati ekraanisuuruse tollides, siis iga teleri juures on ka tema pikkus, laius ja kõrgus koos kinnituse mõõtudega kirjas.

Teine oluline teema on teleri vaatamise kaugus. Siin võib vaadata erinevaid sentimeetri täpsusega tabeleid, kuid kõige lihtsam on meelde jätta nii:

  • kui vaatamise kaugus on lähemal kui 1,5 m, siis suuremat kui 32-tollist ekraani ei soovitata
  • kuni 2,5 m vaatamiskauguse peale on soovituslik kuni 47-tolline ekraan
  • kaugemalt kui 2,5 m on piiriks juba fantaasia ja rahakoti paksus

Aga nagu ma kirjutasin, siis need on soovitused ja kes soovib 1m kauguselt vaadata 84-tollist ekraani võib seda muidugi vabalt teha.

Kehtib veel üks oluline näpunäide kõigile teleriostjatele, isegi kui kodus on ruumi piisavalt ja teleri suurusele takistusi ei ole. Poes tundub ekraan alati väiksem, kui see pärast kodus tegelikult on! Põhjus on see, et müügisaal on lihtsalt kordades suurem kui see tuba, kuhu ma teleri pärast panen.

Kui kodutöö on tehtud võib juba sammud seada rõõmsalt poe poole ja algab valiku tegemine. Kuidas poest õige teler valida, sellest juba järgmises artiklis.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.