Elisa blogi

Mobiilikongressi suured uudised: nende telefonidega oled 5G-ks juba valmis

Juba aastaid on 5G-st räägitud, kuid siiamaani on selle massidesse jõudmiseks olnud üks oluline takistus – telefone pole, mis uue põlvkonna võrke toetaksid. Sel aastal kõik muutub. 5G-ga telefone tuleb päris mitmeid. Teeme Mobile World Congressil nähtu põhjal ülevaate, milliseid siis varsti oodata on.

Samsung Galaxy Fold

Selleaastase trendina käivad volditavad ekraanid ja 5G võimekus käsikäes. Samsung esitles Mobile World Congressil oma kauaoodatud volditava ekraaniga nutitelefoni Galaxy Fold, mis on uue mobiiltelefonide perekonna esimene liige. Telefonil on maailma esimene 7,3-tolline Infinity Flex ekraan, mida saab voltida ning kasutada ka kokkupandult. Volditud paneel jääb kokkupandult siseküljele ja selle sujuva avanemise tagab spetsiaalne patenteeritud ekraanihing. Uus telefon toetab nii LTE kui ka 5G mobiilse interneti standardit, mis teeb sellest ühtlasi maailma esimese volditava 5G telefoni. Selle mudeliga oled 5G võrkude avanemiseks täielikult valmis, kuid võid 4G võrke juba siis kasutada, kui sinu asukohas veel 5G levi puudub.

Samsung Galaxy Foldi sisemine ekraan on kokkuvolditav. Selle saavutamiseks leiutas Samsung spetsiaalse polümeerkihi, mis lubab ekraani teha 50% õhema kui tüüpilistel mobiiltelefonidel. Uus materjal teeb Galaxy Foldi telefoni paindlikuks, ent samas äärmiselt vastupidavaks. Patenteeritud liigendmehhanism aga lubab Galaxy Foldi avada sujuvalt, nagu raamatut.

5G võrgu jaoks on telefoni riistvara võimekust suurendatud, et see uute andmemahtude ja kiirustega probleemideta toime tuleks: järgmise generatsiooni kaheksatuumalise protsessori ning 12 GB RAMiga.

Telefoni orienteeruv hind väljatulekul on 2300 eurot ja Euroopas võib see müügile jõuda alates 3. maist.

Samsung Galaxy S10 5G

Lisaks teistele Samsung Galaxy S10 seeria uutele telefonidele esitleti juba enne Mobile World Congressi ka 5G-ga mudelit Samsung Galaxy S10 5G, mis on teistest suurema ekraaniga, suurema akuga ning muidugi 5G võimekusega. S10+´ist vaid veidi paksemasse korpusesse on ära mahutatud millimeeterantennid ja Qualcomm Snapdragon X50 modem. Nutitelefon on varustatud 8 GB operatiivmälu ja 256 GB välkmäluga.

USAs Verizoni võrgus tuleb Galaxy S10 5G müügile veel 2019. aasta esimeses pooles, kuid väljatuleku aega mujal maailmas ning hinda pole veel teada.

Huawei Mate X

Juba pühapäeval ehk enne Mobile World Congressi ametlikku algust tõi Huawei välja oma nn voldiktelefoni Huawei Mate X, mis on ka selle tootja üks esimesi 5G toega telefone.

Seadmel on painduv ja ülespoole avanev Falcon Wing Mechanical Hinge tüüpi OLED-paneel ja maailma kiireim 5G Balong 5000 kiibistik. Erinevalt Samsungist asub Huawei volditav ekraan telefoni välisküljel, mis teeb mobiili natukene õhemaks, kuid ka vastuvõtlikumaks välistele kriimustustele.

Tahvelarvuti režiimis on Mate X ruudukujulise ekraaniga töövahend, kus mitme ülesande samaaegseks täitmiseks saab kasutada kaht ekraanipoolt, mis loob lauaarvutile sarnase kogemuse. Lisaks on Mate X-il Huawei nutitelefonidele omaselt võimas kaamera, mis tänu volditavale disainile saab täita nii eesmise kui tagumise kaamera rolli, seega eraldi selfie-kaamerat pole enam vaja.

