Elisa blogi

Mis vahe on erinevatel mürasummutavatel kõrvaklappidel?

Müra summutamist lubavaid kõrvaklappe tuleb turule aina juurde ja nende hulgast õigete leidmine võib olla keeruline ülesanne. Mille järgi neid valima peaks ja mida üks või teine müra summutamine tegelikult tähendab?

Noise isolating ehk müra isoleerivad klapid

Müra isoleerivateks nimetatakse tegelikult tavalisi kõrvaklappe, mis aitavad välist müra vähendada. Need võivad olla nii ülepeaklapid kui ka kõrvasisesed. Esimeste puhul on üldjuhul summutus kehvem ja see sõltub puhtalt sellest, kuidas klapid kõrva ära katavad.

Kõrvasiseste puhul loeb aga palju see, kui tihedalt on need kõrva kuulmekanalis. Parema tihenduse saamiseks kasutatakse klappidel erinevat tüüpi otsikuid, mida on võimalik vahetada või olenevalt mudelist ka juurde soetada. 

Enamasti on sellistel klappidel pehmed silikoonist otsad, veidi parema mürapidavuse aitavad aga tagada spetsiaalsest vahust otsad, mis paremini kõrva sisemuse järgi kuju võtavad.

Kuna mürasummutavad klapid on tänu neis kasutatavale tehnoloogiale enamasti kallimad, siis müra isoleerivad klapid sobivad neile, kes ei soovi väga palju uutele klappidele kulutada.

Kes eelistavad ülepeaklappe, leiavad Elisast omale sobiva mudeli JBL Tune seeriast. Neid on saadaval nii juhtmega kui juhtmevabalt. Kui aga oled kõrvasiseste klappide usku, saad valida JBL T110 või T290 mudelite vahel. Juhtmevabadest klappidest on soodsalt saadaval Sudio Tolv R klapid.

Noise cancelling ehk mürasummutavad klapid

Mürasummutuse funktsioon on olnud senimaani peamiselt suurte ehk ülepeaklappide pärusmaa, kuid viimastel aastatel on neile aina enam konkurentsi pakkumas ka kõrvasisesed klapid, mis on samasuguse võimekusega.

Summutus sellistel klappidel tagatakse spetsiaalse väliste helide töötlusega, mis lõpptulemusena isoleeritakse pea täielikult kuulaja kõrvadest. Peamiselt kehtib see madalama sagedusega helide puhul nagu lennukite või muude sõiduvahendite müra. Häälte ja rääkimise puhul tuleb aga arvestada, et mürasummutus nii efektiivne pole.

Enamikel sellistel klappidel on olemas võimalus mürasummutust eraldi sisse ja välja lülitada. Eelistada tasuks selliseid klappe siis, kui viibid tihti müraga keskkonnas või reisid palju.

Kui soovid mürasummutavaid klappe ka ise proovida, saad erinevate pakkumistega tutvuda Elisa e-poes. Apple’i nutiseadmete kasutajatele on heaks valikuks uusimad AirPods Pro klapid, mis antud funktsiooni omavad. Teistele, kes kõrvasiseseid klappe eelistavad, on väga heaks valikuks Sony WF-1000XM3 mudel.

Need, kes eelistavad aga ülepeaklappe, saavad valida Sony ja JBL mudelite vahel.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.