Miks telefonikaamera megapikslite arv tegelikult kaamera võimekust ei näita?

Uue nutitelefoni ostmisel lähtub suur osa kindlasti seadme kaamera võimekusest. Tänapäevaste nutiseadmete kaamerad pakuvad erinevaid funktsioone ja võimalusi, mis on viinud telefoniga pildistamise täiesti uuele tasemele. 

Telefonikaamera jälgimisel võtab osa inimesi endale ette megapikslite arvu – mida suurem, seda parem. Vanemate telefonide kaamerate puhul on sel väitel tegelikult tõepõhi isegi all, kuid nüüd see enam nii ei ole. 

Mida siis tasuks jälgida, kui mitte megapiksleid?

Põhjus, miks suur megapikslite arv enam suurt rolli ei oma on väga lihtne. Inimsilm lihtsalt ei suuda eristada üksikuid piksleid, kui pildi pikslitihedus on piisavalt kõrge. 

Suur arv megapiksleid on tegelikult ju suurepärane müügiargument. Tavakasutaja, kelle jaoks kaameratehnoloogia on tundmatu valdkond, vaatab ikka esimese ja tihtilugu ainukese asjana megapikslite arvu.

Siinkohal on hea näide kahe telefonikaamera näol – Samsung Galaxy S20 ja iPhone 11 Pro Max. Samsung pakub 48 Mpx kaamerat ning iPhone aga 12 Mpx kaamerat. Suure megapikslite arvu erinevuse poolest on mõlema tootja kaamerad siiski väga võrdväärsed.

Megapikslite arvu suurenemine kvaliteedi näol andis kõige paremini tunda, kui 1 Mpx asemel jõudis inimesteni 3 Mpx kaamera ning vahe oli tõepoolest silmaga märgatav. Seda suutis veel inimsilm tuvastada, kuid 48 Mpx ja 12 Mpx vahe enam mitte.  

Ehk siis nüüd teame, et megapikslite arv kaamera juures nii olulist rolli ei mängi, kuid mis siis ikkagi teeb ühe teisest paremaks?

Kui pead oluliseks telefoni ostmisel selle kaamerat, siis kindlasti tasuks valida mitme objektiiviga seade. Nutiseadmetel, millel on rohkem kui üks objektiiv, võimaldavad teha ka kvaliteetsemaid ja paremaid pilte. 

Näiteks ülilainurkobjektiivid suudavad mahutada kaadrisse rohkem, kui tavalised objektiivid. Periskoopobjektiiv võimaldab kaameraga suurendada kaugustesse, ilma et kvaliteet selle all oluliselt kannataks. 

Olulisel kohal on ka pildisensor. Mida suurem ja kvaliteetsem on pildisensor, seda kõrgemat pildikvaliteeti see pakub.

Suur pluss telefonikaameral on pildistabilisaator, mis aitab pilti paigal hoida. Kaamerat ise ühe koha peal paigal hoida on raske ülesanne, kuid pildistabilisaatori olemasoluga ei pea muretsema, et käte värin pildi ära rikub.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.