Maailma esimese 7 nm tehnoloogiaga 5G multi-mode Balong 5000 kiibistikuga on Mate X 5G nutitelefonide seas võimsaim turul olev seade.

Balong 5000 kiibistik tagabki seadme 5G toe peagi avatavate laiatarbe 5G võrkude jaoks, kuid seni saab kasutada olemasolevaid 4G võrke. 1 GB suurust HD videoklippi saab viienda põlvkonna võrgus alla laadida näiteks kolme sekundiga ja 8K videot ilma katkestusteta sujuvalt striimida.

Telefoni orienteeruv hind on 2300 eurot ja see jõuab Euroopas müügile teise poolaasta alguses.

LG V50 ThinQ

Ka LG tõi välja oma esimese 5G telefoni: LG V50 Thinq on pealtnäha nagu tavaline praeguse aja kulmuga ja kolme tagakaameraga mobiil, aga sisemuses peitub uus kiibistik ja modem.

USA-s jõuab telefon tõenäoliselt müügile millalgi juunis, mujal maailmas väljatulekut pole veel teada. Hind jääb ilmselt kuhugi tuhande ja pooleteise tuhande euro vahemikku.

Xiaomi Mi Mix 3 5G

Hiina suurtootja Xiaomi on juba ammu lubanud ja nüüd tuli ka välja oma uue 5G telefoniga. Sellel on 6,39-tolline ekraan, kaks tagakaamerat, loomulikult uus kiibistik ja modem ning tugi rohkem kui 2 Gbit/s andmesidekiirusele. Põhimälu on 6 GB, välkmälu 64 GB või 128 GB.

Selle mudeli juures on siiski ka veel üks huvitav uuendus lisaks 5G-le – tegemist on nö liugklapiga telefoniga. Tagumist osa saab nihutada natukene ülespoole, nii et ekraani tagant avaneb üleval ääres kitsas riba esikaameratega. Tänu sellele saab ilma kulmu ja auguta kaks esikaamerat mugavalt ekraani taha ära peita. Kui tahad selfie´t teha, kasutad väikese nihkega liugklappi kaamerate paljastamiseks ja ongi kõik.

Xiaomi telefoni hind on ligi 600 eurot ja müüki tuleb see maikuus. Tegemist on ilmselt kõige odavama 5G telefoniga, mida me sel aastal esimeste seas näeme.

OnePlus 5G

Mobile World Congressil esitleti vaid selle mudeli prototüüpi, töötav eksemplar pole tootjal veel valmis. Sellegipoolest avalikustati Oneplusi poolt, et uuel telefonil on Qualcommi X50 modem, mis tagab 5G toe ning Snapdragon 855 kiibistik. Hind tuleb ligi 750 euro lähedale.

Mida on veel oodata?

Loomulikult pole see veel kõik, mida oodata 2019. aastal 5G telefonidest. Saabumas on Huawei uus tippmudel P30, mille kohta pole veel küll palju teada, kuid Huawei välista 5G tulekut kui mitte just kevadel esitletud P30-ga, siis juba üsna kindlasti septembris avalikkuse ette tuleva Mate 30-ga.

Honor lubas eelmisel aastal kohe varakult 2019. aasta alguses 5G mudeli teatavaks teha, kuid praeguseks pole veel täpset tähtaega selgunud. Ju siis tuleb aasta jooksul hiljem.

Oneplus tuleb sel aastal välja oma uue mudeliga Oneplus 7 või Oneplus 7T, millel ilmselt on samuti 5G tugi.

Praegu pole veel teada ka seda, kas Apple jõuab sel aastal 5G-ga mudeli välja tuua – ennustatakse, et pigem jääb see juba järgmisse aastasse, sest iPhone´idega oodatakse esimesed uue tehnoloogia lastehaigused ja turukõikumised ära ning tuuakse siis juba välja uued lahendused mõne olulise kvaliteedilisaga.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.