Miks sa pole juba 4K peale üle läinud?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kunagi küsisid poes teleriostjad, et milleks neid 4K telereid vaja – midagi ju vaadata nii hea kvaliteediga pole. Nüüdseks on need ajad jäädavalt möödas – 4K sisu on kuhjaga ja pigem tekib küsimus, miks sa juba ei ole 4K peale üle läinud, et olla tulevikukindel ja nautida juba praegu tippkvaliteeti sellisena, nagu see on originaalis loodud.

Full HD kipub vanaks jääma

Kui aastaid tagasi oli Full HD telerite valik suur ja kasutajad eelistasid neid odavama hinna pärast, siis nüüd on olukord muutunud. Full HD mudeleid küll endiselt müüakse, aga nende ekraanisuurused on hoopis väiksemad. Seda juba sel lihtsal põhjusel, et pikslite hulk ekraanil on väiksem ja seda väga suure pinna peale laotades hakkab pildikvaliteet juba kannatama.

4K pikslihulk on Full HD-st neli korda suurem: 3840 x 2160 (1920 x 1080 piksli vastu) ja seega võib teha kasvõi seinasuuruseid telereid, mida piisavalt kaugelt diivanilt vaadates ei näe enam häirivaid täppe.

100 tolli? Jah, kui ruumi on

4K telerite ekraanisuurus võib ületada juba 100 tolli (diagonaalis), väiksemad mudelid algavad 40 tollist. Full HD telerite ekraanid on oluliselt pisemad: tavaliselt 32-55 (49) tolli. Muidugi on ka neil oma nišš, näiteks köögi- või saunatelekatena, kus on vähem ruumi ja vaadatakse lähemalt, kuid suures elutoas on siiski mõistlikum praegu suur 4K telekas muretseda.

Pealegi on 4K telerite hinnad läinud odavaks – nii odavaks, et praegu saab sellise suurema ekraaniga mudeli kätte sama hinnaga, mis aastaid tagasi tunduvalt pisema Full HD teleri hinnasildil oli.

Kust leida 4K sisu?

Viimaste aastatega on 4K sisu kättesaamise võimalused tohutult kasvanud, sest kõik uued filmid tulevad juba 4K formaadis, samuti on nii digikaamerad kui nutitelefonid saanud 4K salvestamise võimekuse. Kui sa isegi oma nutitelefoniga saad salvestada 4K-s, siis miks mitte seda ka maksimaalse kvaliteediga kodus suurelt ekraanilt vaadata?

Uued (ja isegi mitte väga uued) nutitelerid oskavad näidata suurel ekraanil Netflixi, Youtube´i ja striimimisäppe 4K resolutsioonis, seega võid leida tuhandeid erinevaid videoklippe, mis sobivad suurelt ekraanilt vaatamiseks. Lisandunud on ka HDR, mis kuvab pilti eriti tõetruude värvidega sügavast mustast silmipimestava valgeni. See pilt on juba väga lähedane sellele, mida oma silmaga ümberringi näed.

Blu-Ray videod on ka enamuses saadaval 4K reolutsioonis, järelikult võid ka uusi plaate hankides arvestada, et tippkvaliteet on juba kättesaadav.

Seega jääb küsimus: miks sa pole juba 4K-le üle läinud? Sest maailm on ju liikunud uuele kvaliteedile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.