Milline mobiilipakett ja teenused valida õpilasele ning mis on üldse sel puhul oluline?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

On olemas erinevaid mobiilipakette, samuti kõnekaarte, kuid milline neist võiks olla kõige sobivam koolis käivale õpilasele? Elisa tootejuht Kaisi Udumäe soovitab, millele peaks tänapäeva lapsevanem tähelepanu pöörama ja kas küsimus on vaid mobiilipaketi valikus või peaks teemale lähenema hoopis laiemalt.

Võiks ju kohe oletada, et perepakett on ainuõige valik – seda on kasutatud juba ammusest ajast pereliikmete vahel tasuta kõnede tegemiseks ning sõnumite saatmiseks. Kuid praegu pole see enam oluline ühel lihtsal põhjusel – kõneminuteid ja SMS-e on enamuses pakettides kas väga suurel hulgal või piiramatult, nii et ei pea valima, kas räägid pereliikme või sõbraga. Sobiva teenuspaketi valikul saab enamasti otsustavaks siiski tarbimine (andmeside, kõneminutid, roaming) ja kuutasu suurus.

Kõige olulisemaks on teenuse sisu (kõned, sõnumid, andmeside) kõrval aga saanud pigem lapsevanema mure nutisõltuvuse ja turvalisuse pärast. Seega tasub tähelepanu pöörata õpilaste jaoks vajalikele lisateenustele, mis vanemaid rohkem huvitavad.

Siin on mõned soovitused, mis lapsevanemale nutimaailmas suureks abiks võiksid olla.

Turvaliselt reisile reisikindlustusega

Elisa uutes mobiilipakettides on sees reisikindlustus, mis lubab lapse saata iseseisvalt välismaale reisile. Mitmed kliendiküsitlused on näidanud, et vanemale on lapse turvalisus kõige tähtsam ning selle pealt kokku hoida ei ole mõtet.

Kaitse nutitelefoni katkimineku eest

Loomulikult juhtub õpilase telefoniga rohkem õnnetusi kui mõnedel täiskasvanutel – lapsevanemal on igakuisest teenustasust hoopis kulukam iga natukese aja järel uus telefon osta. Selleks, et kulusid kokku hoida, sobib nutikindlustus lapse seadmele – see hoiab ära ootamatult suured väljaminekud, mis võivad pere kuueelarvesse „augu“ lüüa.

Digitaalsed ohud väljastpoolt – kaitse viiruste ja pahavara eest

Kui lapsel on nutitelefon, tahab ta sellega ka Internetti kasutada. Paraku on Internet täis ohte, mida õpilane ei pruugi ise ära tunda kas vajutades mõnele kahtlasele lingile või laadides alla sobimatut tarkvara.

Nende pahalaste vastu aitab mobiili turvatarkvara. Võta näiteks Soomes loodud F-Secure´i viirusetõrje, mis rakendab põhjaliku kaitse igasuguse ebasobiva sisu eest, sealhulgas lastele. Elisa nutikindlustusega saab selle tarkvara pooleks aastaks tasuta ja lausa kolmele seadmele.

Aita lapsel nutimaailmas orienteeruda ja lepi kokku selged reeglid

Lapsed kaovad peale kooli oma tuppa ja kui valitseb kahtlane vaikus, siis ei pruugi see tähendada õppimist, vaid hoopis seda, et nad on end nutitelefoni unustanud. Ei saagi oodata, et laps oskaks end ise piisavalt jälgida, et teada, millal muutub meelelahutus silmadele koormavaks ning millised äpid on üldse tema vanusele sobilikud.  Seega on oluline, et nagu päris maailmas, näitaks ka nutimaailmas lapsevanem teed ja annaks  head nõu.

Niisama käskude-keeldudega ei pruugi see väga lihtne olla ja päris ainult keeldudele kokkulepet üles ehitama ei peakski. Hiljuti välja tulnud idufirma hoopy ja Elisa koostöös loodud äpp hoopy by Elisa on just selline äge mobiilirakendus lapsele ja lapsevanemale, mis aitab sõlmitud kokkulepetest kinni pidada ja mõlemal üheskoos nutimaailma avastada.

Hoopy by Elisa loob telefonis uue kasutajakogemusega koduekraani, mille eesmärgiks on toetada lapse heaolu ja arengut ning otsustab vajadusel lapsevanema eest, milline telefoni laetud äpp on lubatud, ajaga piiratud või keelatud. Lisaks soovitab äpp ise iganädalaselt uusi ja harivaid rakendusi ning pakub monotoonsetele tegevustele vahelduseks nuputusülesandeid.

Lapsevanem näeb oma telefonist, milliste äppide kasutamisele lapse aeg peamiselt kulub ning saab vajadusel määrata oma telefonist nutiseadmele puhkeaja, mil peaks laps taastuma ja millal telefon enam meelelahutuseks kasutatav pole.

Kõnekaart aitab rahalisi piiranguid seada

Osad lapsevanemad kasutavad laste mobiilikasutuse kulude reguleerimiseks ka kõnekaarti – sellega on lihtne raha just nii palju juurde laadida, kui vaja ning ootamatud arved ei saa niimoodi tekkida. Kõnekaart aitab ka rahaga ümberkäimist ning planeerimist õpetada.

„Keera kraane“ igapäevaselt Elisa iseteeninduse kaudu

Alati on abiks ka lihtne nn vanakooli lahendus minna Elisa iseteenindusse ja seal kasvõi igapäevaselt lapse internetikasutust reguleerida. Sealt saab hetkega näiteks andmesidet „kinni ja lahti“ keerata, kui selleks peaks vajadus tekkima.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.