Milline telefon ja nutipakett soetada algklassilapsele? 

Foto: Shutterstock.

September on kõigest mõne nädala kaugusel, mis tähendab, et peagi on algamas järjekordne kooliaasta. Vihikute, pliiatsite ja muude kooliks vajalike vahendite kõrval plaanivad mitmed lapsevanemad oma võsukesele soetada ka nutitelefoni. 

Missuguse seade ja nutipakett kooli alustavale lapsele siis valida?

Lapsed on üldjuhul vähem hoolikamad

Esmalt tuleks enda jaoks paika panna hinnaklass. Üldjuhul on lapsed vara suhtes mõnevõrra hooletumad (mitte küll alati) ja telefon võib lihtsamini kukkuda ning kahjustada saada. Sestap on väiksemale lapsele mõistlikum esialgu valida natuke lihtsam ja taskukohasema hinnalipikuga nutitelefon. 

Mida vanemaks laps saab, seda suuremaks lähevad ka tõenäoliselt tema nõudmised. Algklassiõpilane ei vaja ilmselt, et tema seadmel oleks mitu kaamerat ning kõik viimase aja uusimad funktsioonid ja võimalused, mida praegused tippklassi telefonid pakuvad. 

Sama kehtib ka telefoni suuruse kohta. Suuremate mõõtmetega ekraanilt on küll mõnusam videoid jälgida ja mängida, ent see-eest on seda ka lapsel kohati raskem ja ebamugavam käes hoida. Sellest sõltuvalt võib ka telefon lapsel kergemini maha kukkuda. 

Ekraani mõõtmed võiksid jääda umbes viie kuni kuue tolli vahemikku. 

Kuna teadagi meeldib lastele telefoni alla laadida igasugu erinevaid mänge ja rakendusi, siis tuleks tähelepanu pöörata veel mälumahule. Soovitavalt võiks mälumaht olla vähemalt 64 GB, veel parem kui 128 GB, et ei tekiks sellega probleeme. Kasuks tuleb alati, kui telefonil on mälukaardi lisamise võimalus.

Sellistele kriteeriumitele vastab näiteks Sony Xperia 10 II. Telefonil on 21:9 kuvasuhtega 6-tolline OLED ekraan, 128 GB sisemälu ja võrdlemisi võimekas protsessor, millega mängida. 

Apple’i fännide valik on natuke piiratum, eelkõige hinna tõttu. Kõige taskukohasema hinnaga on hetkel valikus iPhone SE 2020, mille 4,7-tolline ekraan on kasutajasõbralik väiksemate käte jaoks. Ka telefonis olev A13 Bionic protsessor paistab silma enda kiiruse poolest ja ei jää hätta, kui kasutatakse korraga mitut rakendust. 

Laps vajab ka internetti

Kõikide pakettide puhul on juba vaikimisi olemas kõnede tegemine, sõnumite saatmine ja interneti kasutamine, mistõttu ei pea vanem muretsema, et lapsega ühel hetkel enam ühendust ei saa. 

Nutipaketi valimisel on tõenäoliselt kõige olulisem lähtuda internetimahu hulgast – seda võiks olla nii palju, et lapsel see kuu lõpus otsa ei saaks. Ent mitte ka liiga palju, et see lapse koolitöid hakkaks segama. 

Näiteks kui kodus on olemas WiFi ühendus, siis väga suure mahuga paketti lapsel ilmselt tarvis ei lähe. Sellisel juhul piisab üldiselt juba 5-10 GB andmemahust. Näiteks Ulme Basic 10 või Ulme Basic 15 paketid, kus on vastavalt 6 GB ja 10 GB internetti. 

Kui lapsele meeldib vabal ajal vaadata videoid Youtube’ist, siis tuleb arvestada, et selline tegevus röövib päris isukalt andmemahtu. Selliseid nüansse tuleks paketi valikul samuti arvesse võtta. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.