Mida teha vana mobiiltelefoniga, mis on koju seisma jäänud?

Foto: Shutterstock.

On üsnagi tavapärane, et ühel hetkel vahetab iga inimene enda vana mobiiltelefoni uuema ja võimsama vastu välja. Sel juhul aga tihtipeale paljud enam vanale seadmele kasutust ei leia ning viimane jääb sahtlisse või kapi peale tolmu koguma. Tegelikult on olemas õige mitu võimalust, mida seisma jäänud telefoniga teha. 

Kuidas siis ikkagi enda vanast telefonist viimast võtta?

Pane kuulutus müügiportaali

Kui telefon on töökorras ja mingisugust suuremat kasutamist segavat kahjustust pole, siis on kõige lihtsam viis mõistagi vana seade järelturul maha müüa. Sageli soovib mõni teine inimene endale sümboolse summa eest soetada telefoni, millega kõik hädavajalikud toimetused tehtud saaks.

Taolisi online-müügiportaale on päris palju, levinumad nendest on näiteks Soov.ee, Osta.ee, Okidoki.ee. Viimastel aastatel on võrdlemisi populaarseks saanud ka Facebook Marketplace, mis tänu oma tohutule kasutajaskonnale on suurepärane koht erinevate asjade müümiseks ja ostmiseks.

Näiteks iPhone 5 eest, mida võib tänasel päeval juba pidada üsnagi vanaks mudeliks, küsitakse praegusel hetkel müügiportaalides keskeltläbi 20-40 eurot. Tegu pole nüüd teab mis tohutu summaga, ent abiks ikka.

Samuti võib proovida ka katkist telefoni müüa, sest võib vabalt juhtuda, et mõnel elektroonikahuvilisel on soov just seda seadet varuosadena kasutada. Enda vana telefoni võib näiteks veel proovida müüa Ringy’sse, kus tehakse kõigest mõne minutiga seadmele hinnapakkumine.

Mittetöötav telefon vii ohtlike jäätmete kogumispunkti

Kui aga katkise telefoni müümine ei õnnestu või lihtsalt pole viitsimist sellega tegeleda, siis kindlasti ei tohiks seadet esimesse ettejuhtuvasse prügikasti visata, vaid tuleks viia ohtlike jäätmete kogumispunkti.

Nimelt sisaldab elektroonika teadupoolest ohtlikke kemikaale, mida “tavalisele” prügimäele viia ei tohi. Seal võivad need kemikaalid lekkima hakata ja seeläbi keskkonnale ohtlikuks muutuda. 

Võib tekkida küsimus, kuhu kogumispunkti täpsemalt enda katkine seade viia. Veebileheküljelt kuhuviia.ee saad sa lihtsalt vaadata, kus kohtades võetakse vana elektroonikat vastu ja lisaks seda, milline kogumispunkt sulle kõige lähemal on. Sama kehtib muidugi ka muu vana elektroonika kohta (köögi- ja kodutehnika, sülearvutid jne).

Jäta vana telefon igaks juhuks alles

Vana seisma jäänud telefon ei tähenda ilmtingimata seda, et sul sellest üldse kasu poleks – miks mitte näiteks anda seda kasutada enda väiksemale pereliikmele? Seda loomulikult eeldusel, et seade on veel töökorras.

Lapsed ei ole tihtilugu tehnika suhtes niivõrd vastutustundlikud kui vanemad, mistõttu võivad nende käes seadmed mõnevõrra lihtsamini katki minna. Vana seadme purunemise korral aga ei ole sul tõenäoliselt nii kahju.

Samas on igati mõistlik ka telefon lihtsalt endale tagavaraks jätta. Kui uuega peaks midagi juhtuma, siis vähemalt on vajadusel kohe teine telefon käepärast võtta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.