Mentorid õpetasid Startup Weekil, kuidas vältida kolme põhiviga – probleemi puudumine, vale tiim ja tühjad taskud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Mentor Kertu Kriisk annab startup´ile nõu.

Startup Week´i raames toimusid novembri lõpus nädala jooksul Elisas üks-ühele mentor-sessioonid, kus oma kogemusi ja näpunäiteid alustavatele startup´idele jagasid neli mentorit, kes vastutavad Elisas igapäevaselt uute teenuste ja äri arendamise eest.

Viie päeva jooksul toimus kokku üle kahekümne üks-ühele sessiooni, kus startup´id said abi alates oma idee valideerimisest, roadmap´i ja pitch´i kokkupanemisest kuni go-to-market strateegiani. See tähendab, et õpetati tulevikuplaane tegema, oma ideed esitlema ja turulemineku strateegiat valima.

Elisa uute teenuste osakonna juht Kertu Kriisk tõi välja, et kuigi ettevõtjate tase oli väga erinev, on siiski ääretult tervitatav seesugune ettevõtlikkuse edendamine ja entusiastlikele ettevõtjatele vajalike tööriistade tutvustamine.

Toetavast õlalepatsutusest põhjaliku abini

„Olenevalt tiimi ja idee küpsuse astmest kasutasime erinevaid metoodikaid – mõne tiimiga jäi lihvida ainult investorite pitch´i ja idee selgitamise tehnikat, teisega tuli aga idee justkui pusle uuesti lahti võtta, et selle väärtust klientide peal kontrollima minna,” lisas Kriisk ja selgitas, et mentoritena ei mindud äriplaani detailidesse, ent püüti saada ülevaadet ja anda tagasisidet, et vältida alustava ettevõtte kolme peamist ebaõnnestumise põhjust – probleemi puudumine, vale tiim ja tühjad taskud.

Kolm ebaõnnestumise põhjust

Probleemi puudumine – alustava ettevõtte eesmärk peaks olema kliendi probleemi lahendamine. Edukad on need ettevõtted, kelle lahendus on kliendile valuvaigisti, mitte vitamiin. Viimane on nimelt nice-to-have ja on seetõttu esimene asi, mille kasutamise lõpetamisega klient kokku hoidma hakkab. Erinevad tooted ja teenused lahendavad kliendi puhul erinevaid probleeme. Kui küsida, kas iga kasutatava lahenduse taga on tegelikult ka probleem, siis toimivate puhul on see tõesti nii. Ka igavus on kliendi jaoks probleem, samamoodi nagu üksindus ja selle frustratsiooni käsitlemisele väga hästi viimasel ajal koondunud sotsiaalmeedia ja meelelahutustööstus.

Vale tiim – ettevõtlusnädala raames tegeleti väga eriilmeliste tiimidega. Oli neid, kellele oleks kindlasti tarvis juurde toote või teenusega seotud kriitilist oskust, ent ka neid, kes oskuste kaasamisega veidi liiga palju tegelenud olid. Liiga suurt meeskonda on alustaval startup´il keeruline hallata ja see võib kiire tiimi aeglaseks muuta. Eriti siis, kui kõik on n-ö asutajaliikmed ja väga erinevate nägemustega. Samuti soovitasid mentorid dubleerivate oskustega tiimidel kriitiliselt tööjaotus ja vastutajad üle vaadata.

Tihti kaasatakse ettevõtmisesse inimesi oma sõpruskonnast, ent enamasti ei pruugi see ennast õigustada, kuna ettevõtjal ei ole vaja enda klooni endasarnaste sõprade näol, vaid inimesi, kes on temast mingis kriitiliselt olulises valdkonnas targemad, et sellega tiimi rikastada. Tiimi liikmete hindamisel vaatasid mentorid üle ka kriitilised oskused – tootmist reformima minna ei saa, kui meeskonnas näiteks inseneri pole. Just seetõttu peabki paika ütlus – idee ise ei maksa midagi. Oluline on tiim, kes selle ära teeb!

Tühjad taskud – tavaliselt on see lihtsalt ülemise kahe probleemi tulemus. Kogenud investorid teavad, et idee peab olema oluline ja tiim suutma oma sõnasid tegudega tõestada.

Finantsplaani puhul analüüsiti olenevalt idee küpsusest arendus-tsükleid ja nendest välja tuleva väärtuse turustus- ja testimisvõimalusi. Ent osade tiimidega mindi kuni võimalike hinnastusmudeliteni välja.

Mõned näited, kuidas mentorid said abiks olla

Mentor Merli Üle juhendab startup´i.

Tehnopolis tegutsev startup HOPkid on sõidujagamisteenus lastega peredele – üks pere saab aidata oma autoga teisi peresid lastega põnevatesse kohtadesse jõudmisel. Selle tiimiga käidi põhjalikult läbi teenuse hinnastusmudel ja mentor Kertu julgustas testima erinevaid võimalusi klientidele igapäevase väärtuse pakkumiseks.

Mamas Heaven´i tiim teeb kaasaskantavat imetamistuba. Nendega võeti kogu strateegia juppideks lahti, et see siis ka potentsiaalse investori jaoks selge roadmap´ina ehk ajalise tegevuskavana uuesti kokku panna ning tegevused ka idee autori jaoks tähtuse järgi järjestada.

Startup Week´i osalejate ja mentorite positiivse tagasiside põhjal võib lubada, et Elisa jätkab ka järgmisel aastal Startup Week´i programmiga koostööd.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.