Eesti tippekspert selgitab: mida tasub teada nutitelefonide kaitseklaasidest ja -kiledest?

Foto: Shutterstock.

Nutitelefonide ekraanid lähevad iga aastaga mõõtmetelt üha suuremaks ja tehnoloogiliselt arenenumaks, aga täiesti purunematud need veel kahjuks ei ole. 

Kellele ei oleks tuttav situatsioon, kus nutitelefon kukub heleda laksuga asfaldile või mõnele muule kõvale pinnasele. Esimene reaktsioon, mis muidugi valdab, on ärevus ja lootus, et ehk ei ole ekraan täiesti mõrades ja ei peaks telefoni remondiesindust külastama.

Selleks et nutitelefon oleks sääraste tagajärgede eest kaitstud, tuleks paigaldada ekraani peale kaitseklaas või kaitsekile. 

Kumba eelistada: kas kaitseklaasi või kaitsekilet?

Kaitseklaasi ja kaitsekile ülesanne on tegelikult sama — kaitsta telefoni ekraani kriimude ja suuremate põrutuste eest. Kumb on siis õigupoolest efektiivsem ja parem ekraani kaitsmiseks?

Nutitelefonide ja tahvelarvutite remondiga tegeleva ettevõtte Fonum töötaja Indrek Jaanson ja Elisa seadmete järelteeninduse juhi Ivar Tennokese annavad omapoolseid soovitusi ja selgitusi, mida kaitseklaasi ja kaitsekile valikul tähele panna.

Ivar Tennokese sõnul on nende esimene soovitus inimestele valida ekraani kaitseks kindlasti kaitseklaas. Kuna põhieesmärk on siiski kaitsta ekraani suuremate kahjustuste eest, siis kaitseklaas saab selle tööga paremini hakkama kui kaitsekile.

Siiski ei pruugi kaitseklaas iga nutitelefoni ekraanile sobida — mõnel mudelil on ekraani avamiseks ultraheli-sõrmejäljelugeja. Nimelt on esinenud juhtumeid, et kaitseklaasi all see sõrmejäljelugeja lihtsalt ei tööta, mistõttu olid Fonumi töötajad sunnitud kasutama kaitsekilet.

Kui mingil põhjusel ei peaks saama ekraanile kaitseklaasi paigaldada, siis Tennokese sõnul on nende järgmine soovitus inimestele hüdrogeel, kuna see on kaitsekilest mõnevõrra tugevam.

Hüdrogeelist ekraanikaitsed on valmistatud pehmetest termoplastilistest polüuretaanmaterjalidest, mis on tugevamad ja elastsemad. Hüdrogeel sobitub ka väga hästi nõgusate ekraanidega telefonidele. 

Kas valida odavam või kallim?

Poodides on erinevas hinnaklassis klaase ja kilesid, alustades 5- ja lõpetades 40-eurostega. Ilmselt on tekkinud paljudele arusaam, et mida kallim klaas või kile, seda parem on. Tegelikult see päris nii ei ole.

Indrek Jaansoni teatel on 5-eurose ja 40-eurose kaitseklaasi vahe ilmselt ainult see, et kallimal on kaasas rohkem tarvikuid. Lõpuks täidavad nii odavamad kui ka kallimad oma põhiülesande, milleks on ekraani kaitsmine.  

Fonumi esindustes on Tennokese sõnul aga igale telefoni mudelile valitud välja parim klaas või kile. Lisaks toob ta välja, et kui kaitseklaas peaks katki minema, siis tähendab see seda, et ta on oma ülesande täitnud. 

Kas ise tohib klaasi või kilet paigaldada?

Kuigi enamik telefonipoode ja esindusi pakuvad ka kohapeal müüdavate klaaside ja kilede paigaldust, kipuvad mõned inimesed neid kulude kokkuhoidmiseks tellima odavamalt hoopis internetist ja need ise kodus telefonile paigaldama.

Välismaa veebilehtedelt on võimalik tellida kaitseklaas või -kiles, mille hind algab juba ühest eurost. Tennokese sõnul pole odavate klaaside või kilede tellimises midagi halba. 

“Kui juba tellida, siis tasuks igaks juhuks varuda neid rohkem kui üks, sest paigaldamisel võib minna midagi klaasi või kile alla, mistõttu oled sunnitud selle ekraani küljest mitu korda lahti võtma ja hiljem on selle paigaldamisega suuremad raskused,” sõnas Tennokese. 

Nutitelefonile kaitseklaasi või -kile paigaldamine on väga lihtne — kui tunned, et saad hakkama, siis pane. Küll aga ei soovita Tennokese inimestel ise paigaldada ekraanile hüdrogeeli, kuna see on mõnevõrra keerulisem protsess.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.