Märgised IP67 ja IP68: kas minu seade on ikka vee- ja tolmukindel?

Foto: Shutterstock.

Teadupoolest reklaamivad paljud telefonitootjad enda seadmeid vee- ja tolmukindlatena ning ehk on sullegi mõne telefoni juures silma jäänud spetsiaalne “IP” tähis. Teeme selgeks, mida need vee- ja tolmukindlust märgistavad tähised tähendavad.

IP67 ja IP68

Elektrooniliste seadmete tolmu- ja veekindlust määratakse rahvusvahelise standardi järgi erinevate numbriliste tasemetega. Enamlevinud on IP67 ja IP68. Mis need ikkagi on?

Esimene number näitab seadme tolmukindlust, kus kõrgeim võimalik tase on 6 ning tähendab, et seade on täielikult tolmukindel. Enamik tänapäevaseid mudeleid on kõrgeima tolmukindluste tasemega.

Teine number näitab telefoni veekindlust ning see määratakse selle põhjal, kui kaua ja mis sügavusel vees telefon vastu peab. Kui seadmel on 7 taseme veekindlus, tähendab see, et sellega võib minna kuni ühe meetri sügavusele vee alla ning olla seal kuni 30 minutit.

Kõrgema taseme puhul määrab tootja üldjuhul, mis tingimustel veekindlust on testitud ning mis on sellisel juhul maksimaalsed väärtused. Näiteks uue iPhone 13 on tegu IP68 reitinguga. Apple’i sõnul suudab seade vastu pidada kuni kuue meetri sügavusel vees vähemalt 30 minutit.

Kui reiting puudub

Paljud tootjad nimetavad oma seadmeid vee- ja/või tolmukindlateks, kuid pole otseselt sinna mingit konkreetset IP tähist märkinud. Enamasti tähendab see seda, et kuigi tootja on telefoni mingil moel veekindlaks teinud, pole seda ametlikult testitud.

Näiteks IP6X tähise puhul on seade küll tolmukindel, ent veekindlust pole tootja testinud. Sellisel juhul on iga kasutaja enda otsustada, kas ta tootjat usaldab ja telefoniga julgeb ujuma minna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.